Udostępnianie połączenia internetowego (Lubuntu)

Witam serdecznie, jestem nowa w systemie Linux, na “głównym komputerze” mam zainstalowany system Xubuntu 11.10, a na komputerze dzieci Lubuntu 11.10 (niestety tylko ten płynnie działa na starym komputerze)

Łączę się z siecią poprzez połączenie radiowe (kabel z “wkrętką” do sieciówki), a komputery (w dawnym Windows) bez problemu łaczyłam za pomocą kart sieciowych (zintegrowanych) przy pomocy kabla skrosowanego.

W chwili obecnej raz próbowałam włączyć udostępnianie na Linux’ie (lubuntu) , ale niestety wg poradnika na stronie Ubuntu tylko namieszałam, czy mogłabym prosić o porady krok po kroku z dokładnymi (do mojego sprzetu itp) nazwami/ komendami ?

Proszę tylko powiedzieć, co miałabym podać, jakie dane.

Z góry serdecznie dziękuję, Maja

Tutaj masz wszystko fajnie opisane, jak się za to zabrać http://dug.net.pl/tekst/31/udostepnieni … 28masq%29/

Pozdrawiam!

Dziękuję, przeczytałam poradę ,ale dalej jestem w kropce… czasami mam wrażenie , że terminal nie reaguje ew. odrzuca to co wpisuję…

Próbowałam wcześniej z tej porady coś wywnioskować,ale tez nie wyszł :frowning:

http://www.ubucentrum.net/2009/03/udost … ego-w.html

Czy możesz mi pomóc dokładniej z podziałem łącza? (chwilowo nie mogę kupić routera,

a to byłoby chyba łatwiejsze)… A dzieci już wojnę toczą przy 1 komputerze :frowning:

Podam szczegóły, jeśli coś więcej potrzeba, proszę pisać co podać i jak

to “odczytać” (np jaką komendą uzyskam info)

  1. Internet mam od dostawcy drogą radiową (do sieciówki kabel z okrągłą

wtyczką)… (nie mam routera , a jedynie łącze bezpośrednie , a komp z kompem - kabel skrosowany)

  1. komputery w domu łączą się kablem skrosowanym za pomocą odrębnych

kart sieciowych (w Windows wystarczyło ustawić nr dostępu i działało )

Moje nr od dostawcy internetu to :

IP 192.168.0.126

Maska 255.255.255.0

Brama 192.168.0.254

DNS 194.204.152.34, 1194.204.159.1

I tak mam ustawione obecnie by korzystać z sieci.

Dotychczas na starym systemie udostępnianie było włączone tak:

główny komputer z dostępem do netu (sieciówka która łączyła się kablem

skrosowanym z komputerem dzieci)

IP 192.168.137.1, maska 255.255.255.0, DNS 194.204.152.34

mniejszy komputer

IP 192.168.137.2 , maska ta sama, Brama 192.168.137.1, DNS ten sam

  1. System jaki obecnie mam :
  • główny komputer Xubuntu 11.10

  • komputer dzieci Lubuntu 11.10

zamontowałam network-config by jakoś graficznie zrobić podział (tak ktoś

radził) ,ale nie znam się na tym

  1. po wpisaniu komendy ifconfig mam takie dane

root@sweathome-M61SME-S2:/home/sweathome# ifconfig

lo Link encap:Local Loopback

inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0

inet6 addr: ::1/128 Scope:Host

UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1

RX packets:72 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

TX packets:72 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

collisions:0 txqueuelen:0

RX bytes:6288 (6.2 KB) TX bytes:6288 (6.2 KB)

wlan0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:0e:2e:ea:2b:33

inet addr:192.168.0.126 Bcast:192.168.0.255 Mask:255.255.255.0

inet6 addr: fe80::20e:2eff:feea:2b33/64 Scope:Link

UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1

RX packets:551847 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

TX packets:297437 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

collisions:0 txqueuelen:1000

RX bytes:816809112 (816.8 MB) TX bytes:26545971 (26.5 MB)

Nie wiem dlaczego nie widzi tu karty eth0 (a pokazywał taką - to ta która ma iśc do dzieci)

dopiero po komendzie ifconfig eth0

root@sweathome-M61SME-S2:/home/sweathome# ifconfig eth0

eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:1a:4d:98:a9:c6

BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1

RX packets:170 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

TX packets:71 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

collisions:0 txqueuelen:1000

RX bytes:15336 (15.3 KB) TX bytes:19120 (19.1 KB)

Interrupt:42

  1. w pliku etc/network/interfaces mam tylko taki wpis

auto lo

iface lo inet loopback

Będę wdzięczna za pomoc i instrukcję krok po kroku z dosłownymi wpisami (jaka nazwa, jaki numer itp ) bym nie wykonała żadnego błędu , bardzo proszę

Z pozdrowieniami, Maja

(edit: jeśli dobrze widzę, tam gdzie w instrukcjach jest eth0 - to u mnie musi być wlan0 ? a gdzie eth1, to u mnie eth0 ? ) ale gubię się w poradach, gdzie jest switch , a ta z innego artykułu wyrzuca błędy lub nie reaguje :frowning: )

Jeśli wolisz wyklikać, to możesz zainstalować jakąś nakładkę na zaporę sieciową, np. Firestarter, ale Firestartera nie polecam, ma troszkę błędów i potrafi nie działać, fajnie można wszystko ustawić w Firewall-Builder, ale jest troszkę bardziej skomplikowany, niż Firestarter. Eth0 się nie wyświetla, bo prawdopodobnie interfejs jest wyłączony. Póki co spróbuj to zrobić tak:

  1. Uruchom terminal:
sudo ifconfig eth0 up

[*:qrckw2ml] Skonfiguruj karty sieciowe w pliku /etc/network/interfaces

sudo su

echo -e "\n\nauto eth0n\niface eth0 inet static\naddress 172.16.0.1\nnetmask 255.255.255.0\n" /etc/network/interfaces

echo -e \n\nauto wlan0 intet static\naddress 192.168.0.126\nnetmask 255.255.255.0\gateway 192.168.0.254\n" /etc/network/interfaces

exit
  1. Konfiguracja zapory:
  • [*:qrckw2ml] stwórz sobie na pulpicie plik i wklej do niego takie coś

    echo 1 /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

    czyszczenie starych regul

    iptables -F

    iptables -X

    iptables -t nat -X

    iptables -t nat -F

    iptables -t mangle -F

    iptables -t mangle -X

    ustawienie domyslnej polityki

    iptables -P INPUT DROP

    iptables -P FORWARD DROP

    iptables -P OUTPUT DROP

    utrzymanie polaczen nawiazanych

    iptables -A INPUT -j ACCEPT -m state --state ESTABLISHED,RELATED

    iptables -A FORWARD -j ACCEPT -m state --state ESTABLISHED,RELATED

    iptables -A OUTPUT -j ACCEPT -m state --state NEW,ESTABLISHED,RELATED

    udostepniaie internetu w sieci lokalnej

    iptables -t nat -A POSTROUTING -s 172.16.0.0/24 -j MASQUERADE

    iptables -A FORWARD -s 172.16.0.0/24 -j ACCEPT

[*:qrckw2ml] nazwijgo firewall i skopiuj do katalogu skryptów startowych

sudo cp -prfv Pulpit/firewall /etc/init.d/

sudo chmod +x /etc/init.d/firewall

sudo update-rc.d firewall defaults 90

[*:qrckw2ml] uruchom sieć i zaporę z nowymi ustawieniami

sudo /etc/init.d/networking restart

sudo /etc/init.d/firewall
  1. Konfiguracja komputerów: wpisz (przy użyciu menedżera sieci lub w pliku /etc/network/interfaces) ręcznie adresy 172.16.0.2 maska 255.255.255.0 i brama domyślna 172.16.0.1, na drugim 172.16.0.3 masak i baram ta sama i na każdym kolejnym komputerze tak samo.

Pozdrawiam!

Dziękuję Ci serdecznie, pomalutku, krok po kroku i uważając na wszystko - działa :slight_smile:

Pozdrawiam! Maja

Edit:

Niestety po chwili używania, system odłączył obie karty sieciowe :frowning: moją główną od internetu oraz tą, która udostępniała internet dzieciom - był tylko komunikat - urządzenie nieobsługiwane - przy obydwu kartach)

skończyło się na formacie… :frowning: mam więc teraz znów czysty system i nie wiem, co zrobić by uniknąć kolejnego wyłączenia kart (nawet nie wiem jak je wówczas ponownie włączyć, bez formatu)

Proszę o pomoc. Maja

Trochę dziwne zachowanie, następnym razem spróbuj

sudo ifconfig eth0 up

sudo ifconfig wlan0 up

Pozdrawiam!

na czystych systemach znów krok po kroku zrobiłam wszystko… po restarcie - znów na głównym komputerze ikony sieci szare i komunikat -urządzenie nieobsługiwane…

próbowałam uruchomić z polecenia w konsoli jakie w ostatnim poście podane… jednak nic z tego - nic nie ruszyło :frowning:

Postawiłam teraz na nowo (tym razem wszędzie Lubuntu 11.10,ale to raczej nie robi różnicy)… spróbowałam skonfigurować sieć wg instrukcji, które mi raz zadziałały… i znów po konfiguracji system pokazuje na szaro sieć przewodowa - urządzenie nieobsługiwane (a przy poleceniu ifconfig, pokazuje kartę)

Będę wdzięczna za rady … (dodam, że przed ustawieniem i restartem komputera, jak ustawiałam nr IP to nie było tego komunikatu "urządzenie nieobsługiwane, tyle szczęścia tym razem, że nie wyłączył mi sieci z głównej karty…)

Gdzie tkwi błąd?

p.s. dodam, że gdy puszczę z głównego komputera ping 172.16.0.3 - czyli do tej sieciówki do jakiej prowadzi kabel skrosowany w drugim komputerze, to ping idzie prawidłowo…

Gdy zrobię na komputerze dzieci ping 172.16.0.1, pójdzie w odpowiedzi tylko 1 linijka : PING 172.16.0.1 (172.16.0.1) 58(84) bytes of data

i stoi…

edit:

po wyłączeniu komputera jednak rozłączył wszystkie sieciówki - jako nieznany interfejs…

musiałam ręcznie zmienić plik “interfaces” - wyrzuciłam wszystko co ustawiliśmy (wlan0 i eth0) , zostawiłam to co było po formacie czyli czysty plik (jedynie z info auto lo iface lo inet loopback) - teraz internet radiowy wlan0 działa, ale sieciówki eth, choć się ping’ują to internetu u dzieci nie ma…

Gdzie może tkwić błąd? czy brak jakiejś literki, czy znaczka itp???

po ustawieniach plik interfaces wygladał tak :

Wcześniej gdzieś czytałam, że ważny jest znaczek # przed oznaczeniem np wlan0 (aby rozpoznawał sprzęt), ale nie potrafię tego teraz odszukać, by się odnieść szczegółowo, a w instrukcjach do podziału sieci nigdzie tego nie widzę, więc może to nie ma znaczenia.

Pozdrawiam, Maja

Zastanawia mnie tylko, dlaczego na eth0 adres rozgłoszeniowy jest zerowy. Możesz dać zrzut ekranu jak to wygląd w menedżerze sieci? Możliwe, że ustawienia w plikach wchodzą w konflikt z menedżerem sieci. Spróbuj może usunąć wszystko z /etc/network/interfaces oprócz auto lo iface inet loopback i skonfiguruj adresy w mendżerze sieci, a udostępnianie połączenia zostaw bez zmian.

Pozdrawiam!

Witam

Wczoraj udało mi się połączyć 2 kompy za pomocą strony dug MASQ, więc może ci pomogę. Zrób wszystko jak jest tam podane i po restarcie podaj wyniki poleceń:

cat /etc/network/interfaces

cat /etc/init.d/firewall

żeby nie mieszać zamień address 172.16.0.1 na address 192.168.1.1

podaj też wynik z komputera dzieci

cat /etc/network/interfaces

komputery muszą pingać do siebie bez tego nie ruszy.

Można też połączyć komputery za pomocą programu firestarter do niego doinstaluj dhcp3-server

Co to za różnica jaki adres? W tym przypadku istnieje większa pewność, że ISP nie korzysta z tego adresu sieciowego w swoich podsieciach, bo przecież może mieć ich kilka, 192.168.0.0/24 może być jedną z podsieci, nie wiemy jak duża jest sieć ISP.

Pozdrawiam!

Dzień dobry!

roobal - czy o taki zrzuc Ci chodziło?

http://imageshack.us/photo/my-images/3/ … x768s.png/

a czy ten adres rozgłoszeniowy to “bcast”?

teraz jak próbowałam raz jeszcze wszystko zrobić , już nie ma tam “0”

ale nadal komputer u dzieci nie ma internetu…

arthulus, jak tu mi nic nie zadziała, spróbuję raz jeszcze wg tego, co podziałało u Ciebie.


Musi być jakiś konflikt, bo gdy tylko interfaces ma inne ustawienia niż samo “auto lo iface inet loopback” (teraz mam tylko to na obydwu komputerach) - wyłącza od razu sieciówki (są jako nieobsługiwane)…

Za chwilę spróbuję raz jeszcze wszystko ustawić od nowa, może gdzieś coś źle zrobiłam…

Mam tez pytanie, co może być nie tak skoro komputer dzieci nie ping;uje do głównego komputera,a głowny do tamtego już tak?

Pozdrawiam, Maja

Po każdej modyfikacji pliku interfaces, musisz jeszcze zrestartować ustawienia poleceniem

sudo /etc/init.d/networking restart

ustaw wszystko w tym menedżerze sieci, ustawienia zapory sieciowej zostaw bez zmian. Osobiście nie polecam, ale możesz zainstalować Firestarter i przy jego pomocy włączyć udostępnianie połączenia, jednak Firestarter lubi się nie uruchamiać, więc mogą być z nim problemy, niekoniecznie musi tak być, ale tylko ostrzegam.

Pozdrawiam!

Wszystko ustawić czyli? to co pokazałam na zrzucie ekranu wystarczy?

restartowałam wszystko, nawet cały komputer po ustawieniach,ale internetu - nie ma… (tzn na komputerze dzieci, tam w menedżerze mam 172.16.0.2, brama 172.16.0.1 i maska 255.255.255.0.

No to powinno wszystko działać. Pokaż jeszcze wynik polecenia.

cat /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

Pozdrawiam!

Dzień dobry.

wyskakuje tylko: 1 u dzieci niestety internet nie działa, ale tu nawet “ping” nie leci jak na dużym - tylko ta 1 linijka i stoi… podam tu wynik

cat /etc/init.d/firewall

Tu wynik z głównego komputera

cat /etc/network/interfaces

Tu wynik z komputera dzieci

cat /etc/network/interfaces

jest taki sam jak na głównym (inaczej jeśli zmienię coś w interfaces, rozłącza - i “urządzenie jest nieobsługiwane” ) , nie wiem, kupię dziś drugi kabel, może to jego wina …

