Umieszczenie GRUB'a na pendrive (start linuksa po wpięciu)

Witam!

Sprawa wygląda następująco… Mój terminal jest jakiś toporny w kwestii sektora rozruchowego, tym bardziej że dysk mam podłączony poprzez adapter USB. Jedyne co ruszyło normalnie po instalacji to PCLinuxOS, ale jako że nie sprawdza mi się on w formie systemu pod tzw. przystawkę pod TV to postanowiłem zainstalować coś innego. Wybór padł na EasyPeasy 1.6 (pochodna Ubuntu, dość starego Ubuntu bo 10.4, ale jest naprawdę lekka i przyjazna - korzystam na netbooku), instalacja poprzez LiveCD przebiegła bezproblemowo. Problem zrodził się jednak gdy system miał ruszyć po instalacji - bios terminalu nie wykrywa sektoru rozruchowego i wywala błąd o braku źródła do uruchomienia… Pomyślałem więc że może skoro sektor rozruchowy z pendriva czyta prawidłowo to żeby umieścić właśnie na tej pamięci USB bootloader (GRUB) wraz z konfiguracją potrzebną do uruchomienia systemu z innego dysku (nakierowania biosu). Po starcie systemu wyjąłbym tego USB, a jako że terminal prawie zawsze chodzi 24/h to zabieg odpalania systemu przez USB występował by rzadko.

Ma ktoś pomysły jak tego dokonać? Jeśli potrzebujecie jakiś danych co do lokacji dysków to piszcie jak to uzyskać i co Wam potrzebne - postaram się na bieżąco udostępnić potrzebne wpisy.

Z góry dzięki.

Uruchom to live cd, z którego instalowałeś system. Otwórz terminal i zaloguj się na konto roota (przypuszczalnie):

sudo su

Podaj wynik polecenia:

apt-get update && apt-cache policy grub

W jakim systemie plików przygotowałeś partycje dla instalacji tego systemu?

Podaj też wynik skryptu bootinfoscript :

http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/ .

Jak go uruchomić - znajdziesz w samym pliku skryptu.

Problem rozwiązany. Postanowiłem dopiąć do terminalu malutki dysk Flash 512mb na ATA i zainstalować wszystko jeszcze raz. Na tym właśnie dysku podczas instalacji w opcji Zaawansowane wybrałem aby bootloader został tam umieszczony. Potem zostało tylko ustawienie bootowania w Biosie na tą pamięć flash i wszystko elegancko ruszyło.

Dzięki za chęć pomocy.

Na przyszłość, do rozruchu możesz użyć SuperGrubDisk 2, przydatne narzędzie :wink:

Mam pytanie do experta, Marcina82:
zainstalowałem Linuxa-Sparky na moim drugim twradym dysku. Wygląda, że działa, ale mam problem z jego „wystartowaniem”.
Chialbym startować Linuxa wyłącznie że specjalnie do tego celu przeznaczonego pendriva. Na razie mogę mojego Linuxa startować jedynie przy użyciu "Supergrub2 -> Dectect and show boot methods", ale trwa to kilkanscie minut.
Na moim pierwszym twardym dysku mam zainstalowany Windows 8.1, który jak na razie startuje bez problemu. Mój komputer ma Boot-UEFI.
W załączeniu przesyłam dwa linki do SUPEGRUB2: rezultat "Dectect and show boot methods" oraz rezultat "Print device/partitions" na moim komputerze.
Jeżeli startuje komputer przy pomocy oficjalnie (zgodnie z instrukcja) "spreparowanego" pendriva, to otrzymuje informację: "Error: unknown filesystem", względnie po różnach próbach (np. set prefix=(hd0,msdos5)/grub oraz set root=(hd0,msdo5) " inną nformację: "grub rescue modę: no such partition"

https://www.mycloud.ch/s/S00E84F601C152736385EB744EE64DF9FB28AB4A429

https://www.mycloud.ch/s/S0047B5E0010AE97D573C638C94FC7D7C3FE2096F32

Na razie nie mam jeszcze wyniku „bootinfoscript”, ale w miarę potrzeby mogą go również dostarczyć.

Pozdrawiam i bardzo liczę na Twoją pomoc.