[uml] Modelowanie języka SQL

(Garcia16) #1

Witam,

otóż mam mini problem i w związku z tym bardzo bym prosił Was o nakierunkowanie mnie na jego rozwiązanie. Otóż na zajęcia mam jedynie zmodelować za pomocą języka UML pewien system informatyczny, a dokładniej narzędzia badającego różne statystyki opracowywane na podstawie "działania" systemu aukcyjnego. Bądź co bądź zadanie wykonam, ale mam problem z jedną rzeczą i sądzę iż powiązane jest to z modelowaniem języka SQL.

System wykorzystuje m.in. transakcyjną bazę danych i dany system ma między innymi odpowiadać na pytanie :

"Jakie aukcje internetowe osiągały największe kwoty licytacji na przełomie ostatnich lat w wybranym miesiącu/dniu, w wybranej kategorii aukcji, osób biorących udział w aukcji mieszkających w Polsce"

Zatem jakiego diagramu powinienem użyć do zmodelowania tego ? Powinienem jak w bazie danych przedstawić to za pomocą zapytania SQL ? Nic naprawdę nie przychodzi mi do głowy.

Póki co znalazłem coś takiego jak diagramy ERD, a tu jest przykład : http://i54.tinypic.com/ild3ro.jpg . Pytanie jest tylko czy się nada i czy pozwoli on na odpowiedź na powyższe pytanie

(Kojot) #2

Zajmowałem się niedawno modelowaniem niewielkiego systemu z relacyjną bazą danych, to opierałem się na diagramie przepływu danych, diagramie kontekstowym, diagramie poziomu zerowego. Jeżeli w grę wchodzą jeszcze transakcje, to może warto przedstawić jakieś diagramy szeregowalności transakcji (chociaż nie wiem jak u Ciebie szeregowalność transakcji jest rozwiązana, czy może dba o to system).

(somekind) #3

Zacznijmy od tego, że ani diagramy ERD, ani żadne wspomniane przez @Kojota nie są diagramami języka UML.

W systemie może być wydzielona klasa służąca do pobierania takich danych, zatem można by ją narysować na diagramie klas (oczywiście oprócz niej, inne współpracujące z nią klasy, np. dostępu do danych).

Całą drogę od momentu wybrania opcji przez użytkownika w interfejsie, poprzez klasy logiki prezentacji, logiki biznesowej, warstwy dostępu danych aż do bazy danych i z powrotem można pokazać na diagramie sekwencji.

Sam algorytm wybierania danych można przedstawić na diagramie czynności.

Ale przede wszystkim - skoro system ma "odpowiadać" na jakieś pytanie, to jest to wymaganie funkcjonalne, a więc przypadek użycia, które mają swoje własne diagramy.

(Kojot) #4

Jeśli mamy się opierać na systemie aukcyjnym to można przedstawić na diagramie maszyny stanowej poszczególne stany przez jakie przechodzi pojedyncza aukcja internetowa.

Na diagramie struktur połączonych można przedstawić w jaki sposób poszczególne komponenty systemu współpracują aby uzyskać np. model aukcji internetowej (przedmiot, sprzedawca, licytujący).