Udostępnianie a odtwarzanie z Wrzuty

Szukałem w Internecie informacji na ten temat jednak nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi, nawet tutaj był poruszany podobny temat ale nie do końca wyjaśniony.

Widziałem w sieci wiele stron w których można pobrać mp3 z wrzuty. Działa to na zasadzie wyszukiwarki plików, wpisujemy tytuł lub wykonawcę i otrzymujemy listę utworów. Wybrany utwór możemy odsłuchać i pobrać. Taki skrypt z wyszukiwarką mp3 i możliwością pobierania nie przechowuje na swoim serwerze plików, udostępnia tylko link.

  1. Czy pobieranie mp3 z wrzuty za pomocą skryptu jest legalne?

  2. Czy słuchanie mp3 z wrzuty na danej stronie za pomocą skryptu jest legalne? (ale bez możliwości ściągnięcia pliku)

  3. Czy skrypt sam w sobie jest legalny? Tj. czy mogę posiadać na swojej stronie skrypt umożliwiający odsłuchanie i pobranie utworu z wrzuty? Ewentualnie tylko możliwość odsłuchania.

Te trzy pytania mają rozwiać moje wątpliwości co do legalnego działania takich stron. Natomiast czy jeżeli pobieranie tj. udostępnianie jest nielegalne (pyt.1) to czy wyszukiwanie i odtwarzanie za pomocą takiego skryptu utworów jest legalne (pyt. 2). Skoro np.: wideo klip możemy umieścić na swojej stronie bez problemu.

Pozdrawiam

Snakedoo temat wiele razy poruszany jak wspomniałeś.

Jak go nie udostępniasz nikomu, bez korzyści materialnej itp. to nie widzę problemu.

Weźmy na przykład zrzutę. Na dole strony jest napisane:

Spójrz na to, co pogrubiłam. Serwis sam daje znać, że to że ściągasz utwory jest nielegalne. Żeby udostępniać muzykę w internecie serwis musi posiadać m.in. licencję [umowa o korzystanie z utworu]. Za to trzeba płacić. Poza tym, który artysta za przyzwoleniem pozwalałby się okradać- bo inaczej tego nazwać nie idzie.

Za granicą istnieje serwis imeem.com- z niego muzyki pobierać nie idzie, ba- czasem nawet gwiazdy zastrzegają sobie, że w serwisie może być dostępny do odsłuchania tylko fragment utworu- jakieś 30 sekund, bo wiadomo, że za pomocą Audacity można wszystko- zgrać utwór za darmo i puścić w obieg.

Jeżeli korzystasz ze stron, które umożliwiają ściąganie z wrzuty, to jest to dzialanie nielegalne, bo wtedy kopiujesz pliki, ktore sa objete prawami autorskimi. Ponadto wiekszosc utworow umieszczono na wrzucie bez zgody ich autora, wiec korzystanie z nich nie nalezy do legalnych. Ja wychodze z zalozenia, ze jezeli nie jestem pewna do legalnosci czegos, to po prostu z tego nie korzystam, by nie wpakowac się w konflikty z prawem.

Wrzuta ma jeden legalny skrypt

ehh, ile razy można powtarzać. Ściąganie z wrzuty jest legalne, bez względu czy robisz to przez te skrypty, czy poprzez zmianę kilku znaków w adresie strony. Jest to legalne i dopóki nie zmienią się przepisy to taka forma pobierania jest zupełnie legalna, koniec i kropka.