Udostępnianie netu sąsiadowi

Witam.

Sąsiad prosi mnie abym udostępnił mu net przez WiFi. Okej, dla mnie to nie problem podać mu hasło do sieci i niech dopłaca ta dyszkę miesięcznie. Chodzi o to żebym miał nad tym jakąś kontrolę. Chciałbym aby w sieci działały tylko urządzenia którym na to pozwolę. Jakieą dobre rady?

Dzięki i pozdrawiam.

Poprawiony :]

przydzielanie ip sieci tylko na podstawie adresu karty sieciowej.

I już masz pełną kontrolę.

Niech ci sąsiad poda mac adres karty sieciowej,wpiszesz do routera i będzie ok.Musisz tylko włączyć filtrowanie adresów mac w routerze.

Okej, jak doszukać się MAC ADDRESS na laptopie sąsiada. On pewnie nie wie gdzie go tam szukać, pewnie ja będę musiał go zdobyć. Oczywiście informując go o tym. I podoba mi się ta metoda z adresem IP, mógłbyś przybliżyć?

Dzięki i pozdrawiam :]

Poprawiony :]

Mac adres znajdzie na spodzie obudowy laptopa na naklejce.Wystarczy że podasz mu hasło do sieci nie do routera wtedy nic nie będzie mógł zrobić.

To znajde :]

Ale gdzie szukać MACów do mojego innego sprzętu: iPhone, iPad, IDEOS S7 Slim, SonyEriccson Live, dwóch stacjonarnych kompów, a do dwóch pozostałych lapcianow to już wiem. :]

Poprawiony :]

w Windowsie polecenie “ipconfig /all” poda nam informację o macadresie.

Dzięki za info.

A telefony i tablety?

Poprawiony :]

Telefony i tablety (przynajmniej na androidzie) mają takie rzeczy w ustawieniach telefonu => informacje o telefonie (gdy są podłączone do sieci). Zawsze istnieje druga możliwość…Wejść na ruter i po kolei podłączać urządzenia - ruter wyświetli Ci adresy MAC tych urządzeń.

Dodane 22.10.2012 (Pn) 10:36

Dodatkowo warto ustalić pewne warunki na ruterze - jakie porty udostępniać lub blokować jakieś słowa kluczowe… bądź co bądź… wszystko będzie robić na Twoim adresie IP i jak coś będzie na Ciebie:)

A mój mega szybki Fibre Optic ma stały IP, to już ustaliłem. Dla ciekawskich: Virgin Media 100mbps.

Poprawiony :]

Jak router przydziela jakiemuś urządzeniu adres IP z serwera DHCP, to MAC zapisywane są w pamięci routera i możesz je podejrzeć chociażby w statusie serwera DHCP, masz tam zapisaną parę MAC - IP.

Tak na marginesie,chyba wszyscy zapomnieli udostępnianie netu dla sąsiada przez wifi jest sprzeczne z regulaminem twojego operatora :P.

Przepraszam za pisanie bez polskich znaków, ale pisałem z pracy, a tam nie mam takiej możliwości, wszystkie posty poprawię. :slight_smile:

Odkryłem właśnie, że mój router (Virgin Super Hub) umożliwia stworzenie dwóch dodatkowych sieci (SSID2 i SSID3) do udostępniania netu. Wszystkie trzy sieci mogą działać niezależnie, mieć różne nazwy, różnych użytkowników, mieć różne zabezpieczenia. Fajne to.