Udostępnianie całych partycji w sieci LAN - bezpieczeństwo

Mam 3 komputery z Windows 7 które są w jednej sieci za pomocą routera.

Na każdym mam takie same ustawienia:

  • stworzone i usunięte konto Gościa

  • włączone udostępnianie plików i drukarek

  • wyłączone udostępnianie chronione hasłem

  • ta sama grupa domowa

Udostępniam całe partycje:

  • PPM na partycji -> udostępnianie -> wszyscy

-> zabezpieczenia -> utworzony profil wszyscy

No i tutaj jest problem ponieważ powoduje dostęp do moich plików przez osoby trzecie.

Jeśli ktoś podłączy się do mojej sieci widzi wszystko co udostępniam.

Jeśli ja z moim laptopem podłączone się do jakiejkolwiek sieci automatycznie wszystko jest udostępniane.

Czy da się jakoś ograniczyć udostępnianie plików tylko do mojej sieci?

Utworzyć różne profile firewalla -nawet ten wbudowany w Windows po podpięciu do ‘nowej sieci’ wyrzuca komunikat z trzema opcjami. Dla profilu “sieć publiczna” sprawdź, czy firewall ma domyślne ustawienia (przyblokowane wszystkie porty).

Możesz też założyć na tym komputerze konta dla tych użytkowników i przyblokować dostęp na poziomie udostępniania, lub NTFS. Możesz też utworzyć jedno konto do udostępniania (użytkownik przy dostępie musi wpisać login i hasło - na komputerach w sieci wpiszesz tylko raz i zapamiętasz).

Możesz to rozwinąć?

  • utworzyć na tym komputerze użytkownika o nazwie np. dostep i dac mu hasło np. d05t3p

  • udostępnić folder o nazwie np. UDOSTEPNIONE “Zaawansowane Udostępnianie”

  • http://plom.pl/udostepnianie-folderu-windows7/

  • później dodaj prawa do odczytu (lub też do zapisau, jak potrzeba) tylko użytkownikowi o nazwie ‘dostep’

ScreenHunter_55-Oct.-30-13.59.gif

Po takiej operacji inne komputery będą miały dostęp do folderu UDOSTEPNIONE tylko po podaniu loginu i hasła (będzie możliwość zapamiętania). Może się zdarzyć, że będzie trzeba podać login w formacie

nazwa_komputera_udostepniajacego\dostep (jak komputer udostępniający nazywa się np. JANEK, to login będzie JANEK\dostep )

usunąłem udostępnianie dysku z “Wszyscy” i przydzieliłem tylko jednemu userowi którego konto z hasłem utworzyłem

pojawia się błąd zamiast okienka logowania:

3Gwukims.jpg

A pytanie o hasło było?

nie