Udostępnianie (net) oraz wifi w domu obok

Witam!

Przejdę od razu do rzeczy…

Mam w domu necik (adsl 2mb) i rozsyłam go sobie po domu za pomocą routera (pentagram cerberus).

Jak dotąd wszystko ok.

Lecz chcę udostępnić ten necik gostkowi który mieszka w domu oddalonym o 30m ode mnie i zrobić tak by ten mógł latać po domu z laptopem (posiadał własne wifi w domu).

Wiem że będę potrzebował:

  • 2 anteny zewnetrzne

  • AP

  • router (wifi)

  • kabelek do obu anten

I teraz moje pytanie:

Jakie anteny, AP i router najlepiej kupić?

Tak aby nie wydać majątku , a sieć w jego domu pracowała w miarę dobrze (zasięg na całym dolnym pietrze jego domu).

A i jeszcze jedno pytanie:

Czy oba te urządzenia (AP + router) można zastąpić jakimś jednym?

Takim które posiada 2 anteny (jedna pobiera sygnał (antena zewnętrzna) a druga rozsyła go po domu)…

Na początku muszę Cię zmartwić. Udostępnianie internetu poza lokal jest niezgodne z umową i grozi Ci za to kara pieniężna. Jak się tym nie przejmujesz to czytaj dalej :slight_smile:

Są takie urządzenia. Ale jak nie chcesz wydać majątku to taniej wyjdą Cię dwa AP (TP-Link za 80zł, mam urządzenia tej firmy w sieci i śmigają bardzo dobrze). Jeden odbiera, drugi nadaje. U Ciebie może stać jedno urządzenie. Router ADSL (do neta) z wymienną antenką, którą wyślesz sygnał znajomemu. Co do antenek to polecam panelowe. Na taką odległość spiszą się rewelacyjnie.

Zależy, gdzie stoi ten router. Jak się domyślam, w domu obok laptop nie odbiera sygnału. Więc będzie ciężko.

Najlepiej router ustawić w pobliżu okna, znajdującego się od strony budynku obok.

Jeśli laptop złapie choć minimalny sygnał, to wtedy w routerze można zastosować lepszą antenę (lub dwie anteny), albo wstawić w okno antenę kierunkową (może być taka płaska, jeśli router obsługuje dwie anteny, nie muszą być identyczne). Jeśli laptop nie będzie wszędzie odbierał, można w drugim domu (np. przy oknie) ustawić router, pracujący w trybie WDS (Wireless Distribution Signal), czyli będzie retransmitował sygnał pierwszego. Chyba ten Cerberus ma taką opcję, trzeba sprawdzić w instrukcji obsługi.

W Twoim przypadku wystarczy kupić jakiś tani panelik (byle markowy, tylko nie allegrogarażowy).

http://www.wirelesslan.pl/product_info. … aa40c0e107

Bardzo fajna antenka, malutka, można ją przymocować taśmą 2-stronną do okna.

Niestety Pentagram nie jest za dobrym sprzętem więc dogadaj się z sąsiadem aby nie ściągał z torrentów i innego syfu bo AP wam się będzie non-stop zapychał.

Dziwi mnie trochę że sąsiad nie łąpie żadnego zasięgu z anteny patykowej.