Udostępnianie połączenia internetowego

Witam, mam taki problem: nie mogę udostępnić połączenia internetowego drugiemu komputerowi.

Mam sieć osiedlową, a raczej blokową (serwer na linuksie i switche). W domu mam komputer z dwiema kartami sieciowymi do jednej podpięty jest kabel do sieci osiedlowej (internetu), a drugi do drugiego komputera, któremu chciałbym udostępnić połączenie internetowe.

Na obu komputerach jest WinXP SP2. Problemy zaczeły się podczas konfigurowania sieci wewnętrznej (dwa komputery) przy automatycznym pobieraniu adresów IP w tray’u pojawia się ikonka że połączenie ma ograniczenia (żółty trójkąt z wykrzyknikiem).

W lini komend wpisałem ipconfig i potem we właściwościach połączenia wpisałem na sztywno adresy IP. Komputery zaczeły się widzieć i można korzystać z zasobów udostępnionych.

Jednak dalej nie da się udostępnić łącza internetowego. We właściwościach połączenie z internetem klikam na “Udostępniaj to połączenie innym komputerom” wtedy pojawia się komunikat, że adres IP tej karty sieciowej zostanie zmieniony na 192.168.0.1 i kiedy klikne na OK operacja nie udaje się. Dzieję się tak dlatego (tak mi się wydaje) bo bramka internetowa na serwerze do którego jest podpięty komputer w którym chce udostępnić łącze ma właśnie adres IP 192.168.0.1.

Moje pytanie brzmi, czy pomoże zmiana adresu Ip bramki nternetowej na serwerze na jakiś inny? Wtedy będe mógł udostępnić połączenie internetowe na moim komputerze drugiemu komputerowi?

Hmm…według mnie możesz zrobić tak:

Za pierwszym razem ustaw uby dwum komputeom sztywne IP i jak będą się widziały to już jesteśmy prawie w domu.

Następnie wejdź na ten drugi komputer (który będzie korzystał z połącznia internetowego 1 komputera) i tam we właściwościach połączenia sieciowego musisz wejść w opcje protokołu TCP/IP i zaznaczyć dwie funkcje:

> przydziel adres IP automatycznie

> przydziel adres serwerów DNS także automatycznie

To powinneło zadziałać i wtedy ten drugi komputer bedzie miał połączenie z siecią internet.

Jeżeli jednak to nie zadziała to proponuję drugie wyjście z sytuacji:

na drugim komputerze ustawić sztywne IP ale dac maskę podsieci 255.255.0.0 a na pierwszym ustawić maskę podsieci 255.255.255.0

Wtedy już muss, że zadziała.

Sam właśnie tak teraz mam udostępnianie skonfigurowane i działa non stop.

jak masz na obydwu xp użyj kreatora małej sieci domowej

miałem podobny problem:

ROZWIĄZANIE:

dodaj na obu kompach protokuł IPX/SPX i wyłącz firewola na tym do którego jest przypięta sieć osiedlowa

ten protokół urzywa sie tylko w sieciach novell a nie w normalnych na normalnych ip :wink:

Nie masz racji PYSIU, IPX był stosowany jeszcze na sieci ARC-NET (poprzednik Ethernetu) działał między innymi na Lantastiku który nic z Nowellem nie ma wspólnego, a to że został stworzony przez firmę Nowell na potrzeby sieci NetWare nie zmienia faktu że jego zainstalowanie rozwiązuje 50% problemów z siecią w XP :stuck_out_tongue:

Co by nie powidzieć, nie możesz twierdzić, że Pysiu nie ma racji.

Protokół IPX/SPX wykorzystywany jest przede wszystkim w sieciach, gdzie wymagane jest połączenie z systemem Novell.

W systemach Windos np. XP, NT, 2000, jest protokół NWLink (odpowiednik IPX/SPX) opracowany prze Microsoft.

Włączenie protokołu:

Protokół transportowy zgodny z NWLink IPX/SPX/NetBIOS

być może rozwiązuje jekieś problemy, jednak, jak sam piszesz, jest to 50%, a co z tymi pozostałymi 50% ??

Dla nich już nie jest potrzebny protokół IPX/SPX ??

Uważam to za niekonwencjonalne rozwiązywanie problemów, czasami pomocne, które należy próbować stosować.

Dawno temu miałem problem z zainstalowaniem modemu pod Win95.

Za cholerę nie był wykrywany przez system, ani automatycznie, ani po zainstalowaniu sterowników do niego.

Pod Win98 nie miałem żadnych problemów, po włożeniu do gniazda PCI system sam go wykrywał.

Jednak istotą rzeczy było, by go zainstalować pod Win95.

I w pewnym momencie zastosowałem niekownencjonalne rozwiązanie, nie spodziewając się czegokolwiek po manewrze, który wykonałem.

W instalowaniu urządzeń kliknąłem zanstalownie gniazda PCMCIA, po czym system wykrył modem i go zainstalował.

