Ulepszenie PC D820, 1GB RAM, 945G--->nowe PSU, RAM, CPU, GPU

Witam,

mój komputer zaczyna już okazywać oznaki starości, dlatego zwracam się do Was z prośbą o pomoc przy wyborze nowych części.

Obecny konfig to:

CPU: Pentium D 820 2.80 GHz (SmithField, 90nm), cooler BOXowy,

MB: Asus P5L-VM 1394 (Intel 945G) info

RAM: 2x512MB Goodram 667MHz CL5

GPU: Asus EN6600TD (128MB DDR, 128-bit) info - padł wentylator, więc teraz jadę na integrze :wink:

HDD: WD2500KS - 250GB

PSU: Logic L350 (350W) - wiem, wiem…

DVD: NEC AD-7173

TV: Leadtek WinFast TV 2000 XP Expert

OS: Win XP Home Edition PL

W przeciągu najbliższych 2-3ch miesięcy planuję wymienić w kompie:

  • zasilacz,

  • RAM,

  • kartę graficzną,

  • procesor.

Nie chcę kupować nowego kompa, nie chcę robić z obecnego demona prędkości, nie chcę przepłacać za części, które potem nie pokażą całego swojego potencjału. Chcę by był bardziej wydajny od obecnej konfiguracji, by dało się pograć w nowe gry (może nawet GTA4 :slight_smile: ), niekoniecznie w wysokich detalach.

Wiem, że moja MoBo nie jest najlepsza i że średnio nadaje się do OC, dlatego chcę się też poradzić, jaką ewentualnie inną, używaną płytę (z Allegro) i na jakim chipsecie polecacie?

Oto opis płyty mojej ze Znaku:

91f4e5dbb15f2f9fm.png

a to lista obsługiwanych procesorów: (myślę głównie o C2D E4XXX, E6XXX, DC E21XX, DC E22XX)

c0c4babdbc2e4f93m.png

Jakie produkty mi polecacie?

  • czy wymienione wyżej procesory są prądożerne, czy wymagają mocnego zasilacza (350, 400, 500W), który z nich nadaje się do ewentualnego OC?

  • czy karta np. Radeon 3870 DDR4 nie będzie za mocna na ten zestaw?

  • czy wystarczy nowy ModeCom MC-350W, czy może np. lepiej jakiś Pentagram Silent Force 400-500W?

  • czy odczuję różnicę w wydajności RAMu między CL4 i CL5?

  • czy wymienić 2x512MB (CL5, 667MHz) na 2x2GB (CL4, 667/800MHz), czy tylko dołożyć 2x1GB do 3GB - max dla płyty to 667MHz?

  • chcę by komputer był w miarę cichy, gdyż czasem nagrywam TV późno w nocy (czemu TVP puszcza dobre filmy w środku nocy?) i nie chcę by zakłócał mocno ciszę nocną (chociaż domyślam się, że mocniejszy procek i wydajna grafa nie pomogą :wink: ) - chodzi mi o cichy zasilacz i chłodzenie CPU.

Proszę o radę.

Pozdrawiam,

Rafał

  • Jak te zasilacze co podałeś są mocne to ja jestem baletnica :smiley: Mocny to np: 750W. Do OC wystarczy ok 450-500W

  • nie

  • jak do OC to nie wystarczy. Ten pentagram jest ok, ale ma dużo molexów, a teraz wszystko idzie na SATA więc po co tyle końcówek?? Polecam OCZ 500W

  • tak. Ja mam CL5 i mi sie tnie GTAIV na max, a kolega ma CL4 i sie nie tnie. Kompy podobne. Oczywiście bez OC.

  • Ja bym wziął 2x2GB (CL4, 667/800MHz), ale lepiej wymienić mobo i wziąć 1066MHz lub 800.

  • Ten OCz co podałęm jest super cichy, a co do chłodzenia to PENTAGRAM FREEZONE HP-120 AlCu KARAKORUM

Co do części to podaj ile masz na nie PLN??

Planowałem wydać około 1000zł. na to wszystko, ale właśnie rozłożone w czasie (więc pewnie będę mógł przeznaczyć trochę więcej $$ :slight_smile: ), najpierw PSU i RAM, potem CPU i GPU. W międzyczasie ewentualnie MoBo jak trafi się jakaś okazja na Allegro.

R.

jak już zmieniać płytę to pod 45nm, za 200 zł można kupić dobrą pozwalającą na oc płytę, ga-g31m-es2l.

Zasilacz jak idzie na początek seasonic 400et 150 zł na gral.pl, moc na +12 360W starczy do mocnego sprzętu, sprawność 80+, cichy

==Update - 08-05-2009r.==

Witam ponownie,

postanowiłem napisać jak się w końcu sprawa apgrejdu skończyła :slight_smile:

Zakupu części dokonałem na początku kwietnia i obecnie mam taki sprzęt:

CPU: Pentium D 820 2.80 GHz (SmithField, 90nm), cooler BOXowy,

MB: Asus P5L-VM 1394 (Intel 945G),

RAM: 2x1024MB Patriot Extreme Performance Bladed (800MHz, CL4),

GPU: Sapphire ATI Radeon HD3850 (512MB DDR3, 256bit),

HDD: WD2500KS - 250GB,

PSU: Pentagram 430-P12S ,

DVD: NEC AD-7173,

TV: Leadtek WinFast TV 2000 XP Expert,

OS: Win XP Home Edition PL.

Dodatkowo kupiłem okrągłe kable ATA i Floppy (Revoltec), a także wentylator na przód obudowy, do wciągania powietrza (Pentagram FN-120 Sleeve P-7521-0). W środku wszystkie kable ułożyłem i spiąłem zapinkami.

Całość kosztowała mnie 610 zł (wszystko nowe i ze sklepów):

RAM: 104

GPU: 308

PSU: 134

kable i wentyl: 40

kabel DVI-D DL: 24

Bez reinstalowania systemu (który i tak już ostro muli) zagrałem w dema (Crysis, TR: Underworld, Grid, COD4, COD5 MP, FEAR 2) i fule (Mercenaries 2, HL2 OrangeBox i inne). Byłem zaskoczony jak wszystko ładnie chodzi (i dodatkowo wygląda cudnie :slight_smile: )

FEAR 2 poszedł na medium (chyba na 1024x768). Crysis na High (1024x768), ale przy większej zadymie momentami trochę skakało (na pewno wina procka), dodatkowo zauważyłem, że nie wszystkie tekstury ładowały się od razu, czasami obraz przede mną (detale ścian, drzew) ładował się po około 1 sekundzie, dziwne. Ale jak pobawię się opcjami, by nie było wszystko na High, to wtedy osiągnę płynną rozgrywkę przy ładnym obrazie.

Jak przetestuję więcej gier to coś napiszę.

Pozdrawiam,

R.