Udostępnionego folderu nie widać w otoczeniu sieciowym

System, na którym dzieje się ta tragikomedia to Server 2008 r2 postawiony na wirtualce. Wchodziłem już we właściwości folderu > Udostępnij… > Wybrałem użytkowników do objęcia udostępnieniem > Udostępnij ponownie i spotykam się z komunikatem “Nie można udostępnić tego folderu.” Potem widzę, że przypisała się mu ścieżka sieciowa \\NazwaSerwera\NazwaFolderu i mogę się dostać do niego wpisując ją w pasek Eksploratora Plików ale nie inaczej. Folder po prostu jest niewidoczny w otoczeniu sieciowym. Po wejściu do niego okrężną drogą pojawia się w oknie lokalizacji (po lewej) ale nie inaczej.

Co mam zrobić by pojawił się natychmiast po udostępnieniu? To by udostępniony folder natychmiast stał sie widoczny w otoczeniu sieciowym zostało zastrzeżone przez mojego nauczyciela zawodowych i jak mogłem się spodziewać z tym mam największy problem.

Możliwe, że to przez Niezidentyfikowany profil sieci zamiast Domowego. W Edytorze Lokalnych Zasad Grupy nadałem sobie uprawnienia do zmiany lokalizacji ale po wejściu w Centrum Sieci i Udostępniania w sekcji Wyświetlanie Aktywnych Sieci opcja “Sieć prywatna” nie podkreśla mi się tak jak we wszystkich poradnikach z internetu powiązanych z egzaminem e.13. Zmiana lokalizacji sieci niezidentyfikowanych nie robi absolutnie żadnej różnicy. O ile dobrze rozumiem to nie kwestia zmiany sieć publiczna>prywatna ale sieć niezidentyfikowana>domowa a tego nie daję rady zrobić. Rozkładam bezradnie ręce.

Musi być jakieś inne rozwiązanie, które nie wymaga grzebania w przystawkach. Możliwe, że nie będę miał na to czasu na egzaminie zawodowym.

1 polubienie

Windows 2008 R2 jest już niewspierany. Używanie niewspieranego systemu w środowisku sieciowym jest głupie. Przestań.

Nie ja mam wpływ na oprogramowanie jakiego będę używał na swoim egzaminie praktycznym.

Coś słabo widzę Twój egzamin. Sporo nauki przed Tobą. Sieci LAN ogarniasz? TCP/IP ogarniasz? Administrator serwera musi znać dzialanie sieci. Czesto administrator sieci zajmuje się nie tylko siecią, ale również serwerami lub na odwrót.

Jaką masz adresację na tej VM? Jaki typ sieci VM ustawiony? Wiesz co oznacza w srodowisku Microsoftu sieć niezidentyfikowana i czym różni się profil sieci publicznej od firmowej/prywatnej?

Win 2008 r2 na oczy nie widziałem.

Ale domowe wydania windows wyświetlają profil sieć niezidentyfikowana jeżeli występują problemy z połączeniem z siecią.

Jeżeli w sieci działa router z włączonym dhcp, i system dostanie adres, to domyślnie dostaniesz sieć o profilu publicznym.

Pierwsza NIC jest zmostkowana bez wpisanego adresu bramy i z dnsem na 127.0.0.1, druga - wewnętrzna z adresem 10.0.0.1 i z adresem serwera jako bramą domyślną i dns. Maski /24. Podobno jest poprawnie zaadresowana bo dostałem za to ocenę bdb ale i tak czuję, że coś jest nie tak. Sieć niezidentyfikowana widnieje przy obu kartach “Połączeniach sieciowych”. Wyłączyłem wszystkie profile firewalli i tylko serwer pinguje hosta ale nie vice versa. Host zaadresowany jako 10.0.0.2/24.

Wiesz co oznacza sieć niezidentyfikowana?

Karta zmostkowana dlaczego nie ma bramy? Który NIC jest wyjściem na Świat? Zmostkowana?

Serwer jest kontrolerem domeny lub ma zainstalowany DNS skoro ma localhost wskazany jako DNS? Może i z adresacji dostałeś bdb, ale z opisu wynika, że praktycznie wszystko jest źle.

Daj jakieś konkrety, ipconfig albo zrzuty ekranu, bo póki co można tylko gdybać.

Podaj pełną adresację. Wirtualizatora (bare metal) i vNIC. Dlaczego masz 2 vNIC, jaki jest cel?

Konfigurowałeś serwer plików, czy użyłeś po prostu udostępniania plików z właściwości folderów.

Tak przy okazji z doświadczenia zawodowego. Windows jako serwer plików to tragedia, a serwer plików na 2008 R2, to już kaplica. Szkoda, że uczą Was na takich archaicznym sprzętach.

Jeśli chcesz się tego nauczyć, pomożemy Ci, ale potrzebujemy więcej konkretów.

Nie mam pojęcia. W internecie same poradniki jak sobie z tym poradzić ale definicji brak.

Który NIC jest wyjściem na Świat? Zmostkowana?

Dokładnie.

Serwer jest kontrolerem domeny lub ma zainstalowany DNS skoro ma localhost wskazany jako DNS?

Nie, nie instalowałem żadnych nowych ról i funkcji.

Daj jakieś konkrety

Tutaj obie vNIC.

PS C:\Users\Administrator> ipconfig /all

Konfiguracja IP systemu Windows

   Nazwa hosta . . . . . . . . . . . : Nazwisko
   Sufiks podstawowej domeny DNS . . :
   Typ węzła . . . . . . . . . . . . : Hybrydowy
   Routing IP włączony . . . . . . . : Nie
   Serwer WINS Proxy włączony. . . . : Nie

Karta Ethernet LAN:

   Sufiks DNS konkretnego połączenia :
   Opis. . . . . . . . . . . . . . . : Karta Intel(R) PRO/1000 MT Desktop Adapter #2
   Adres fizyczny. . . . . . . . . . : 08-00-27-17-80-1C
   DHCP włączone . . . . . . . . . . : Nie
   Autokonfiguracja włączona . . . . : Tak
   Adres IPv4. . . . . . . . . . . . . : 10.0.0.1(Preferowane)
   Maska podsieci. . . . . . . . . . : 255.255.255.0
   Brama domyślna. . . . . . . . . . : 192.168.200.1
   Serwery DNS . . . . . . . . . . . : 192.168.200.1
   NetBIOS przez Tcpip . . . . . . . : Włączony

Karta Ethernet WAN:

   Sufiks DNS konkretnego połączenia :
   Opis. . . . . . . . . . . . . . . : Karta Intel(R) PRO/1000 MT Desktop Adapter
   Adres fizyczny. . . . . . . . . . : 08-00-27-19-11-9A
   DHCP włączone . . . . . . . . . . : Nie
   Autokonfiguracja włączona . . . . : Tak
   Adres IPv6 połączenia lokalnego . : fe80::518:fe23:595c:64e2%11(Preferowane)
   Adres IPv4. . . . . . . . . . . . . : 192.168.200.1(Preferowane)
   Maska podsieci. . . . . . . . . . : 255.255.255.0
   Brama domyślna. . . . . . . . . . :
   Identyfikator IAID DHCPv6 . . . . : 235405351
   Identyfikator DUID klienta DHCPv6 : 00-01-00-01-26-0F-72-85-08-00-27-6E-EF-34
   Serwery DNS . . . . . . . . . . . : 127.0.0.1
   NetBIOS przez Tcpip . . . . . . . : Włączony

Karta tunelowa isatap.{D474AFD8-3584-4849-BE3C-A61C6B205CFC}:

   Stan nośnika . . . .  . . . . . . .: Nośnik odłączony
   Sufiks DNS konkretnego połączenia :
   Opis. . . . . . . . . . . . . . . : Karta Microsoft ISATAP #2
   Adres fizyczny. . . . . . . . . . : 00-00-00-00-00-00-00-E0
   DHCP włączone . . . . . . . . . . : Nie
   Autokonfiguracja włączona . . . . : Tak
PS C:\Users\Administrator>

Dlaczego masz 2 vNIC, jaki jest cel?

Zmostkowana jest wyjściem na świat z drugiej karty ma powstać LAN, do którego zazwyczaj podpinamy drugą maszynę wirtualną (Win7) i z jej poziomu logujemy się do domeny (co najpewniej wydarzy się w 2020-04-08T10:00:00Z, w trzecim zestawie zadań) a później wyświetlamy własną stronę internetową postawioną na pierwszej wirtualce.

Konfigurowałeś serwer plików, czy użyłeś po prostu udostępniania plików z właściwości folderów.

Druga opcja.

Tak przy okazji z doświadczenia zawodowego. Windows jako serwer plików to tragedia, a serwer plików na 2008 R2, to już kaplica. Szkoda, że uczą Was na takich archaicznym sprzętach.

Skoro już techniczne sprawy mamy za sobą to już wyjasniam co tutaj zaszło. CKE wypuszcza przed każdym egzaminem zawodowym informatory na co najmniej rok lub więcej wstecz. Wszyscy technicy, którzy zdają swoje egzaminy z użyciem komputerów mają tam wypisane wersje softu do użycia. Maturzyści zdający informatykę mają swój osobny informator. W nich jest między innymi właśnie Windows Server 2016/2019, MS Excel i Access też z tych roczników i wersje jakichś języków programowania, na pewno Pythona 3.7 albo 3.8, C/Cpp i chyba jeszcze Javy albo Pascala, chociaż Pascal miał być przez zastąpiony przez Javę. O zawartości naszego szkoła dowiedziała się dopiero jakoś w marcu br. a egzamin zdajemy w czerwcu (sesja letnia). Wspólnie na tamtej lekcji doszliśmy do wniosku, że te kilka miesięcy to za mało na oswojenie się z nowym systemem więc nasz gość od zawodowych pogadał z dyrekcją a ta wywalczyła zgodę na zdawanie egzaminu zawodowego na starym systemie.