Logincznie rzecz biorąc PCMCIA w stacjonarnym kompie nie były potrzebne. Nie umiem wytłumaczyć dlaczego dopiero zainstalowanie PCMCIA pozwoliło systemowi wykryć nowe urządzenie :slight_smile:

Napisałem to analogicznie, dla pokazania, że czasem nieracjonalne, niekonwencjonalne zachownie w rozwiązywaniu problemów może przynieść pozytywny skutek.

W problemie powyżej protokół IPX/SPX nie jest wymagany.

Może należałoby włączyć we właściwościach Protokołu internetowego (TCP/IP) -> Zawansowane - Zakładka WINS - Włącz system NetBIOS przez TCP/IP ??

Pozdrawiam :okulary:

Zrobiłem mały schemat aby łatwiej się tlumaczyło.

shemat1md.png

Moim celem jest działający internet na Komp 2.2 :slight_smile: .

Wszystkie podane wyżej wskazówki nie pomogły. Teraz mam taką sytuacje, że nawet oba komputery (Komp 2 i Komp 2.2) się nie widzą nawet przy statycznych adresach ip. Przedtem miałem tak że przydzieliłem im na sztywno adresy ip pierwszego poziomu tzn.: 10.0.0.1(Komp 2) i 10.0.0.2(Komp 2.2) i działało udostępnianie folderów i.inn. Przy włączeniu uzyskiwania adrsów ip automatycznie sieć była z ograniczeniami (czyli też się nie widziały).

Na Komp 2 są dwie karty sieciowe i tym samym dwa połączenia sieciowe. Połączenie lokalne 1 (internet) i Połączenie lokalne 2 (dom).

Przy próbie udostępnienia połączenia 1 (internet) na Komp 2 wyskakuje komunikat:

http://img483.imageshack.us/img483/5439/kom8ns.png

Jeśli klikne na tak to trochę popracuje i wyskoczy komunikat, że nie można wykonać operacji.

Wydaje mi się, że nie można jej wykonać dlatego że bramka internetowa na serwerze dla Komp 2 ma właśnie ip 192.168.0.1 .

Komp 2 ma pryznawany przez serwer ip 192.168.0.8 (a we właściwościach protokołu TCP/IP jest zaznaczona opcja pobieraj adres IP automatycznie).

Teraz nie wiem czy pomoże coś zmiana ip bramki internetowej na serwerze na jakiś inny czy to nić nie da?

Włączenie kreatora sieci domowej też nic nie pomaga. Włączam go na Komp 2.2 i zaznaczam “ten komputer łączy się z internetem za pomocą innego komputera w sieci lokalnej” na Komp 2 zaznaczam “Ten komputer ma bezpośrednie połączenie z internetem i udostępnia internet innym komputerom”. Internetu na Komp 2.2 dalej nie ma. Jeśli zaznacze na Komp 2 ocje tak jak na Komp 2.2 to kreator w ogóle nie chce zakończyć pracy.

Jestem tu nowy i nie wiem czy cokolwiek pomogę ale…

Ja używam programu WinRoute Pro.

Na kompie2 skonfigurój kartę połączoną z kompem2.2 np tak:

IP:192.168.2.1

maska:255.255.255.0

brama: puste

DNS1: puste

DNS2: puste

a wtedy na kompie2.2:

IP:192.168.2.2

maska:255.255.255.0

brama:192.168.2.1

DNS1: (takie jak na karcie połączonej z internetem na kompie2)

DNS2: (takie jak na karcie połączonej z internetem na kompie2)

Na koniec zainstaluj program WinRoute Pro, uruchom ponownie komputer i powinno śmigać.

Witam

Sądzę że informacje zawarte w artykule pod adresem http://www.hakin9.org/pl/attachments/lacze_pl.pdf rozwieją wszelkie wątpliwości i dostarczą pełnej odpowiedzi odnośnie tego problemu

Pozdrawiam

apropo poruszonego tematu chcialbym sie dowiedziec czy istnieje mozliwosc udostepnienia polaczenia internetowego wiecej niz jednemu komputerowi. Sytuacja u mnie wyglada tak ze mam jeden komputer (1) do ktorego podlaczony jest internet. chcialbym podlaczyc do niego 2 inne komputery (1.1) i (1.2) ale bezposrednio, czyli przy pomocy kart sieciowych i udostepnic im polaczenie inetrnetowe. mam tak zrobione ale na razie tylko dla jednego kompa (1.1). przy udostepnianiu polaczenia ip na 2 karcie sieciowej w moim kompie musi byc ustawione na 192.168.0.1 aby ta mogla przekazywac internet. co sie stanie jak bede mial 3 karte i przez nia tez bede chcial przekzaywac internet do kompa (1.2) poprzez udostepnienie polaczenia sieciowego na kompie 1. z gory dziekuje za odpowiedz i ewentualne porady…

mam nastepujacy problem :frowning: mam dwa kompy jeden z xp drugi z Me jest miedzy nimi siec wszystko smiga tyle ze na drugim kompie nie mam internetu na xp udostepniłem lecz dalej go nie ma czy ktos moze mi powiedziec co mogłem zrobic źle??