Udostępnianie YT: Czy to legalne?

Witam,

 

Czy legalne jest udostępnianie linków do piosenek na YT? Np. na forum albo na stronie?

“Można zamieścić tzw. link do artykułu zamieszczonego na innej stronie internetowej, jeżeli jest dostępny dla każdego. W dodatku nie jest na to potrzebna zgoda autorów danych treści chronionych…” 

Czyli mogę też zamieszczać linki do chomika lub stron z torrentami? :?

Na tym forum linków do torrentów udostępnić nie możesz, jeśli chodzi o muzyke. Jeśli chodzi o legalne rzeczy jak własny utwór czy udostępnienie dystrybucji Linuksa, bądź BSD, go nie problemu.

Jeśli chodzi o YT to oficjalnie z YT pobierać się nie da, więc nie rozpowszechnianiasz utworu. Zresztą za wskazanie linku do YT nikt ścigał Cię nie będzie. Nabpewniej nest wskazywać oficjalny kanał, jeśli podasz link do oficjalnego kanału, to ani autor, ani zadna organizacja się do Ciebie nie odezwie.

Kiedys organizowałem imprezę ze znanymi raperami, to co bylo na umowie, dotyczyło organizatora i artystę, ZAiKS nie mial tu nic do powiedzenia. Nawet gdyby ZAiKS się odezwał, to nic nie zrobią, jeśli na pismke masz zgodę autora.

Jakto nie mogę? Przecież wysarczy wtyczka do Firefoxa i już mogę ściąbnąć piosenkę. A na chomiku też nie ma wymogu ściągania. Przecież mają wlasny player, na ktorym można albo odsłuchać coś albo obejrzeć fragment filmu. Co więcej, sa przecież strony typu AnyFiles, na których można objerzeć całe filmy. Co do torenta. Co to za róznica czy udostępnie link do piosenki na YT czy link torrenta do linku torrenta? I tego i tego nie kupiłem.

Różnica jest taka, że pobierając plik z sieci torrent jednocześnie udostępniasz pobraną już część. Na tym cała sieć się opiera. Ludzie pliki wzajemnie od siebie pobierają i udostępniają to co jest już pobrane. Dlatego pobieranie treści chronionych prawami autorskimi z sieci torrent jest nielegalne. W przypadku YT oglądając coś, ty tylko to pobierasz na komputer. Nie jest to nielegalne.

Czyli tak smao “chomik”? Tam też nie udostępnia się tylko pobiera.

Przeczytaj jeszcze raz co napisałem. Oficjalnie YT nie umożliwia pobierania.

Tak, wiem, ale staram się tu odnaleźć jakąś logikę. Czyli jak coś pobiorę z chomika to jest to legalne? Nie zapłacę artyście tak smoa jak słuchając coś na YT zamiast kupić.

Jest to tak samo legalne jak oglądanie pirackich treści na YT.

 

To, czy funkcja pobierania jest jawnie dostępna, czy nie, nie ma, jak dla mnie, żadnego znaczenia.

Sam się gubisz w zeznaniach, temat jest o udostępnianiu, a Ty drążysz temat o pobieraniu. Zdecyduj się o co Ci chodzi.

Nic sie nie gubię. Chodzi mi o udostępnianie. Jeśli podaje gdzieś jakis link z YT, z muzyką to tak jakbym udostępniał, bo ta osoba zamiast kupić słucha na YT. Kwestia Chomika to tylko przy okazji. Co jak co, ale jak ktoś wrzuci film czy muzykę na YT to jest to nielegalne - bo udostępnia. Natomiast jak ja udostępniam, to co już jest udostępnione, to jest ok. Fakt…można sie pogubić w zeznaniach :slight_smile:

Za wskazanie lnku do YT nikt Ci nic nie zrobi. Zobacz temat o piosenkach w Na Luzie, jakoś nikt nikogo nie ścigał. Problem ma ten co udostępnił utwór na YT. Jak pisałem, najpewniej jest wskazywać oficjalne kanały, wówczas żadna organizacja nie odważy się dochodzić swoich roszczeń.