Udostępnianie folderu zewnętrznie

Witam forumowiczów, 

 

Męczę się od 12h z pewną rzeczą. Chciałem udostępnić folder w sieci WAN. O ile w LAN to banał, to w internecie pojawia się duży problem. Dla przykładu folder Users, który każdy z Nas ma:

 

 

Z tego komputera na którym jest udostępniany folder:

\localhost\Users - zaliczona pozytywnie

\ip_zewnetrzne\Users - wymaga podania poświadczenia w postaci nazwy użytkownika i hasła. Podaje admin i swoje hasło do tego komputera nie połączyło (Określone hasło sieciowe jest nieprawidłowe)

 

Z innego komputera w sieci:

\192.168.0.14\Users - powodzenie

\ip_zewnetrzne\Users - O dziwo jest dostęp :wink:

 

Z komputera z internetem mobilnym (zupełnie inna sieć):

 

Mój internet to UPC i jakiś tam router od “nich”. Mam ustawione przekierowania portów 21, 80-89 na ten komputer (192.168.0.14). Czy ktoś ma jakiś pomysł?

 

Rozwiązaniem też jest wystawienie tego jako FTP. Tylko z explorera windows użytkownik nie ma dostępu do więcej niż jednego pliku i musi wszystko wrzucać na pulpit, aby móc to otworzyć. Używałem już ftpuse, ale mało zadowalające jest dać mojej 50-letniej Mamie wiersz poleceń. 

 

Dysk chcę wystawić do internetu i móc go mapować z każdego miejsca w którym jestem (czy w pracy, czy na działce itd.)

Bardzo zły pomysł tak wystawiać system, szczególnie udziały sieciowe. Zainteresuj się np. Hamachi: w banalny sposób tworzy VPN, x5 urządzeń bezpłatnie.

https://secure.logmein.com/products/hamachi/download.aspx

A gdybym się uparł na swoim? Moim zdaniem głównym problemem są jakieś uprawnienia na Windowsie oraz źle przekierowany port na routerze. Używam portów 21 do ftp oraz 80-89 do stron http. Jak muszę skonfigurować PC, aby zdalny dostęp do tej lokalizacji był bez uwierzytelniania lub z loginem i hasłem oraz jakie porty przekierowywać w routerze. Wyczytałem gdzieś, że portem odpowiedzialnym za to jest port 445. Ale próbując:

Dobrą alternatywą jest chyba Linux i Samba, ale zanim zakupię oddzielny komputer pod to, chciałbym spróbować ustawić to na Windowsie. Tak wiem, mozna poćwiczyć na wirtualnych maszynach, ale… wole zakupić komputer przeznaczony już pod serwer dysku/ drukarek/ ftp/ http.

 

Hamachi, hmm to chyba serwer bardziej dla graczy. Poza tym na dany moment z tego urządzenia korzystały by 4 telefony, 3 laptopy, 1 komputer stacjonarny i 2 TV Smart TV - dlatego, jest o co walczyć.

Jeszcze raz powtarzam, to jest najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić. Jeżeli tego nie rozumiesz - nie rób tego. Linux z Sambą też nic Ci nie da w tej sytuacji. Możesz próbować, ale mam nadzieję, że Twój ISP to blokuje. Potrzebujesz dwóch portów: 445 (SMB over TCP) i 139 (sesja NetBIOS). Nie musisz podawać portu, windows sam wie gdzie szukać. Co to jest:  \localhost:445\Users?

Hamachi to VPN - spina dwie sieci prywatne. Twoim rozwiązaniem dla tylu urządzeń (jak nie chcesz stawiać ftp i koniecznie używać SMB) jest zakup dwóch routerów umożliwiających spięcie VPN, albo wspomniane Hamachi. Mieszkam dość daleko od domu rodzinnego i poza wspomnianym VPNem mam właśnie Hamachi. Coś słyszałem, że Logmein testuje Hamachi dna ios i Androida, ale nie testowałem (http://blog.logmein.com/products/hamachi-mobile-for-ios-and-android-is-now-in-beta).