Ukrycie partycji w "Moim komputerze"

Witam,

Dodałem nowy dysk do komputera, a że i tak musiałem format zrobić to postanowiłem tam wydzielić dwie partycje FAT32, na których umieściłem pliki stacjonowania. Nic więcej na nich nie mam, dlatego się zastanawiam czy jest jakiś sposób na ukrycie tych partycji w “Moim komputerze” i aplikacji Total Commander?

Szukałem parę metod typu usunięcie litery dysku, ale w takich sytuacjach pliki stacjonowania nie mogą zostać tam umiejscowione.

Pozdrawiam,

LonngerM

  1. Klikamy Logo+R i wpisujemy “cmd”.

12819836.th.jpg

  1. Wpisujemy “diskpart” i wciskamy Enter.

13156718.th.jpg

  1. Wpisujemy “list volume” i wciskamy enter. W tym momencie mamy listę wszystkich partycji jakie znajdują się na naszym komputerze.

96832613.th.jpg

  1. W tym momencie należy wybrać partycje którą będziemy się bawić. Aby to zrobić wpisujemy “select volume (w tym miejscu numer partycji)”. Ja wybrałem dysk D czyli wpisałem “select volume 5

86767880.th.jpg

  1. Następnie aby usunąć literę dysku (czyli go ukryć) wpisujemy komendę “remove letter (litera wcześniej wybranego dysku)” czyli w moim przypadku jest to “remove letter d

15082271.th.jpg

W tym momencie nasza partycja/dysk znikły. Porównanie jak to wygląda w praktyce:

Przed ukryciem i po:

53324843.th.jpg 34456969.th.jpg

Aby przywrócić naszą partycje/dysk należy wykonać wszystko od punktu 1 do 4. Następnie zamiast wpisać “remove letter…” czyli usuwać literę musimy przypisać literę na nowo. Żeby to zrobić wpisujemy komendę “assign letter (litera którą poprzednio usunęliśmy)” czyli w moim przypadku jest to “assign letter d

52409720.th.jpg

Gotowe!

Testowane na Win XP Pro x86 oraz Win 7 x64 Ultimate. Dajcie znać na czym jeszcze działa to dopiszę :).

Oczywiście wszystko robisz na własną odpowiedzialność.

By _ ProTofik _. Zezwalam na kopiowanie ale musi być podpisane moim nickiem. To nick zostawiam :).

Lub inny sposób:

http://www.agavk.p9.pl/strony/win_ukrywanie.php

Pierwszy sposób nie działa na partycje systemowe i posiadające pliki stacjonowania.

Drugi sposób zadziałał - dzięki:)

Dodane 29.01.2012 (N) 13:17

Chciałem zaznaczyć, że drugi sposób działa tylko na wyświetlanie dysków w “Moim komputerze”, aplikacje zewnętrzne bez problemów wykrywają dodatkowe partycje (to tak dla wiadomości przyszłych pokoleń xD)

Jest prostszy sposób.

http://nodrvman.sourceforge.net/

To co opisał z diskpartem mozilla007 można zrobić graficznie poprzez logo Windows + R >>> diskmgmt.msc >>> OK >>> prawy przycisk myszy na partycję - Zmień literę dysku i ścieżki. Ale to tylko taka informacja, gdyby ktoś nie lubił konsoli. :slight_smile:

Do ukrywania partycji można też użyć Windows SteadyState i ustawienia widocznego tutaj: http://i34.tinypic.com/16ljsz9.jpg Oczywiście gdy w ten sposób ukryjemy partycję D, to nie będzie ona w Moim komputerze, ale gdy wybierzemy np. logo Windows + R >>> d: >>> OK, to powinniśmy uzyskać do niej dostęp. Uwaga, program sprawdza legalność systemu podczas instalacji. :slight_smile:

MSDN i nie ma problemu;P