Udostepnianie drukarki dla innych komputerow... jak Ubuntu?

Witajcie,

mam podlaczona drukarke pod ubuntu 11.04 na pc. Jak proboje drukowac z PCta pod ktory drukarka jest podlaczona nie ma problemu.

Jak zrobic zebym mogl drukowac zarowno z laptopa (rowniez Ubuntu 11.04) oraz Laptopa (Windows 7 Home Premium)

Probowalem sugerowac sie ta strona https://help.ubuntu.com/community/Netwo … ntu#Ubuntu 10.04 ale niestety nie dziala :frowning:

pomocy

Dodane 15.05.2011 (N) 1:59

EDIT//

udalo mi sie skonfigurowac drukowanie pomiedzy linuxami… tylko mi teraz konfiguracja windowsa zostaje…

Po pierwsze - zainstaluj (jeśli tego nie zrobiłeś) sterowniki do drukarki na laptopie z Windows. Po drugie - napisz, jak skonfigurowałeś komputery z Ubuntu. Po trzecie - czy wszystkie komputery podłączone są do sieci za pośrednictwem routera, czy też jeden z komputerów udostępnia internet innym.

Musze to manualnie zrobic sciagniecie sterownika i instlacja (bo windows 7 jest w stanie zainstalowac odpowiedni sterownik samemu)

Co masz na mysli? Dwa Ubuntu 11.04 wszystkie podlaczone przez WIFI do sieci (router jest w innym pomieszczeniu) i rowniez Windws 7 jest podlaczony przez WIFI

A udalo mi sie skonfigurowac te wszystkie drukarki z wpisow na Tym Forum Ubuntu

pozdrawiam

Najpierw zainstaluj sterowniki pod Win (najlepiej podłącz drukarkę do Win i wtedy instaluj stery, aby uniknąć komunikatów, że drukarka nie jest podłączona) a potem zobacz, czy widzi on drukarkę zainstalowana na Ubuntu (oczywiście odłącz drukarkę od Win i podłącz do kompa z Ubuntu).

Zainstaluje sterowniki zobacze co sie bedzie dzialo

Tu poczytaj: http://windows7forum.pl/win7-home-premium-drukarka-suse-t-1941.html , http://jacksonengineering.net/proj_cups.php#win7

Poczytałem poszukałem ale nadal nic :frowning:

Tak jak już mówiłem działa ale tylko pomiędzy ubuntu ubuntu… nie mogę Windowsa do tego podłączyć :frowning:

Jeszcze raz sprawdź, czy na na Ubuntu (PC z drukarką) udostępniłeś drukarkę dla innych komputerów w sieci. Potem (jeśli zainstalowałeś stery do drukarki na Win) przejdź do opcji “dodaj drukarkę” i określ, że ma no być drukarka sieciowa. Ewentualnie z listy wybierz typ drukarki.

Jeśli nie, to spróbuj trochę niekonwencjonalnego rozwiązania. Swego czasu działało u mnie w układzie : drukarka na Mandriva Linux z Win XP (PC z MDV podłączone do routera kablem, Win XP laptop na WiFi). Na XP zainstalowałem Applowskie Bonjour (obsługuje IPP - Internet Print Protocol i współpracowało z serwerem CUPS w MDV. Generalnie Bonjour służy do korzystania z poziomu Win z drukarek w sieci, podłączonych do komputerów Mac). Na MDV odpowiednikiem Bonjour jest program Avahi (standartowo był zainstalowany).

Sprawdzilem to juz… tak jak juz mowilem moge normalnie drukowac z Laptopa z Pingwinkiem