Udostępnianie łącza PPPoE

Mam internet radiowy PPPoE od operatora. Odbieram go przez antenę http://www.linux.rk.edu.pl/w/p/rt73usb- … p-6122-10/

Czy jest możliwość udostępnienia łącza innym komputerom w wndows7 programowo?

Tak, o ile operator nie interesuje się tym co robisz z łączem i nie stosuje jakiś technik typu zmniejszanie wartośc ttl, pppoe to tylko uwierzytelnianie, więc albo konfigurujesz udostępnianie intenrnetu innym komputerom w sieci, albo kupujesz router wspierający pppoe (w praktyce będzie to np tp-link wr543g), konfigurujesz odpowiednio i z głowy. Protokół pppoe ma na celu uniemożliwić nieautoryzowany dostęp do sieci.

Jak chcesz udostepnic łacze bez routera to potrzebujesz minimum dwóch kart sieciowych. Na jednej która juz masz działa internet i klient PPPoe

na drugiej udostępniasz połączenie może to być karta Wi-Fi bądz Ethernet

Z anteny wi-fi usb odbieram internet a drugą mam integre na płycie głównej, da się tak?

Da się tak, kwestia konfiguracji.

Tzn? Gdy wybieram połączenie pppoe i daje aby usdostepnić to nie widzi sieci na innych kompach a przez program connectify widzi sieć albo jak się ktoś połączy z lapka to mnie rozłącza

Nie korzystam z windowsa , więc nie będę wymyślał jakiś niestworzonych instrukcji, ale u siebie na linuksie taki scenariusz robie w dwie minuty. Konkretnych porad musiał by Ci udzielić użytkownik windows 7, który z pewnością zna ten system lepiej ode mnie:)

OK to załózmy, że postawie sobie linuxa na próbę na innym kompie, podłącze antene, skonfiguruję połączenie pppoe i co wtedy?

I udostępniasz połączenie innym komputerom w sieci, w Windowsie wystarczy włączyć udostępnianie połączenia innym komputerom w sieci, komputery powinny być w tej samej grupie roboczej. Natomiast gdybyś chciał na Linuksie, jedziesz według tej instrukcji http://dug.net.pl/tekst/31/udostepnieni … wego_(masq/.

Pozdrawiam!

Pokażę Ci to na przykładzie Ipfire, którego mam w pewnej szkole, zasada jest ta sama dla każdej dystrybucji, inaczej wygląda tylko konfiguracja. Akurat Ipfire to dystrybucja wyspecjalizowana jako router, więc masz prawie wszystko out of box.

W Twoim przypadku wykorzystasz dwa interfejsy : red (wyjście na świat) i green (sieć lan), jako red może być karta przewodowa jak i bezprzewodowa, nawet kiedyś konfigurowałem jako red kartę wifi na usb:) I to też zadziałało. Przekazywanie ip masz już włączone, serwer DHCP warto włączyć i skonfigurować pulę adresów jak i dns, którym ma się posługiwać router. I to w zasadzie wszystko, ipfire od tego momentu służył by Ci jako pełnoprawny router.

Teraz dla przykładu opensuse:

Najpierw w yast konfigurujesz pierwszą kartę, wypełniasz wszystko co niezbędne do połaczenia się po pppoe, następnie drugiej karcie nadajesz statyczny adres z puli adresów prywatnych (192.168.1.1, albo 10.1.1.1), ustawiasz dla tej karty (lan) bramę taką samą jaki jest adres dla tej karty, przenosisz się do zapory sieciowej, gdzie zaznaczasz opcję "przekazuj adresy ip), zapisujesz zmiany zarówno w części konfiguracji poszczególnych kart jak i w zaporze sieciowej i dla wygody możesz jeszcze skonfigurować DHCP, albo zrezygnować z tego i ręcznie ustawić sieć w komputerach. Polecam jednak przegryźć temat DHCP. A ha o ile karta nie przypisze się do żadnej strefy to w zaporze sieciowej kartę łączącą się po pppoe należy przypisać do strefy zewnętrznej. Jak byś chciał szczegółowej konfiguracji wraz z przykładami to zdecyduj się na konkretne rozwiązanie, pokaże Ci ideę takiej konfiguracji opatrzoną zrzutami ekranu, do dyspozycji mam mandrive, vyatta, ipfire, zeroshell, ubuntu no i opensuse. Nie mam tylko pppoe, ale to nie ma większego znaczenia.