[uml] Modelowanie języka SQL

Witam,

otóż mam mini problem i w związku z tym bardzo bym prosił Was o nakierunkowanie mnie na jego rozwiązanie. Otóż na zajęcia mam jedynie zmodelować za pomocą języka UML pewien system informatyczny, a dokładniej narzędzia badającego różne statystyki opracowywane na podstawie “działania” systemu aukcyjnego. Bądź co bądź zadanie wykonam, ale mam problem z jedną rzeczą i sądzę iż powiązane jest to z modelowaniem języka SQL.

System wykorzystuje m.in. transakcyjną bazę danych i dany system ma między innymi odpowiadać na pytanie :

"Jakie aukcje internetowe osiągały największe kwoty licytacji na przełomie ostatnich lat w wybranym miesiącu/dniu, w wybranej kategorii aukcji, osób biorących udział w aukcji mieszkających w Polsce"

Zatem jakiego diagramu powinienem użyć do zmodelowania tego ? Powinienem jak w bazie danych przedstawić to za pomocą zapytania SQL ? Nic naprawdę nie przychodzi mi do głowy.

Póki co znalazłem coś takiego jak diagramy ERD, a tu jest przykład : http://i54.tinypic.com/ild3ro.jpg . Pytanie jest tylko czy się nada i czy pozwoli on na odpowiedź na powyższe pytanie

Zajmowałem się niedawno modelowaniem niewielkiego systemu z relacyjną bazą danych, to opierałem się na diagramie przepływu danych, diagramie kontekstowym, diagramie poziomu zerowego. Jeżeli w grę wchodzą jeszcze transakcje, to może warto przedstawić jakieś diagramy szeregowalności transakcji (chociaż nie wiem jak u Ciebie szeregowalność transakcji jest rozwiązana, czy może dba o to system).

Zacznijmy od tego, że ani diagramy ERD, ani żadne wspomniane przez @Kojota nie są diagramami języka UML.

W systemie może być wydzielona klasa służąca do pobierania takich danych, zatem można by ją narysować na diagramie klas (oczywiście oprócz niej, inne współpracujące z nią klasy, np. dostępu do danych).

Całą drogę od momentu wybrania opcji przez użytkownika w interfejsie, poprzez klasy logiki prezentacji, logiki biznesowej, warstwy dostępu danych aż do bazy danych i z powrotem można pokazać na diagramie sekwencji.

Sam algorytm wybierania danych można przedstawić na diagramie czynności.

Ale przede wszystkim - skoro system ma “odpowiadać” na jakieś pytanie, to jest to wymaganie funkcjonalne, a więc przypadek użycia, które mają swoje własne diagramy.

Jeśli mamy się opierać na systemie aukcyjnym to można przedstawić na diagramie maszyny stanowej poszczególne stany przez jakie przechodzi pojedyncza aukcja internetowa.

Na diagramie struktur połączonych można przedstawić w jaki sposób poszczególne komponenty systemu współpracują aby uzyskać np. model aukcji internetowej (przedmiot, sprzedawca, licytujący).