Udostępnienie zawartości dysku sieciowego przez router

Posiadam router D-Link DIR-825 posiadający 4-portowy giabitowy switch. Z jednego wyprowadzam net do kompa, z drugiego do TV a zamierzam się z zakupem dysku sieciowego a konkretnie WESTERN DIGITAL My Book World Edition II 4TB, którego mógłbym podłączyć zarówno kablem ethernet jak i USB do wspomnianego routera. Wiem że interfejs USB posiada funkcję SharePoint i mógłbym właśnie nim udostępnić zawartość dysku dla telewizora, ale jeżeli chciałbym zwiększyć przepustowość połączenia (np. dla filmów o dużym bitrate’cie) to czy przez tego zintegrowanego w routerze switcha mógłbym to zrobić?

Czy router potrzebuje jakiejś konkretnej funkcji do takiego rozwiązania?

Jeśli dobrze zrozumiałem to chcesz, żeby jednocześnie ten dysk zewnętrzny był widziany zarówno przez TV jak i komputer. Ja mam D-linka Dir 655 i aby korzystać z tej funkcji share point musiałem zaktualizować oprogramowanie do najnowszego i zainstalować oprogramowanie do funkcji share point. Po za tym w ustawieniach routera trzeba ustawić jaką funkcję ma pełnić wejście USB. Sprawdź przede wszystkim czy masz najnowsze oprogramowanie wraz z programem dedykowanym do funkcji share point.

http://www.dlink.pl/cs/Satellite?c=Tech … /DLWrapper

Tak, chcę żeby zawartość tego dysku sieciowego była widoczna w otoczeniu sieciowym czyli właśnie dla kompa i dla TV z tym, że nie chcę korzystać z portu USB z funkcją SharePoint w routerze, gdyż będę ograniczony do 30MB/s a na switchu bym miał 100MB/s. Stąd moje zapytanie czy jest możliwość udostępnienia tego przez interfejs Ethernet?

Jeżeli to nie jest możliwe i nawet sensu nie ma to z góry przepraszam, jestem ciemny w tym temacie akurat :wink:

Najlepszym sposobem było by połączyć ten dysk za pomocą USB do telewizora, a kablem ethernet podłączyć go do routera. Wtedy gdy na telewizorze wybierzesz źródło sygnału w postaci USB, to telewizor powinien wyświetlać Ci zawartość dysku, a w komputerze ten dysk powinien być widoczny w moim komputerze w zakładce sieć.

Natomiast czy da się połączyć dysk z telewizorem za pomocą ethernetu. Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć. Moim zdaniem wszystko zależy od tego do czego zostało zdefiniowane wejście ethernet w twoim telewizorze. Z tego co wiem to większość telewizorów z wejściem ethernet ma fabrycznie wbudowany program do obsługi internetu i cokolwiek byś tam nie wpinał to zawsze będzie się włączał ten program do przeglądania internetu (tu mnie popraw jeśli Ty masz inaczej). Żeby dysk twardy był widoczny w TV przy połączeniu go kablem ethernet w taki sam sposób jak połączenie go poprzez USB, to podczas wybierania źródła sygnału jaki ma docierać do telewizora musiałbyś mieć również opcje wyboru źródła sygnału z ethernetu, a z tego co kojarzę, to żaden telewizor tak nie ma.