Umowa na zlecenie dla 15 latka - Telepizza

Witam.

W piątek jadę z rodzicami do Telepizzy w sprawie pracy - ulotki. Byłem nie dawno z koleżanką, kierownik się zgodził, zapytał się ile mamy lat my, że skończone 15 lat,a zarazem rocznikowo 16 lat, powiedział, że okej, tylko potrzebna zgoda rodziców i skserowana legitymacja. Nic nie wspomniał o umowie. Na pewno nie będę pracował na czarno, gdyż na czarno to : nie ma dowodu, że Ci zapłacą i brak ubezpieczenia. Nie wiem czy 15 latek może podpisywać umowę, czy rodzic, nie mam pojęcia… Co do wynagrodzenia to jest okej, 5zł za godzinę, 10h minimum w miesiącu, maxymalnie 35h w tygodniu, czyli ok 120h * 4 = 480zł na miesiąc, jak na maxa będziemy pracować w miesiącu maximum, to i tak jest ok

Mam pytanie odnośnie umowy, jak to wygląda

I drugie:

Jak to będzie? Ktoś już pracował i wie jak wypłacają kasę? Za zarobiony dzień, tydzień i za cały miesiąc z góry? Trzeba sporządzać jakieś raporty? Gdzie się chodzi? I oni to po prostu wypłacają za godzinę? Nie patrzą ile rozniosłem tylko godzinowo, tak? Jak to działa, proszę opisać mi szczegołówo, bo nie wiem czy się podjąć tej pracy, żeby nei wpaść w ‘błoto’.

http://www.biznes-firma.pl/Na_jakich_za … 15740.html tutaj znajdziesz część odpowiedzi na twoje pytania.

Co do szczegółów, to powinieneś te pytania zadać twojemu przyszłemu pracodawcy, z góry raczej na pewno ci nie zapłacą.

Możesz też się zainteresować kodeksem pracy, gdzie są opisane prawa i obowiązki pracownika jak i pracodawcy

Jeśli to będzie umowa o dzieło, czy zlecenie - to żaden kodeks pracy nie obowiązuje, jedynie kodeks cywilny.

Witam.

Przeczytałem to wczoraj, ale jestem w kiepskiej sytuacji :wink:

Mama dzwoniła do inspekcji pracy i powiedzieli jej, że musi być:

  • zgoda rodzica

  • zgoda dyrektora szkoły, do której uczęszczam (nie wiem po co tutaj, jak to są wakacje)

  • zaświadczenie od lekarza rodzinnego

  • zaświadczenie od poradni psychologicznej

W telepizzy powiedzieli mi tylko, że potrzebna zgoda rodzica i legitymacja…Zastanawia mnie jedno, czy ta umowa jest na 3 tygodnie, czy jest do konca wakacji, bo inspekcja pracy powiedziała, że to jest nielegalne takie zatrudnianie i to w wieku 15 lat, jak chcę zarobić to muszę te wszystkie milion papierów zanieść tam,ja nie rozumiem tego kraju…a gościu powiedział miesięcznie muszę wyrobić 10h, ale kolejny nabór jest 8 lipca, i jak mi się umowa skończy to będę mógł ją przedłużyć albo ