UEFI nie odpala się na radeonie rx 6600 na moim ekranie, ale na tv już tak

Cześć. Mój RTX 2060 się spalił, więc sobie kupiłem RX 6600, gdyż oprócz windowsa używam również linuksa a on najlepiej chodzi na radeonach. Zmieniałem do tego jeszcze zasilacz i obudowę. Zrobiłem sobie również reset biosu poprzez wyciągnięcie baterii i zwarciu zworek. Ustawiłem sobie od zera uefi. Moja płyta to gigabyte b560m d3h. Mój monitor to „Acer Nitro VG240Y”. UEFI nie pokazuje się w ogóle na moim monitorze, tylko pojawia się logowanie do windowsa i odpala windows. Podłączyłem go do swojego telewizora od xiaomi i tam się to normalnie wyświetla. Zmieniłem sobie na GEN 4 (Pcie) w uefi i nie pomogło. Włączyłem również „PCIe 1 Slot” i wyłączyłem integrę. Nie pomogło na moim monitorze, a tam działa bez zarzutu. Jednym pomogło to pierwsze, innym to drugie a mi nic. Macie jeszcze jakieś pomysły? Ja mam nowe uefi, nie te stare, plus mam jego najnowszą wersję. Gryzę się z tym od 3 dni i nie mogę znaleźć działającego rozwiązania. Karta jest dobrze wpięta itd. Używam na kablu HDMI.

Zamiast wyświetlić UEFI, monitor mi pisze „Nieobsługiwane wejście” po czym po kilku sekundach włącza mi się windows. Nie ja jeden mam ten problem, każdemu pomaga co innego. Ustawienia monitora też były resetowane do ustawień fabrycznych.

Spróbuj ustawić „na sztywno” odświeżanie w karcie graficznej 60 (albo 75) Hz - najniższe jakie się da ustawić.

Przecież to się robi w systemie. Odświeżania karty nie da się ustawić w UEFI.

No to spóbuj w systemie. A może w monitorze? Masz może kabel do DisplayPort?

P.S. Zresetuj ustawienia monitora - podejrzewam, że to jego wina.

System nie ma nic do UEFI. Monitor był przywracany do fabrycznych, to było pierwsze o czym pomyślałem. Co do DP to nie mam wejścia w monitorze na DP tylko same HDMI. Planuję kupić monitor 144 Hz z DP ale dopiero za kilka miesięcy. Tu jest coś nie włączone w UEFI definitywnie. Poczytałem kilka postów na polskich i zagranicznych forach. Karta działa normalnie. Tylko jest ten problem z UEFI na moim monitorze.

Jeśli podczas startu UEFI na TV wyświetla się graficzne logo to wyłącz je - niech UEFI startuje w trybie tekstowym

Nie ma takiego czegoś jak tekstowe uefi. Logo producenta zawsze wyłączam. UEFI zawsze jest graficzne.

Samo UEFI tak ale jak startuje to pokazuje komunikaty np: „Naciśnij DEL aby wejść do UEFI/BIOS” już jest tekstowo. Albo „Naciśnij F12 aby wejść do Boot Menu”. Widać te komunikaty?

Nie, nie widać. Po prostu jest ciemny ekran i pisze mi że „Nieobsługiwane wejście” tak jakby płyta nie mogła rozpoznać mojego radeona rx 6600. Gdy zresetuję kompa, odczekam z minutę to normalnie mi się windows odpala. Karta była testowana itd, działa dobrze. Tylko te UEFI…

Kończą mi się pomysły, wygląda na to, że twój monitor i grafika wzajemnie się nie lubią. Fast Boot wyłączony?

Nie rozwiąze to twojego problemu ale proponuję w google wpisać:

„Input not supported” problem with monitor to display/visiualise UEFI

I szukać. Co ciekawe, zauwazyłem ze problem czesto dotyczy monitorów Acer.

Dzięki, a w monitorach od LG też czy raczej nie?

Tak jak mówił Yakii. Też się tego doczytałem. Fast Boot miałem zawsze wyłączony. Ludziom różne pomysły pomagały takie jak:

  • Zresetowanie biosu poprzez wyjęcie baterii, zwarciu pinów clr_cmos na minutę. Trzeba potem ustawić UEFI od zera bo wszystkie ustawienia będą totalnie fabryczne.
  • Przedmuchanie/przeczyszczenie wejść, złącz, pinów.
  • Upgrade BIOSU karty do najnowszej wersji.
  • Upgrade UEFI do najnowszej wersji.
  • Upgrade firmware monitora do najnowszej możliwej wersji.
  • Wyłączenie FreeSync i włączenie CSM (jak dobrze pamiętam skrót)

Problem nie dotyczy tylko samych kart amd, widziałem też sporo postów o najnowszej nvidii 3060 i wyżej. Czekam na kabel VGA i adapter VGA → HDMI. Jednemu panu ta kombinacja zadziałała, potem normalnie na HDMI bez żadnych VGA i przejsciówkach śmigał. Jak nie zadziała to po prostu kupię nowy monitor.

Jak nie musisz codziennie grzebać w UEFI, to bym olał problem i najwyżej najpierw włączał PC a po minucie monitor.

Chyba że nawet odczekanie minuty nic nie daje i musi odbyć się restart PC niezależnie czy Windows się w tym czasie włączył (z SSD prawie na pewno).

Zauwazyłem Acery. Tyle ze nie spędzałem wielu godzin na poszukiwaniach.
I tak naprawde to jak zauwazyłem, jedynym, działajacym rozwiazaniem była wymiana monitora.
Ale to tak jakby powiedzieć. Masz problem z Windowsem? To kup sobie nowy laptop.