Umowa licencyjna

Witam serdecznie - mam problem natury moralno-prawnej (jeśli prawo pozwala, to znika problem moralny i pojawia się techniczy, o czym później :slight_smile: )

zakupiłem oryginalną gre “Rome-Total War” (całkiem fajną zresztą)

posiłkując się swoją wiedzą i http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=11570

mam dylemat:

Czy według tej umowy tutaj

mogę wykonac kopię zapasową tej gry ?? (na użytek tylko i wyłącznie własny)

(prośba do userów - proszę się powstrzymać od komentarzy nic nie wnoszących do problemu - jak coś to na PW, albo na podane kontakty)

NIE WOLNO CI

Kopiować programu lub innych jego elementów.

Program należy uruchamiać z dostarczonej płyty CD-ROM ,cytaty z twojej licencji

Więc wygląda na to że nie możesz utwozyć kopii :x

No tak ale przecież:

Wydaje mi się, że w takim wypadku można zrobić kopię zapasową

Uzasadnienie:

maximuss36 , czyżby mało zrozumiałe zdanie Monczkina ??


W podanej przez Ciebie Licencji jest coś takiego:

“Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące umowy licencyjnej, skontaktuj się proszę´ z lokalnym dystrybutorem gry.”

Dla własnej ciekawości i wiedzy napisz do nich, zobaczymy co Ci odpowiedzą.

Ponadto warto zwrócić uwagę na to co napisał Strumienianin

:okulary:

No właśnie! Jeżeli program uruchamia się z kopii (a tą kopią jest program zainstalowany na twardzielu) nie ma takiej potrzeby, aby kopiować ją jeszcze na inny nośnik.

Jeżeli zaś uruchomienie programu wymaga włożenie za każdym razem płytki oryginalnej do CD-Romu, to wg mnie można zrobić kopie bezpieczeństwa!

Windows przykładowo nie wymaga włożenia płytki do jego każdorazowego uruchomienia, dlatego też przyjęto, iż jego legalną kopią jest jego odpowiednik na twardy dysku.

UP DATE

Zmienia to całkowicie postać rzeczy. Niestety w świetle powyższego musisz za każdym razem wkładać oryginał płytki bez możliwości stworzenia kopii zapasowej! !!

Wg mnie jest to niesprawiedliwe, ale ponoć prawo nie musi być sprawiedliwe.

Chroni ono za to prawa silniejszych (z reguły)

w takim razie w razie mechanicznego uszkodzenia płyty (złamanie, porysowanie, zjedzenie (przez psa) itp.) muszę kupić nową grę :twisted:

Niestety wg mnie jesteś skazany na takie rozwiązanie. Może jest możliwość dokupienia legalnej kopii? Trzeba rozmawiać w razie czego z dystrybutorem!

Ponoć jest możliwość dokupienia , czy też zabezpieczenia Windowsa (za 100 zł) w legalną kopię wykonaną przez producenta!

UP DATE:

Czytając licencje tej gry dopatrzyłem się jeszcze jednej ciekawostki, kiedyś nie spotykanej!

Chodzi o kafejki internetowe. Nie wystarczy mieć 10 oryginałów na 10 komputerów, ale trzeba jeszcze wykupić specjalne wersje (na pewno o wiele droższe) na korzystanie z tej gry w kawiarence! !!

oki

dziękuję wszystkim za wypowiedzi :slight_smile:

pozdrawiam serdecznie