Udostępnianie łącza z Windowsa dla Maca

Miałem dwa komputery typu PC, jeden z nich połączony jest do Internetu, a drugi korzysta z łącza pierwszego.

Jak coś takiego zrobić z PC i Mac (laptop)?

Skonfigurowałem Maca żeby miał automatyczne DHCP, IP się pobiera, niby połączenie nawiązane, ale strony nie działają.

Proszę o pomoc!

Rozumiem, że chcesz udostępnić Internet z PC na Maca. Robi się to normalnie poprzez usługę routingu w Windows 2003 server lub poprzez Udostępnianie połączenia sieciowego w Windows XP. W komputerze z internetem musisz mieć dwie karty sieciowe (lub jedną kartę sieciową i np. modem na USB z Neostrady). Zakładam, że masz kartę sieciową i stałe IP.

Konfiguracja pierwszego komputera (tego, który ma dostęp do Internetu) wyglądałaby, jak poniżej.

Karta 1 (czyli adresacja od Twojego providera):

IP: 195.117.41.192

Maska: 255.255.255.0

Brama: 195.117.41.1

DNS: 195.117.41.1

Karta 2:

IP: 10.10.5.1

Maska: 255.255.255.0

Bramy ani dns’a nie wpisujesz, bo ten komputer już je zna (z adresacji pierwszej karty).

Komputer drugi ma tylko jedną kartę sieciową i adresacja powinna wyglądać tak:

IP: 10.10.5.2

Maska: 255.255.2550

Brama: 10.10.5.1

DNS: 195.117.41.1

Oczywiście powyższa numeracja jest przykładowa i wymyślona przeze mnie. Zasada działania jest poprawna i powinieneś dostosować jedynie adresy IP do swojej sieci.

Zapomniałem dodać, że komputery powinny być połączone kablem typu cross, a na PC powinieneś udostępnić połączenie z Internetem (prawy przycisk na połączeniu, zakładka “Zaawansowane” i zaznacz “Zezwalaj innym użytkownikom…”.