Udostępnianie plików- windows xp

Witam.

Posiadam 3 komputery połączone w domową sieć. Wszystkie komputery są w tej samej grupie roboczej.

Na komputerze A chcę udostępnić 2 foldery:

1 folder- dostęp mają komputery B i C z uprawnieniami odczytu i zapisu.

2 folder- dostęp mają komputery B i C z uprawnieniami tylko do zapisu.

Użytkownicy na komputerach B i C mają uprawnienia ograniczonych użytkowników.

Czy da się udostępnić w.w foldery na komputerze A tak by nie włączać konta Gość oraz by nie trzeba było tworzyć lokalnych użytkowników (takich jak na B i C) na komputerze A? Opcja ze stworzeniem lokalnego FTP na komputerze A odpada.

Jasne żę da się tak zrobić.

Zakładam , że wszystkie maszyny mają XP ?

Jeżeli komp z którego zamierzasz udostępnić foldery ma wersję xp pro - musisz wyłączyć na nim proste udostępnianie plików (w opcjach folderów w eksploratorze windows).

Następnie wyszukujesz foldery , które chcesz mieć udostępnione i przez właściwości - kartę udostępnianie wyznaczasz nazwę udziału i użytkowników z dostępem.

Aby nie było konieczne używanie konkretnego użytkownika jako konto wpisujesz “Wszyscy” i to załatwia sprawę.

Podczas udostępniania możesz od razu określić uprawnienia do zapisu / odczytu. Jeżeli będzie problem z dostępem związany z uprawnieniami - w analogiczny sposób jak przy udostępnianiu daj odpowiednie uprawnienia na karcie uprawnienia użytkownikowi “Wszyscy”

Czy jak nadam dla “Wszyscy” uprawnienia tylko odczytu, a dla “Administratorzy” pełną kontrolę to Administratorzy będą mieli nadane uprawnienia od “Administratorzy” czy “Wszyscy”?

Masz na myśli uprawnienia związane z udostępnianiem (karta udostępnianie) czy ntfs (karta zabezpieczenia) ?

Jeżeli te od udostępniania to nie ma sensu tworzyć innego użytkownika niż wszyscy - jeżeli zamierzasz korzystać z udziału bez logowania jako konkretny user.

Jeżeli te od ntfs to Administratorzy (z lokalnego kompa - nie przez udostępnianie) będą mogli usuwać / zmieniać pliki, a “Wszyscy” (zarówno w lokalnym kompie jak i przez udostępnianie) będą mieć prawo wyłącznie do odczytu.

Oczywiście uprawnienia “z obu stron” powinny się nakładać gdyż w filozofii uprawnień w windowsie odmowa jest zawsze ważniejsza od pozwolenia.(czyli jak dajesz prawo do odczytu to i tu i tu).

ntfs

Dzięki za pomoc, już wiem wszystko co mi potrzeba :slight_smile: