Ulepszenie procesora w starym komputerze

Witam !

Jestem posiadaczem starszego sprzętu : 

Płyta Główna Gigabyte GA-M55-S3 Socket AM2 

RAM GOOD RAM 2x2GB 800Mhz

Karta Graficzna Palit Nvidia Ge Force 8600GT

Zasilacz iBox 400W 

Procesor AMD Athlon x2 3800+ 2.0 GHz

Chciałem ulepszyć  procesor ponieważ według mnie to jest najsłabszy podzespół mojego komputera lecz nie mogę się zdecydować co wybrać. 

 

 

 

Zastanawiam się nad AMD Athlon II x2 250 lecz nie jestem pewien czy moja płyta główna go obsłuży . Przy liście obsługiwanych CPU jest on http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-m55s-s3_11/download/ ale na dole tej listy pisze :  (Note) If you install an AMD AM3/AM2+ CPU on AM2 motherboard, the system bus speed will downgrade from HT3.0(5200 MT/s) to HT1.0 (2000 MT/s); however, the frequency of AM2+ CPU will not be impacted. Mógł by mi ktoś wyjaśnić o co z tym dokładnie chodzi ? 

Ten zapis oznacza, że szybkość procesora pozostanie nietknięta (w przypadku X2 250 będą to 3.0GHz), ale spadnie przepustowość kontrolera pamięci. Wszystko będzie więc jak najbardziej działać (i z pewnością zauważysz różnicę w stosunku do poprzedniego procesora), ale z powodu niezgodności podstawek, taki zestaw “nie będzie z siebie dawał wszystkiego”.

 

Skoro myślisz o takim procesorze, zakładam, że budżet jest niewielki, ale weź pod uwagę, że cały Twój sprzęt jest już dość leciwy i inwestowanie w niego bez zmiany zarówno procka, płyty, grafiki, pamięci, (dokupienia SSD?) jest trochę wyrzucaniem kasy, choć rozumiem, że jeśli budżet się nie zwiększy, no to jest to jedyne rozwiązanie :slight_smile:

 

Miałem kiedyś (całkiem niedawno) X2 255 3.1GHz i miło go wspominam, chodził u mnie stabilnie podkręcony do 3.4GHz na BOXowym chłodzeniu.

 

Do jakich zastosowań chcesz wykorzystywać ten sprzęt?