Ukrywanie partycji z plikiem stronicowania

Witam,

Utworzyłem na dysku oddzielną partycję (FAT32) o rozmiarze 1 GB przeznaczoną wyłącznie na plik stronicowania.

Nie chciałbym jednak aby ktoś z pozostałych domowników próbował wykorzystać ten “niespodzianie objawiony nowy dysk”, który pojawił się w eksploratorze, do zapisywania swoich danych :mrgreen:

Czy w związku z tym moge jakoś ( jak? ) ukryć ten “dysk E” i czy nie wpłynie to negatywnie na korzystanie z tej partycji przez system ( partycja przeznaczona na plik stronicowania)

Możesz ukryć partycję “przed ciekawskimi oczyma” za pomocą programu TweakUI (zakładka Mój komputer - po prostu odznaczasz wyświetlanie partycji z plikiem wymiany).

Jeżeli jeszcze nie masz Tweak UI możesz go pobrać z Vortalu:

http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=29&id=582

i spolszczenie - http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=39&id=583

Jeżeli będziesz chciał przywrócić tę partycję, po prostu ją na nowo zaptaszkujesz :slight_smile:

Klikamy na Start - Uruchom i w otwartym oknie wpisujemy regedit.

Wchodzimy:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

wybieramy “Wartość DWORD” i nadajemy jej właściwą, dla systemu nazwę: NoDrives.

W oknie “Dane wartości” możemy wpisać np. 64 gdy chcemy ukryć dysk (partycję) “G”. Dlaczego “64”?

Otóż poszczególnym literom napędów w naszym komputerze Windows przyznaje numery, które są kolejnymi potęgami liczby 2. Tak więc napęd A (dyskietki) to liczba 1 (2 do potęgi zerowej). Drugi napęd dyskietek B to liczba 2 (2 do potęgi 1) itd. Gdy chcemy ukryć więcej niż jeden napęd w pole “Dane wartości” wpisujemy liczbę będącą sumą numerów przyporządkowanych literom napędów przeznaczonych do ukrycia. Na przykład A i C to suma 1+4 = 5.

Wielkie dzięki zagorskid , ale z opisu wynika, że Tweak UI nie działa w systemie XP. Czy nie ma możliwości ukrycia tej partycji bez pobierania nowego programu tylko dla tej jednej czynności? No i pozostaje kwestia drugiej części mojego pytania

U mnie na XP tweak ui śmiga bez problemu.

Ten programik oferuje wiele ciekawych funkcji, możesz z nich też skorzystać :slight_smile:

I nie, nie będzie to mieć żadnych skutków ubocznych, gdyż tylko użytkownicy nie będą jej widzieć.

Sdar , a może upewnij się czy w programie za pomocą którego tworzyłeś partycję nie ma opcji umożliwiającej jej ukrycie? Może akurat :smiley:

Generalnie programy do partycjonowania, np. Partition Manager 6.0 z którego ja korzystam, mają taką możliwość - wystarczy kliknąć prawym, wybrać Ukryj i zresetować komputer.

Rzeczywiście Smir :slight_smile: w Paragon Partition Manager jest opcja ukryj partycję a ja ślepota tego nie zauważyłem :oops:

Zaglądając jednak teraz do tego programu zauważyłem, że dwie partycje które dzisiaj utworzyłem są ustawione jako nieaktywne, podczas gdy partycja systemowa jest ustawiona jako aktywna. Czy powinienem zmienić ustawienie nowych partycji na “AKTYWNA”? Co to dokładnie oznacza, bo w pomocy programu napisane jest tylko, że opcja ta “ustawia partycję podstawową jako aktywną lub zdejmuje z niej flagę aktywnośći”

Złączono Posta : 06.11.2005 (Nie) 22:20

UPDATE

Już znalazłem informację, że na dysku może być tylko jedna partycja aktywna i jest to partycja z której uruchamiany jest system.

Dziękuję wszystkim za pomoc