Udostępnianie a odtwarzanie z Wrzuty


(Snakedoo) #1

Szukałem w Internecie informacji na ten temat jednak nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi, nawet tutaj był poruszany podobny temat ale nie do końca wyjaśniony.

Widziałem w sieci wiele stron w których można pobrać mp3 z wrzuty. Działa to na zasadzie wyszukiwarki plików, wpisujemy tytuł lub wykonawcę i otrzymujemy listę utworów. Wybrany utwór możemy odsłuchać i pobrać. Taki skrypt z wyszukiwarką mp3 i możliwością pobierania nie przechowuje na swoim serwerze plików, udostępnia tylko link.

  1. Czy pobieranie mp3 z wrzuty za pomocą skryptu jest legalne?

  2. Czy słuchanie mp3 z wrzuty na danej stronie za pomocą skryptu jest legalne? (ale bez możliwości ściągnięcia pliku)

  3. Czy skrypt sam w sobie jest legalny? Tj. czy mogę posiadać na swojej stronie skrypt umożliwiający odsłuchanie i pobranie utworu z wrzuty? Ewentualnie tylko możliwość odsłuchania.

Te trzy pytania mają rozwiać moje wątpliwości co do legalnego działania takich stron. Natomiast czy jeżeli pobieranie tj. udostępnianie jest nielegalne (pyt.1) to czy wyszukiwanie i odtwarzanie za pomocą takiego skryptu utworów jest legalne (pyt. 2). Skoro np.: wideo klip możemy umieścić na swojej stronie bez problemu.

Pozdrawiam


(Chillout) #2

Snakedoo temat wiele razy poruszany jak wspomniałeś.

Jak go nie udostępniasz nikomu, bez korzyści materialnej itp. to nie widzę problemu.


(freyah) #3

Weźmy na przykład zrzutę. Na dole strony jest napisane:

Spójrz na to, co pogrubiłam. Serwis sam daje znać, że to że ściągasz utwory jest nielegalne. Żeby udostępniać muzykę w internecie serwis musi posiadać m.in. licencję [umowa o korzystanie z utworu]. Za to trzeba płacić. Poza tym, który artysta za przyzwoleniem pozwalałby się okradać- bo inaczej tego nazwać nie idzie.

Za granicą istnieje serwis imeem.com- z niego muzyki pobierać nie idzie, ba- czasem nawet gwiazdy zastrzegają sobie, że w serwisie może być dostępny do odsłuchania tylko fragment utworu- jakieś 30 sekund, bo wiadomo, że za pomocą Audacity można wszystko- zgrać utwór za darmo i puścić w obieg.


(Ilona83p) #4

Jeżeli korzystasz ze stron, które umożliwiają ściąganie z wrzuty, to jest to dzialanie nielegalne, bo wtedy kopiujesz pliki, ktore sa objete prawami autorskimi. Ponadto wiekszosc utworow umieszczono na wrzucie bez zgody ich autora, wiec korzystanie z nich nie nalezy do legalnych. Ja wychodze z zalozenia, ze jezeli nie jestem pewna do legalnosci czegos, to po prostu z tego nie korzystam, by nie wpakowac się w konflikty z prawem.


(Marlena Gorska) #5

Wrzuta ma jeden legalny skrypt


(Sumikd) #6

ehh, ile razy można powtarzać. Ściąganie z wrzuty jest legalne, bez względu czy robisz to przez te skrypty, czy poprzez zmianę kilku znaków w adresie strony. Jest to legalne i dopóki nie zmienią się przepisy to taka forma pobierania jest zupełnie legalna, koniec i kropka.