Układ wiatraków - pytanie do mistrzów cyrkulacji

Siemka. Mam problem, mianowicie odkąd zacząłem się bawić wiatrakami to procesor ma około 5 stopni więcej w IDLE. Teraz mam z przodu WYCIĄG z tyłu WCIĄG i z boku na górze WCIĄG. Zasilacz WYCIĄGA powietrze (to wiadome). Tutaj układ mojej obudowy (paint rules)

wentylacja.jpg

Tak jak na obrazku, CPU Cooler mogę ustawić w prawie każdej pozycji (jakieś 4 mm blokuje ten zacisk) w razie czego to wiatrak zasilacza też mogę przestawić. Grafika wciąga z dołu, pod grafiką jest “przesiatkowana” obudowa ale wiatrak się nie zmieści. Nad dyskiem też jest przesiatkowana część. Posiadam 3 wiatraki.

Z przodu wciąg z tyłu wyciąg, na górze wyciąg, boczny bym sobie darował bo podobno zakłóca cyrkulację.

Nie mam miejsca na górzę, chodziło mi o bok (wiatrak w tym miejscu na górze) :stuck_out_tongue: Po za tym tak “standardowo” miałem i właśnie wtedy temp. były największe.

http://www.pcformat.pl/Cichy-i-chlodny-pecet,a,2253

Zrobiłeś na prawdę fajny rysunek, bardzo czytelny, prawie techniczny :slight_smile: Ja mam tak samo poukładane w “budzie” jak Ty a cyrkulacja powietrza wygląda tak:

13dc04867d.png

Dobrze się sprawdza, temperatury niskie. Z tym, że moja karta dmucha do środka obudowy (taki ma dziwny układ chłodzenia) stąd ten duży 12cm wiatraczek z przodu. Na procu mam wentylator boxowy więc ciągnie prosto z bocznej dziury. W innym układzie boczne otwory mogły by faktycznie nieco przeszkadzać i rozwiązał bym to inaczej.Wzrost temperatury o którym piszesz może być spowodowany tym, że teraz jest po prostu cieplej niż jeszcze parę tygodni temu.

Czyli przód wylot, z tyłu tylko zasilacz wylot, a z boku dwa wloty ?

Witam

sprawdz dla próby z tymi wentylatorami (przód i tył obudowy) te boczne odłącz i zobaczysz efekt,jeszcze pytanie gdzie masz obudowe na biurku czy na podłodze?

Dokładnie tak, wszystkie inne dziurki zaklejone taśmą od środka. Można by na upartego dać jeszcze jeden wiatraczek z tyłu ale to już byłby przerost formy nad treścią, poza tym nie lubię szumu a miejsca mam za mało na kolejny 12cm wiatrak.

Opcjonalnie jeśli chciałbyś to rozwiązać bez otworów bocznych i masz kartę grafiki typu referencyjna GTX 470 to możesz zrobić na przykład coś takiego:

5762525d26.png

Tutaj nie potrzeba stosować żadnych wentylatorów z przodu. Jeśli nie masz siatki, wystarczy wyjąć zaślepkę od napędu DVD/CD i już jest spory “cug” w obudowie.

Wypróbuję wszystkie warianty, karta niestety (albo i dobrze) wywiewa gorące powietrze w przód i w tył więc opcja nr.2 odpada. Skołuję taśmę i pokombinuję z tym :slight_smile: Dzięks za pomysł.

Moim zdaniem bez sensu, żeby przodem wyrzucane było powietrze z budy. Przód wsys, tył wysys a z boku też wsys.

Najlepiej to sobie sprawdż tak:

ten z przodu obudowy->przytknij kartke papieru ma ja dociskać do obudowy

ten z tyłu kartke ma odpychać

a z boku nie montuj :slight_smile:

sla17, QANTUMI - to są podstawowe sposoby, temperatura sięga 42 stopni w IDLE (tryb oszczędzania energii) i 55 stopni bez żadnych oszczędzaczy energi… Sposób z taśmą wydaje mi się dobry, jutro go wytestuje.

Zastanawiałem się nad czymś w tym stylu:

dsc00026ch.jpg

Bo w końcu zamiast takiego czegoś:

przedl.png

Można mieć takie coś:

68555489.png

Musiałbym to odpowiednio przerobić, może da jakiś efekt :smiley:

te kabelki lepiej poukładaj i będziesz miał efekt ,a nie jakieś tuby zakładac co ograniczaja przepływ powietrza

To nie moja fota :smiley: Ja mam porządek, nawet kabla nie widać. Zamierzam od użytkownika pewnego forum zgapić. Temperatury w stresie spadły mu z 72 do 60 stopni :smiley:

w takim razie pszepraszam,wprowadziłeś mnie w błąd z tą obudową bo myślałem,że to Twoja,a paste na procesorku wymieniałeś dawno?może tutaj warto :slight_smile:

Zalam STG-2 gdzieś w listopadzie w tamtym roku. Temperatury spadły o kilka stopni, jednak i tak są duże (u mnie w domu ciepło coś, chodzę do kolegów to mają chłodniej) Mam też do dupy Coolera (Zalman 9300 AT) dosłownie bardziej buczy niż BOX, niestety BOX w piwnicy i na razie nie mogę go zamontować. Póki co chcę zapewnić obudowie dobrą wentylacje bo o nowości miała tylko 1 wiatrak i to wolnoobrotowy :stuck_out_tongue:

Podałem jasny powód dla, którego zastosowałem takie rozwiązanie. Gorące powietrze z karty leci na ramy i dyski. Autor wątku ma zdaje się podobną kartę HD 4870 niereferencyjną? Masz inne rozwiązania to je rozrysuj bo jak na razie słabo się przykładasz do tematu.

Ten sam typ wypowiedzi co powyżej. Przemyślałem ten sposób wykonałem i się sprawdza w moich specyficznych warunkach. To nie jest wentylacja grawitacyjna w wiejskim wychodku, obieg powietrza jest sztucznie wymuszony przez wentylator. Nie proponuję rozwiązania z powietrza tylko z doświadczenia. Wymyśl lepszy, rozrysuj będzie z tego pożytek.

Zależy, gdzie dokładnie leży wiatrak i na jakiej wysokości jest karta, bo z twojej wizualizacji to nie wynika, a to dosyć istotny fakt.

Problem rozwiązany, sposób z bocznym wciągiem (pozaklejane wszytskie inne otwory)

Może podam temperatury z AIDA64:

Płyta główna z ok. 43 do 35

Procesor z 40 do 34

AUX bez zmian (nawet nie wiem co to :smiley: )

Grafika z 50 do 45

Dysk z 35-40 (był wachania) do 25-30

To są temperatury z włączonym trybem oszczędzania energii (program ASUS EPU-4Engine) bez niego procek ma 50 w idlu… ale trudno.

Rozwiązanie po prostu przełomowe :smiley: Wielkie dzięki dla wszystkich którzy próbowali pomóc (testowałem różne ustawienia) a w szczególności dla pstrowsky’ego :slight_smile: Temat uważam za zakończony.