Uefi windows10

(kamik24) #1

Witam kochanych ludzi mam bardzo ważna pytanie złożyłem ostatnio zestaw komputerowy z
Procek i5 7500
Karta graficzna plisy 1060 6gb dual
Płyta główna msi z270 gaming plus
Ramy Corsair Vengeance LPX DDR4, 8GB(2x4GB), 3000MHz, CL15
Napęd optyczny
Dysk 1 TB Toshiba
I chciałbym się dowiedzieć co muszę zmienić z uefi na co muszę popatrzeć zwrócić uwagę ( co muszę zrobić żeby zainstalować już windowsa i sterowniki i oco chodzi z tym bytowaniem pomocyyyyyy!!! Pliss

Witaj na forum, @kamik24 .

Jeżeli się nie mylę, to nie chodzi Ci o “bytowanie”, a o “bootowanie”. Mówiąc inaczej, jest to rozruch z danego urządzenia. W zależności od nośnika (DVD, USB) wybierasz daną opcję w sekcji BOOT. W większości komputerów, naciskając podczas startu klawisz F12, masz możliwość wyboru nośnika do rozruchu.

(kamik24) #3

Sorka literówka mi chodzi poprostu co muszę zrobić po pierwszym włączeniu komputera

Wciśnij przycisk F12. Powinno pojawić się menu wyboru nośnika do rozruchu.
Jeżeli masz płytę, to wybierz DVD, jeżeli masz Pendrivea, to wybierz USB. Pamiętaj, że instalując w trybie UEFI, będziesz musiał prze-konwertować tablicę dysku do GPT. Jest to proste i wykonalne w trakcie instalacji, więc się nie obawiaj :slight_smile:

(kamik24) #5

Mam system na usb przepraszam ale nie rozumiem co to znaczy przekonwertowac tablice dysku do gpt.? Trzeba to potem odwracać czy coś?

Jeżeli podczas instalacji otrzymasz komunikat, że do instalacji wymagana jest tablica GPT, to zrobisz konwersję. Nie trzeba jej później odwracać.

Jeżeli poprosi Cię o zmianę na GPT, to w miejscu, gdzie wybierasz partycję do instalowania wykonasz następujące czynności;

• Wciśniesz klawisze SHIFT+F10 (pojawi się okno wiersza poleceń)
  • Wpiszesz DISKPART (wiersz poleceń przejdzie w tryb narzędzia do partycjonowania dysków)
  • Wpiszesz komendę LIST DISK (pojawi się lista zainstalowanych dysków: na przykład DISK 0 - 1000GB, DISK 1 - 7200MB)
  • Wpiszesz komendę SELECT DISK X (w miejsce X wpiszesz numer dysku, który jest dyskiem na system - najpewniej będzie to 0)
  • Wpiszesz komendę CONVERT GPT (teraz zrobi konwersję)
  • Zamkniesz okno wiersza poleceń, odświeżysz i zainstalujesz system.

(kamik24) #7

Dziękuję bardzo . Tzn że przy pierwszym włączeniu maszyny moge odrazu instalować windowsa ?
Po instalacji sterowników można już normalnie korzystać z komputera ?
W uefi nie muszę nic robić , bo widziałem n yt że niektórzy zmieniali taktowanie ramu , zmieniali godzinę ?

(kamik24) #8

Co to jest za opcja w uefi pod nazwą AHCI ?

AHCI, to tryb pracy kontrolera dysku twardego. Pozostaw jako AHCI.
Nie musisz nic zmieniać w UEFI. Ci, którzy zmieniają parametry RAMu i procesora, wykonują tak zwane OC (podkręcanie komputera). Ciebie to nie interesuje. Godzinę możesz ustawić.

(kamik24) #10

Z tego co wiem podkręcają się tylko procesory z literka “k” ja chce ten zestaw w przyszłości zmodernizować . Dziękuję za odpowiedzi i poświęcony czas czy w razie problemów , będę mógł coś spytać ?

Tak, zawsze możesz zadać pytanie na forum. Staraj się jednak trzymać w jednym temacie danego zagadnienia. Jeżeli będziesz miał problem, który dotyczy czegoś innego niż przygotowanie do instalacji systemu Windows 10, to najpierw skorzystaj z wyszukiwarki na forum, a jeżeli nie odnajdziesz odpowiedzi na Twoje pytanie, to wtedy załóż nowy temat, zatytułowany zgodnie z problemem.

Pozdrawiam!

(kamik24) #12

Dziękuję i też pozdrawiam :wink: