UEFI, Windows 10 i niedziałający GRUB

Witam 

Posiadam laptopa HP 15-n070sw z UEFI. Postanowiłem w końcu uwolnić się od Windowsa, który po każdej aktualizacji pokazuje nowe możliwości utrudnienia pracy na komputerze i zainstalować obok niego Linuxa. Padło na Debiana. Jako, że miałem już kontakt z Linuxem instalacja odbyła się bez najmniejszych problemów. 
Niestety po restarcie zamiast zobaczyć GRUB-a, zobaczyłem napis “Przygotowywanie do automatycznej naprawy”. Po naprawie i restarcie uruchamia się Windows. Krótko mówiąc wygląda to tak, jakby Windows od razu nadpisał GRUB-a. Debiana mogę włączyć włączając boot menager z poziomu UEFI klawiszem F9, jednak zależy mi na tym, żeby to Debian był systemem uruchamianym bez żadnej ingerencji. 
Czego spróbowałem? 

  • Debian 
  • Ubuntu 
  • instalacja z wszystkimi zalecanymi ustawieniami 
  • instalacja ręczna 
  • ręczne wybranie miejsca do nadpisania bootloadera 
  • Boot Repair Disk 
  • Super GRUB2 Disk 
  • Easy BCD 

Nic nie działa. Czasem pojawia się autoatyczna naprawa, czasem po prostu uruchamia się Windows. Raz pojawiła się diagnoza i naprawa dysku. Najchętniej wywaliłbym Windowsa i zostawił samego Linuxa, ale korzystam z oprogramowania technicznego (Autodesk, Atmel) i czasem sobie grywam w Fife - muszę zostawić tego nieszczęsnego Windowsa. 
Może coś poradzicie? Od dwóch dni przeszukuje wszystkie polskie i anglojęzyczne fora - nic. Z góry dzięki.

Niektóre firmware UEFI mają zahardkodowane żeby po normalnym włączeniu komputera (bez grzebania w Boot Managerze) odpalać zawsze plik bootx64.efi na partycji z plikami rozruchowymi EFI. Musisz podmontować partycję pod Linuxem, zrobić kopię pliku bootx64.efi który masz zmieniając jego nazwę na np bootx64.old, i skopiować tam plik uruchamiający GRUBa nazywając go bootx64.efi

Mam dokładnie to samo z MSI GX70, a jedyny linux jaki mi odpali i zainstaluje się to 32bit Linux mint 17.2 za to ta sama wersja 64bit już nie. Próbowałem również z OpenMandriva i też lipa. Niestety ja już do takich “szpeców” nie należę, więc może jakoś tak jaśniej jak to można by było obejść/naprawić i zainstalować ? Najbardziej zależy mi na Mincie.

 

Wyżej kolega napisał ze się mu zainstalował, mi niestety gdy ma się odpalić wersja bootowana to restartuje system tak jakby interface graficzny nie chciał odpalać, więc nic mi nie daje czy wybiorę bootowana, od razu instalację czy grub2 :(.

 

Dziękuję za każdą wyczerpującą poradę.