Szkoła wcześniej nie miała licencji na użycie nowszego ale jakimś cudem dopiero teraz to zabolało kadrę, zupełnie jakby Server 2016 nie miał wcześniej wystarczającego potencjału na modernizację zajęć w pracowniach. :thinking:

Jeszcze zapomniałem o jednym.

Podaj pełną adresację. Wirtualizatora (bare metal)

C:\Users\sluzb>ipconfig /all

Windows IP Configuration

   Host Name . . . . . . . . . . . . : DESKTOP-4E0B0FM
   Primary Dns Suffix  . . . . . . . :
   Node Type . . . . . . . . . . . . : Hybrid
   IP Routing Enabled. . . . . . . . : No
   WINS Proxy Enabled. . . . . . . . : No
   DNS Suffix Search List. . . . . . : local

Ethernet adapter Ethernet:

   Connection-specific DNS Suffix  . : local
   Description . . . . . . . . . . . : Realtek PCIe GbE Family Controller
   Physical Address. . . . . . . . . : 94-DE-80-0A-18-B1
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::2126:fd8a:e562:f50a%15(Preferred)
   IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.0.10(Preferred)
   Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.224
   Lease Obtained. . . . . . . . . . : czwartek, 2 kwietnia 2020 10:38:29
   Lease Expires . . . . . . . . . . : czwartek, 2 kwietnia 2020 22:38:28
   Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.0.1
   DHCP Server . . . . . . . . . . . : 192.168.0.1
   DHCPv6 IAID . . . . . . . . . . . : 261414528
   DHCPv6 Client DUID. . . . . . . . : 00-01-00-01-25-8E-A4-07-94-DE-80-0A-18-B1
   DNS Servers . . . . . . . . . . . : 8.8.8.8
                                       8.8.4.4
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled

Ethernet adapter Ethernet 2:

   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : VirtualBox Host-Only Ethernet Adapter
   Physical Address. . . . . . . . . : 0A-00-27-00-00-1C
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : No
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::b84b:636:9187:b7fd%28(Preferred)
   IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.56.1(Preferred)
   Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
   Default Gateway . . . . . . . . . :
   DHCPv6 IAID . . . . . . . . . . . : 470417447
   DHCPv6 Client DUID. . . . . . . . : 00-01-00-01-25-8E-A4-07-94-DE-80-0A-18-B1
   DNS Servers . . . . . . . . . . . : fec0:0:0:ffff::1%1
                                       fec0:0:0:ffff::2%1
                                       fec0:0:0:ffff::3%1
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled

Nowsze systemy są łatwiejsze, to tak z doswiadczenia, więc mogliście spokojnie w 2 tygodnie ogarnąć 2016 czy 2019, ale mniejsza o to.

Szkoła wcześniej nie miała licencji na użycie nowszego ale jakimś cudem dopiero teraz to zabolało kadrę, zupełnie jakby Server 2016 nie miał wcześniej wystarczającego potencjału na modernizację zajęć w pracowniach.

Wiem, że w szkołach jest ciężko, a z kasą krucho, bo zależy ile dostaną, a ile dostaną czesto zależy jak bardzo ktoś się postara. No i tak jest, gdy szkoła nie ma opieki informatycznej lub zajmuje się nią jakiś Józek po 4h na YT. Pewnie nie słyszeli o czymś takim jak Windows Server w wersji trial na 180 dni, albo licencjach dla edukacji.

Z jednej strony dobrze, bo nie napychają kasy MS, a z drugiej do dupy, po takiej szkole nikt nic nie umie, gdy przychodzi pracować w prawdziwym seodowisky i brakuje speców od Linuksa. Tu akurat lepiej dla mnie, mniej speców od Linuksa = wieksza kasa.

Widzę, że Ty chcesz się nauczyć, więc postaram się Ciebie naprowadzić na właściwe tory.

Skoro vNIC zmostkowany jest wyjściem na Świat, to dlaczego nie ma bramy? Wiesz po co jest brama i dlaczego bardziej przyda Ci się na vNIC WAN, niż LAN?

Skoro vNIC WAN jest zmostkowana z kartą fizyczną, to widzisz, że adresację masz złą? Dlaczego robisz statyczne IP zamiast DHCP?

Możesz skorzystać z sieci typu NAT. Dostęp do serwera plików sprawdzasz z innej VM w sieci 10/8 czy od strony WAN w sieci 192.168.0.0/24?

