Ukryta partycja a instalacja Win 8

Notebook Sony, Win7x64HP, Partycja C = ok. 282 GB wolne, 191 GB zajęte, razem ok. 500 GB

Gdzie jest właściwie ta ukryta partycja? W tych 191 zajętych, czy w tych 282 wolnych?

Litera “D” przyporządkowana jest do stacji DVD,

Problem: chciałbym z poziomu Win7 podzielić partycję C na dwie np. C = 250, druga (?) = 150,

  1. Jaką literę wybrać dla nowej partycji ? czy może być “E” ?

z ISO 3.3 GB ze strony M$, chcę nagrać (wypalić) DVD.

Na tej nowej partycji chcę zainstalować Windows 8 CP x64, ( wiem, że dla wielu z Was Win8 to jak to określacie “badziewie, syf, nadmiar uproszczeń dla nowych użytkowników”, ale chciałbym wypróbować ten system sam, zwłaszcza GUI; od strony “zwykłego” użytownika notebooka )

  1. Czy nie zlikwiduje mi ta instalacja partycji ukrytej (której litery nie znam) ?, w razie niepowodzenia z instalacją lub deinstalacją, chiałbym z ukrytej partycji odzyskać pierwotny Win7.

Bardzo proszę o odpowiedź doświadczonych w instalacjach użytkowników.

Uczeń Franek.

litery partycji wcale nie musisz wybierać wystarczy ją utworzyć a system sam dopisze jej kolejną wolną literę w tym przypadku raczej literę D, natomiast napęd optyczny przeskoczy na literę E

Partycja ukryta po prostu nie ma przypisanej litery dysku. Jeśli podczas instalacji usuniesz partycję C i utworzysz w jej miejsce dwie nowe nie ma ryzyka usunięcia tej ukrytej.

Podczas instalacji systemu, gdy wyskoczy okno zarządzania dyskami/partycjami, wszystkie aktualne partycję będą wymienione wraz z literami do nich przypisanych. Zapewne zauważysz na samej górze swoją ukrytą partycję. Po prostu jej nie ruszaj, a nie stracisz możliwości przywracania z niej systemu.

‘‘Gdzie jest właściwie ta ukryta partycja? W tych 191 zajętych, czy w tych 282 wolnych?’’ Partition Magic 8.0 ten program ci pokarze gdzie jest, bedzie bez litery i nim takze zarowno dodasz partycje a co do litery to obojetne jak ci sie podoba byle by jej juz nie było w moj komputer

ad. Dagonn,

dzięki za odpowiedź, lecz

…nie chodziło mi o kasowanie partycji C, mam tam dużo plików i programów Vaio, MsOffice, i różnych narzędziowych.

Chcę raczej zmniejszyć partycję C ( bez utraty danych, programów i Win7 )

Jak zmniejszę C i powstanie D to czy na D mogę zainstalować Win8 bez utraty wszystkiego co jest na C ?

Czy muszę tą wygospodarowaną partycję D (powstałą przez zmniejszenie partycji C) najpierw przed instalacją Win8 sformatować ?

Uczeń Franek.

Słyszałem o instalowaniu linuxa obok Windowsa. Spróbuj tak zrobić z win7 i win8

Przenoszę Win 8>>>>