Udostępnianie plików pomiędzy dwoma routerami

Mam router który stoi na parterze i zasięg WiFi na parterze jest ok, ale na piętrze jest już za słaby, więc dokupiłem drugi aby rozszerzyć sieć.

  1. Internet jest podłączony do rutera “Pentagram P 6331-4a” i jest ustawione DHCP.

  2. “TP-LINK TL-WR841N” jest podłączony do Pentagramu i jest ustawiony aby automatycznie pobierał adres IP.

  3. Pentagram ma adres 192.168. 1.100 a TP-LINK 192.168. 2.100

Internet działa na każdym z komputerów, ale udostępnianie plików tylko pomiędzy komputerami podłączonymi do tego samego routera.

Co trzeba zrobić aby dało się udostępniać pliki także pomiędzy komputerami połączonymi do różnych routerów?

8935de9871664993.jpg

Musisz przebudować sieć, albo skorzystać z usługi tunelowania VPN. Ja bym ustawił TP-LINK w trybie Access Point i wyłączył DHCP dzięki czemu otrzyma się jedną sieć. Tylko to czy w tym trybie switch wmontowany w router nie zostanie wyłączony to czysta loteria.

Dimm ma rację - ustaw tp-linka w trybie access-pointa lub repeatera (jeśli się da), powinno być wszystko ok;)

http://www.tp-link.com/support/showfaq.asp?id=151 - mały tutorial, może się przyda

Zadziałać może również podłączenie TP-Linka za pomocą portu LAN. Ale tutaj również lepiej pamiętać o wyłączeniu DHCP.

Wyłączałem DHCP i włączyłem Access Point i nic to nie pomogło.

A jest jakiś program do przesyłania plików w LANie? próbowałem “TeamViewer” ale on łączy się przez internet zamiast bezpośrednio przez przez dwa routery i do drugiego komputera, przez co połączenie jest strasznie wolne ze względu na niski upload do internetu.

No i dobra. Teraz sprawdź czy twoje komputery podłączone do AP mają ustawione jako bramę 192.168.1.100, a nie 192.168.2.100. Jeżeli nadal idą w zaparte na 2.100 to ręcznie ustaw 1.100. Wtedy wszystkie będą w jednej sieci lokalnej i będzie możliwość udostępniania sobie plików. Możesz spróbować np. pingować komputery z pentagramu od strony AP. Wszystkie komputery powinny mieć tą samą bramę.

Coś dalej źle robię bo nie działa.

Ping IP komputera podłączonego do drugiego komputera działa, ale pingowanie nazwy komputera już nie.

Adresu bramy na 198.168.1.100 nie mogę zmienić i dostaje taki monit “_ Error code: 26106 The IP address is not in the same subnet with LAN IP address. _”

Niżej dwa screeny, to tu jest coś źle?

677b62db40900e96.jpg

7cab4970d181e99e.jpg

Ponieważ musisz zmienić Start/End IP address, w ustawieniach LAN tak samo. Gdyby router pracował jako most sieciowy, to nie byłoby takich kombinacji.

Pozdrawiam!

Witam,

Kolego, wynika to ze faktu, że NetBios nie jest transmitowany.

W twojej pierwotnej konfiguracji (czyli z dwoma podsieciami) aby dostać się do udostępnionych zasobów komputera z drugiej podsieci w polecenie Uruchom wpisz: \adres_IP , przykładowo: \192.168.2.100

“Start/End IP address” nie mogę zmienić na 192.168.1.100 bo pojawia się błąd, że adres IP nie jest w tej samej podsieci co adres IP LAN.

Adres LAN też nie mogę zmienić na 192.168.1.100 bo pojawia się błąd, że IP LAN nie może być takie samo jak IP WAN.

Po wpisaniu w polecenie uruchom pojawia się taki błąd:

System Windows nie może uzyskać dostępu do \192.168.2.100

Po wpisaniu w wierszu poleceń pojawia się taki komunikat:

Nazwa pliku, nazwa katalogu lub składnia etykiety woluminu jest niepoprawna.

tak samo jest z IP 192.168.1.100 i 192.168.2.100

Dodane 07.06.2011 (Wt) 18:17

Już jest wszystko w porządku.

Podłączyłem TP-LINK przez gniazdo LAN (z LAN w Pentagramie do LAN w TP-LINKu) a WAN pozostawiłem puste. Teraz komputery podłączone do obu routerów są w tej samej sieci 192.168.1.100, wszystkie komputery mają internet i udostępnianie plików działa pomiędzy wszystkimi komputerami.

Dzięki wszystkim za rady.

Przecież Kpc21 o tym pisał, miałeś podłączyć kabel do switcha w routerze, do portu WAN podłączasz wówczas, gdy router może pracować jako most sieciowy, o czym wspomniałem.

Pozdrawiam!