Ulepszenie komputera do nowszych gier

Tak jak w temacie, chcę ulepszyć ten złom z 2012 by był w stanie uruchomić cokolwiek nowego w więcej niż 20 klatkach oraz by był w stanie utrzymać +60 fps w grach sieciowych pokroju paladins bo obecnie zdarzają się spadki nawet w 720p.

AMD FX4100 (chłodzenie z zestawu)
Nvidia GT640 2 gb (Najgorszy element, do wymiany w pierwszej kolejności ale na co?)
8 gb ram (ddr3, dual channel, ok. 2000MHz)
Płyta Asus M5A78L-M LE
Zasilacz: HEDY EU ATX 500W
Obudowa: Tacens Arcanus Pro

Chciałbym zacząć od grafiki i wymienić jak najmniej by było jak najtaniej.

Moim zdaniem najlepszą kartą jaką powinieneś wsadzić do tego zestawu to GTX 1050 Ti 4 Gb wszystko lepsze będzie znacznie ograniczane przez CPU. Nie martw się i tak poczujesz porządnego kopa mocy :slight_smile:

PS. Jak fundusze nie pozwalają to pomyśl o GTX 1050 2 Gb

PS2. Wymień też kiedyś CPU na np. FX-6300, ale tak jak pisałeś - najbardziej palącym problemem jest bezsprzecznie karta graficzna.

Tobie polecić mogę chyba GTX 460 na serwisach aukcyjnych znajdziesz go za ok. 100 zł.
Nie wiem bo w rękach nie miałem, ale kiedyś słyszałem o tej karcie dobre opinie.
Co do procesora polecam wywalić tą starą płytę wraz z prockiem i kupić budżetową h110 z
g4560 . Później po 460-tce polecam kupić 1050 bądź 1050 ti [niewiele droższa ale za to z 4gb VRAM na pokładzie]

Używana HD7770 do 140 zł (lepiej gtx 750 do 300 zł) i jakiś nowszy wyżej taktowany procesor I3-2100, i5-2400 lub 2500 w zależności, na który będzie lepsza okazja. No i oczywiście płytę. 400-700 zł trzeba na ten zabieg przeznaczyć, ale ze sprzedaży procka i mobo trochę się zwróci. Zasilacz też do wymiany. Z nowych SilentiumPC Elementum E1.

Za 1500 zl masz poleasingowy komputer z i5 2500 i GTX 1050Ti z oryginalnym windowsem 7. Być moze Cię zainteresuje taka opcja. Nie znamy budżetu wiec doradzamy na oślep. Nie doradzam używek (poza całymi zestawami poleasingowymi), bo to lotto bez gwarancji. Najlepiej zacząć przynajmniej od grafiki, bo z wymiany procesora wiele nie wyciągniesz. Niewiele opcji, a raczej niespecjalnie opłacalne (mam FX 8320 i cos o tym wiem). Karta to albo 1050, albo 1050ti. W przypadku budżetu 400-500 zl zostaje RX 460, chyba ze dorwiesz RX 560. Nic starszego niż GTX 7xx czy Radeon Rx 2xx nie bierz. Nieopłacalny to biznes.

Myślałem nad GTX750Ti to jest poniżej 300zł, co do wymiany całości to trochę nie wchodzi to w grę bo wydaje mi się, że 1050Ti jest zbyt mocna i nie wykorzystam pełni możliwości. Co do zmiany procesora to musiałbym zmienić płytę a to już byłoby trzy rzeczy do zmiany. Więc, czy na początku po zmianie na GTX750Ti byłaby różnica i czy działałoby to? Chodzi mi o zasilacz i kompatybilność.

Masz rację karta 1050 Ti będzie się na razie trochę nudziła na tym procku, ale jak wymienisz go później na FX-6300 to ten przestanie być bottleneckiem dla karty.

Ja mam i3-3250 oraz RX 560 OC i to nadal karta “poci się” a procek pracuje na 2/3 możliwości

Ja na przykład mam zamiar kupić do tego procka GTX 1060 6 Gb bo wiem że wymienię procek na i5-3570.

Pozatym co raz więcej gier przechodzi na niskopoziomowe API tj. DX12 ew. Vulkan więc Mocne karty nie będą tak się nudziły przy relatywnie słabszych CPU bo będą swoim nadmiarem mocy odciążać słabsze procki.

Jeżeli natomiast nie będziesz wymieniał procka to wystarczy Ci GTX 1050 2 Gb ew RX 560 OC 2Gb

PS. Przedostatni mój akapit to być może marzenia ściętej głowy bo zawsze Microsoft pieje poematy jaki to ich kolejny directx jest genialny… a potem go zastępują na jeszcze genialniejszy itd. itd. :slight_smile:

Różnice odczujesz, ale 750Ti to już zabytek. Niemniej jeżeli nie masz dużych funduszy to nic lepszego nie dostaniesz chyba w tej cenie. Najlepiej chyba wyjdzie jak opisał to kolega @CaiusCosades_2346151 czyli kupić coś z obecnych serii kart. GTX 1050 to koszt 500+ zł, GTX 1050 Ti to koszt 650+ zł. RX 560 natomiast to 550~600+ zł. 560 jest lepszym wyborem niż 460. Jest mniej pocięty chip. Obecny procesor da sobie radę z kartami z tego segmentu, choć przy nim jednak warto patrzeć w stronę kart Nvidii ze względu na niższy narzut grafiki na procesor. Zawiedziony nie będziesz, a dostaniesz świeży sprzęt na gwarancji. 3 lata przynajmniej masz spokój. Przy następnym upgrade sprzętu o grafikę nie będziesz musiał się zbytnio martwić.

U ciebie dużą bolączką jest właśnie procesor. Do gier sieciowych przydałby się lepszy. Sprawdź testy Twojego FX vs I5 drugiej generacji.

Zadziała, niemniej masz bardzo słaby jakościowo PSU, więc mocno zalecam wymianę. Wyżej opisałem optymalne rozwiązanie, jeżeli wszelkimi sposobami chcesz oszczędzić.