Jeśli na WS nie masz zainstalowanego DNS, nie możesz wskazywać localhosta jako serwer nazw. Tak się robi, gdy WS jest kontrolerem domeny lub ma zainstalowany serwer DNS.

Sieć niezidentyfikowana, to sieć która nie potrafi komunikować się z innymi sieciami.

Sieć publiczna i firmowa/prywatna różnią się konfiguracją firewalla.

Jak pisałem administrator sieci, to nie tylko sieciowiec, ale również administrator serwerów i na odwrót. Sieć musisz mieć w małym palcu, a przynajmniej na poziomie LAN.

Masz pierwszy problem do rozwiązania (Twój pierwszy i nie ostatni troubleshooting). Przejrzyj jeszcze raz adresację. Twoja ocena na bdb w szkole nie wystarczy, bo to najwyraźniej coś więcej, niż było na lekcjach. Masz po prostu błąd, stąd brak komunikacji.

Brama powinna być pierwszym węzłem już poza siecią, tym przez który pakiety wychodzą do sieci już zaadresowane przez router, na którym stoi sieć. Ustawiłem IP przyznawane z DHCP, potem sprawdzam ipconfig /all i faktycznie miałem rację, adres mojego domowego routera pojawił się w miejscu bramy i serwera DHCP. WServer powinien sobie istnieć w logicznym modelu obok wirtualizatora, w tej samej podsieci ale ja mam utworzyć nową podsieć a nie operować w obecnej. Pewnie dlatego serwer ma siedzieć w 192.168.200.1/24 zamiast 192.168.0.1/27.

Skoro vNIC WAN jest zmostkowana z kartą fizyczną, to widzisz, że adresację masz złą? Dlaczego robisz statyczne IP zamiast DHCP?

Takie dostałem polecenie w zadaniu. Najczęściej jesteśmy właśnie wyręczani z adresacji i mamy ją postawioną z góry.

Jak pisałem administrator sieci, to nie tylko sieciowiec, ale również administrator serwerów i na odwrót.

Więc jak oni razem funkcjonują na rynku pracy? Ba, nawet w jednej firmie? Powiedzmy stanowisko nawet nie architekta sieci bo domyślam się, że jest wyżej ale inżyniera vs administratora.

Okej, ale trzeba to zrobić z głową.

Czasami nie ma wyjścia, ale trzeba to robić z głową.

Znajomość podstaw sieci, tj. adresacja, protokoły tcp/ip, modele warstwowe itp. potrzebne są nawet programistom. Podstawowa wiedza z tego zakresu pozwala administratorom czy programistom wiedzieć jak dziala sieć, nie każdy musi wiedzieć jak skonfigurować router czy przełącznik. Co do sieciowów jako specjalistów od sieci, te osoby posiadają wiedzę na poziomie wyższym, niż sieci LAN, to już specjaliści od sieci WAN (PPP, PPPoE, PPPoA, VPN, MPLS, BGP itp.) czy architekci sieci w DC.

Brama to host, który komunikuje Cię z innymi podsieciami. Bramą może być router, switch L3, Twój komputer dla VM.

Bramą dla VM w sieci 10/8 będzie WS, dla WS bramą będzie albo Twój host, albo router.

Skoro masz adresację inną, niż Twój LAN, to komputer, który hostuje VMki, będzie dla nich routerem. W tym przypadku albo sieć NAT, Twój host NATuje IP VM, albo sieć typu routed, dla VM Twoj host jest routerem. Żeby mogły komunikować się ze światem, Twój router musi znać trasę do podsieci, gdzie jest WS i Twoje VMki.

Nadal nie napisałeś skąd jest brak dostępu do serwera plików. Z WAN czy LAN? Które jest które musisz odpowiedzieć sobie sam na pytanie. Tak szybciej się nauczysz i lepiej zapamiętasz.

Dobra, cofam to co pisałem. Cały czas z poziomu 10.0.0.2 pingowałem 192.168.X.X (interfejs, do którego nie byłem podpięty) a powinienem 10.0.0.1.
Teraz się okazuje, że działa lux ale prawdziwy problem mam z DNS. Nslookup na ws i w7 wypluwa timeout a na Serwer DNS w karcie “role” wskazuje 148 błędów. Wyszło na jaw kiedy próbowałem podpiąć w7 do domeny i może z tego powodu miałem też problemy z udostępnieniem folderu po sieci?

Skąd w7 pobiers informację o DNS? Wskazałeś mu z palca adres DNS w celu sprawdzenia czy ma komunikację z DNS?

Co do problemu, brak DNS powoduje brak możliwości rozwiązania adresu domenowego oraz uwierzytelnienia się - host nie może odnaleźć kontrolera domeny.