Ułożenie anten routera zamocowanego na ścianie

Witam,

Router Linksys WRT54GS chcę zamocować na ścianie i mam w związku z tym następujące pytanie:

Czy ma znaczenie to czy jego obie anteny będą skierowane w górę czy w dół? Pytam ponieważ łatwiej będzie mi poprowadzić przewody do routera skierowanego antenami w dół a z drugiej strony pozycja z antenami do góry wydaje się być bardziej naturalna.

Czy z punktu widzenia teorii i rodzaju anten we wspomnianym urządzeniu będzie to miało jakieś istotne znaczenie?

bshbc

Nie ma znaczenia. Antena promieniuje dookólnie, prostopadle do jej drutu. W dużym uproszczeniu.

Antena ćwierćfalowa (ok. 3 cm długości dla częstotliwości 2,4GHz) promieniuje pod pewnym kątem (ok. 35 stopni) w górę od jej podstawy, półfalowa (najczęściej spotykana) praktycznie dookólnie, lekko w górę od jej podstawy, dłuższe (tzw. kolineranie) w zasadzie dookólnie, mają dodatkowo pojedyncze niewielkie “listki” w górę. Jeśli więc antena będzie odwrócona, to będzie promieniować dookólnie, z niewielkimi “listkami” pod kątem w dół. W praktyce będą jeszcze odbicia od ścian, podłogi itd., mają one jeszcze większe znaczenie niż charakterystyka samej anteny.

Antena skierowana w górę wydaje się bardziej naturalna, bo koniec powinien się znajdować możliwie jak najwyżej nad ziemią, minimum 1/4 długości fali nad ziemią, jeśli jest niżej to znaczna część energii zostanie pochłonięta przez ziemię, zasięg przy wyższych częstotliwościach też jest ograniczony przez horyzont, więc im wyżej antena tym lepiej. Ale to ma znaczenie przy dłuższych falach (np. CB 11 metrów), w zakresie sieci wi-fi fale są znacznie krótsze (12 centymetrów).

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie tego zagadnienia :slight_smile:

Jeszcze pozwolę sobie poprosić o sprecyzowanie kwestii najkorzystniejszej wysokości na której powinienem zamocować taki router z antenami skierowanymi W DÓŁ.

Czy mam rozumieć, że im wyżej tym lepiej? Czy może najlepszy będzie poziom pozostałych urządzeń tworzących sieć bezprzewodową, ewentualnie nieco powyżej tej wysokości (w tym wypadku o ile wyżej)?

bshbc