Jak chcesz mieć internet jak nie masz ustawionych interfejsów

ustaw tak jak wcześniej miałaś na głównym komputerze

auto lo

    iface lo inet loopback


    auto eth0

    iface eth0 inet static

    address 172.16.0.1

    netmask 255.255.255.0


    auto wlan0

    iface wlan0 inet static

    address 192.168.0.126

    netmask 255.255.255.0

    gateway 192.168.0.254

po zapisaniu wydaj komendę

sudo /etc/init.d/networking restart

jeżeli nie pokaże błędu to znaczy że jest dobrze. Na komputerze dzieci ustaw

auto eth0

    iface eth0 inet static

    address 172.16.0.2

    netmask 255.255.255.0

    gateway 172.16.0.1

sudo /etc/init.d/networking restart

teraz pinguj z głównego do dzieci

ping 172.16.0.2

i z dzieci do głównego

ping 172.16.0.1

Problem w tym , że jeżeli zmieniam plik interfaces to zaraz mi rozłącza karty sieciowe, tak jak pisałam… ikony robią się szare i napis “urządzenie nieobsługiwane”

no nic, zaraz spróbuję raz jeszcze…

gdzieś chyba to się gryzie z czymś w systemie, tylko problem , co i gdzie…?


edit:

po zmianach pliku interfaces na podane, po restarcie mam takie oto info w terminalu

u dzieci po zmianach w pliku interfaces ten sam komunikat (tylko z ich sieciówką w opisie)

To są problemy z ustawieniem wlan0 w interfaces

nie jestem pewny czy to zadziała ale spróbuj, zamień wpis dotyczący wlan0:

iface wlan0 inet dhcp

wireless-essid twoja_nazwa

wireless-key twój_klucz

auto wlan0

podstaw swoje nazwę i klucz, doinstaluj pakiet

sudo apt-get install dhcp3-server

zrestartuj komputer jeżeli to nie pomoże, wykasuj wpisy w interfaces i podaj wynik przy działającym internecie, być może trzeba dopisać linijke do pliku default gw adres_ip_twojego_routera_brzegowego

sudo ifconfig -a 

sudo route -n

Dziękuję, chętnie wypróbuję, tylko powiedz, o co chodzi z wpisem “twój klucz”

co to ma być dokładnie? czy chodzi o hasło użytkownika ? (jeżeli tak, to po wpisaniu i wgraniu dhcp - po restarcie - znów to samo - brak netu i “urządzenie nieobsługiwane” odnośnie kart sieciowych)

wynik

sudo ifconfig -a

wynik

sudo route -n

Ma ktoś może jakiś skuteczny pomysł o co tu może chodzić? Jeśli tak, z góry dziękuję, jeśli nie… może sytem zmienić? (ale tu problem - na jaki ?

teraz był - lubuntu i xubuntu (na obydwu ten sam problem z siecią) , mają swoje zalety :slight_smile: 1. chodzą na słabym komputerze u dzieci (bo główny komp dałby sobie radę z lepszym) , 2. te dwa systemy są wygodne, bo troszkę podobne do windows (wygląd, paski, pulpit) , 3. mają w sobie na starcie praktycznie wszystko co potrzebne i nie było problemów czy z kamerką czy drukarką itp… jedynie ten podział netu kablem jest przeszkodą - a to dla mnie ważne , bo dwójka dzieci , a net jeden (chwilowo nie mam szans by kupić router, więc musi iśc kablem) - czy na innym systemie byłoby łatwiej podzielić sieć?

Z góry dziękuję za rady, pozdrawiam!

Spróbuj tej konfiguracji

auto lo

    iface lo inet loopback


    auto eth0

    iface eth0 inet static

    address 172.16.0.1

    netmask 255.255.255.0


    auto wlan0

    iface wlan0 inet static

    address 192.168.0.126

    netmask 255.255.255.0

    gateway 192.168.0.255

albo

auto lo

    iface lo inet loopback


    auto eth0

    iface eth0 inet static

    address 172.16.0.1

    netmask 255.255.255.0


    auto wlan0

   iface wlan0 inet dhcp

A jak nie wstanie to zainstaluj Firestarter to prosty graficzny program do udostępniania sieci.

Na Fedorze znalazłem podobny problem do twojego post nr.4 http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=231374