Umieszczenie wentylatorów w obudowie TRACER

Witam, mam problem dotyczący umieszczenia wentylatorów w mojej budzie. Jest to obudowa Tracer Proton http://www.arest.pl/index.php?inc=produkt&ID=5459&katid=13 ,standardowo z zasilaczem 400W. Do dyspozycji mam 3 wentylatory 80x80. Dysk twardy umieszczony jest prawie na samym spodzie obudowy w stelażu. Z tyłu pod zasilaczem mam miejsce na 2 wiatraki. Jedno miejsce przewidziane jest także na bocznej ściance na wysokości proca. Wbrew pozorom miejsce przeznaczone na montaż z przodu jest dosyć watpliwe, gdyż nie ma jak zasysac powietrza z zewnątrz. Sprzęt - jak w podpisie - główny grzejnik to leciwy już Athlon xp 2000 I pasywny geforce fx 5200. Dodam, że wentylki zamiar mam puścić na 5V aby zbytnio nie przeszkadzały w pracy.

Miejsce na wentylator(y)

przód:

1 x 80 mm

tył:

1 x 80 mm

W opisie na stronie, którą podałeś wyraźnie jest to napisane.

Ja bym zaczął od wymiany zasilacza…

Mowie, ten opis nie jest do konca wiarygodny, gdyz brakuje tam opisu, że na bocznej ściance też jest miejsce, z tyłu sa dwa miejsca a z przodu tylko kratki do przykręcenia (nie ma wylotu na zewnątrz). Zasilacz nie bedzie zmieniany gdyż nie ma sensu pakowac do tego sprzętu nic więcej ( net, muzyka).

Na wysokości procesora oraz karty graficznej wloty powietrza służą do zasysania powietrza z zewnątrz przez wiatraki bądź to na CPU bądź to na grafice. Ja bym na nim nic nie zakładał chociażby przez hałas który będzie nieznośny.

Co do zasiłki to zastanów sie dobrze, żebyś któregoś dnia się nie zdziwił, że komp padł właśnie przez zasilacz i nie ważne, że

bezpieczeństwo przede wszystkim.

5V to w moim przypadku mniejszy hałas niż generuje CPU. Na chwile obecną mam dwa wiatraki na wydmuch i jeden z przodu, który wieje centralnie na dysk (ale nie zasysa powietrza z zewnątrz sic!).

jeśli tylko do net’a i muzyki to po co dodajesz wiatraczki?

zacznij od wymiany zasiłki, za 80zł możesz kupić Modecom MC-350 który i na spokojnie udźwignie ten zestaw i go nie spali (jak to może się stać z Tracer’em)

Wiatraki chcę dodać bo leżą samotnie w szufladzie czyli koszty = 0 zł ;]

to włóż te wentyle i zasiłe zmień jak najszybciej. Bo kiedyś włączysz i wentyle nie będą się kręciły

co oznacza że zasilacz padł i prawdopodobnie (przy tym zasilaczu tak często jest) zabrał ze sobą połowę sprzętu :slight_smile: