Umieszczenie GRUB'a na pendrive (start linuksa po wpięciu)


(Ziomekfuu) #1

Witam!

Sprawa wygląda następująco... Mój terminal jest jakiś toporny w kwestii sektora rozruchowego, tym bardziej że dysk mam podłączony poprzez adapter USB. Jedyne co ruszyło normalnie po instalacji to PCLinuxOS, ale jako że nie sprawdza mi się on w formie systemu pod tzw. przystawkę pod TV to postanowiłem zainstalować coś innego. Wybór padł na EasyPeasy 1.6 (pochodna Ubuntu, dość starego Ubuntu bo 10.4, ale jest naprawdę lekka i przyjazna - korzystam na netbooku), instalacja poprzez LiveCD przebiegła bezproblemowo. Problem zrodził się jednak gdy system miał ruszyć po instalacji - bios terminalu nie wykrywa sektoru rozruchowego i wywala błąd o braku źródła do uruchomienia... Pomyślałem więc że może skoro sektor rozruchowy z pendriva czyta prawidłowo to żeby umieścić właśnie na tej pamięci USB bootloader (GRUB) wraz z konfiguracją potrzebną do uruchomienia systemu z innego dysku (nakierowania biosu). Po starcie systemu wyjąłbym tego USB, a jako że terminal prawie zawsze chodzi 24/h to zabieg odpalania systemu przez USB występował by rzadko.

Ma ktoś pomysły jak tego dokonać? Jeśli potrzebujecie jakiś danych co do lokacji dysków to piszcie jak to uzyskać i co Wam potrzebne - postaram się na bieżąco udostępnić potrzebne wpisy.

Z góry dzięki.


(marcin82) #2

Uruchom to live cd, z którego instalowałeś system. Otwórz terminal i zaloguj się na konto roota (przypuszczalnie):

sudo su

Podaj wynik polecenia:

apt-get update && apt-cache policy grub

W jakim systemie plików przygotowałeś partycje dla instalacji tego systemu?

Podaj też wynik skryptu bootinfoscript :

http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/ .

Jak go uruchomić - znajdziesz w samym pliku skryptu.


(Ziomekfuu) #3

Problem rozwiązany. Postanowiłem dopiąć do terminalu malutki dysk Flash 512mb na ATA i zainstalować wszystko jeszcze raz. Na tym właśnie dysku podczas instalacji w opcji Zaawansowane wybrałem aby bootloader został tam umieszczony. Potem zostało tylko ustawienie bootowania w Biosie na tą pamięć flash i wszystko elegancko ruszyło.

Dzięki za chęć pomocy.


(roobal) #4

Na przyszłość, do rozruchu możesz użyć SuperGrubDisk 2, przydatne narzędzie :wink: