Udostępnienie drukarki Brother DCP-J100 z Win10 dla Linuksa przez Sambę


(yahoob3) #1

Cześć wszystkim, to mój pierwszy post na tym forum.

Czy ktoś może miał podobny przypadek - konkretnie ta drukarka (podłączona do Win10 przez USB), Linux to Mint 18.1 Cinnamon w sieci lokalnej (DHCP).
Ja nie mam możliwości rozwiązać tego na żywca, a VM to nie to samo.
Jakaś podpowiedź by się przydała, tłumaczeniem na “laicki” jestem w stanie się zająć.
Dzięki z góry!


(LoliconSuspect) #2

Ale z czym masz problem? W windowsie włącz udostępnianie drukarek, w mincie odpal kreator drukarki i wpisz ip kompa z windą przy sambie czy innej opcji.
Ewentualnie podepnij przez google cloud print.


(yahoob3) #3

Dzięki za zainteresowanie.
W sumie to nie ja mam problem, ale jeden z ludzi na forum Minta, Usiłuje mu pomóc uruchomić tę drukarkę ale opornie to idzie. Lokalnie się udało, zainstalował sterowniki, w Win podobno włączył udostępnianie, ale nie używa konta usera zabezpieczonego hasłem (Win). Chyba tylko tego jeszcze nie próbował. Napisałem mu o tym, ale nie wiem czy da radę. Mam nadziej, że to pomoże bo udostępnianie bez konta w Win kuleje. Gość jest zielony i w W10 i w Mint. Ze stałym IP to chyba nie da rady (na razie?) bo sieć bangla na DHCP. Zaczepiłem temat, ale chciał zmieniać 192.168.XXX.1 … ixy.
Lista drukowania zapchana…
Miałem nadzieję, że ktoś ma podobną konfigurację - ta drukarka po USB, Win10 udostępniający dla Linucha. Ja mam DCP-J105 i nie potrzebuję żadnych kabli - chodzi w sieci jak złoto, ale ma swoje IP… inna bajka.
Google cloud print - nie używam bo i po co. Ale dzięki za pomysł.


(pocolog) #4

Zacznijmy od tego czy ta drukarka jest widoczna w sieci. Jeśli nie jest widoczna to nie temat na dział Linux tylko Windows :wink:


(yahoob3) #5

Jest, widziałem zrzut ekranu :slight_smile:
Może link to tamtego wątku? Nie wiem jakie tu panują zwyczaje, nowy jestem :slight_smile:


(pocolog) #6

Jeśli drukarka jest widoczna w sieci to przechodzi do localhost:631, wybiera dodawanie nowej drukarki, cups powinien ją sam wyszukać. Lub dodajesz ją ręcznie podając zamiast adresu nazwę komputera jak się przedstawia w sieci.
W którym miejscu jest problem?


(yahoob3) #7

Heh… twierdzi, że pomimo zainstalowania drukarka nie drukuje - “trwa łączenie z drukarką” jeśli dobrze zrozumiałem.
Zobaczę co napisze, bo na razie miał zapchaną kolejkę wydruku i napisałem, żeby założył konto na Win10 i z tego konta udostępnił drukarkę… z localhost nie wyskakiwałem, bo to nie ten moment jeszcze chyba w obsłudze komputera. Chociaż i tu może być problem, bo miałem kiedyś podobny problem udostępnioną drukarka (HP) z win - nie działała na Linuchu a odwrotnie chodziło wszystko cacy.


(pocolog) #8

Jeśli cups wykrywa drukarkę tylko nie drukuje (zapycha się kolejka) to prawdopodobnie źle dobrał sterownik. Może w gutenprint będzie lepszy sterownik? (sudo apt install gutenprint)


(yahoob3) #9

O! Super, dzięki nie pomyślałem o tym. Zobaczę czy się uda. Jeśli tak, to się chyba jak Ś.P. Duńczyk upiję. Pozdrawiam.


(roobal) #10

Na w10 ma zaznaczoną opcję “wyłącz udostępnianie chronione hasłem”?


(yahoob3) #11

Nie wiem, jakby coś podpowiem, dzięki.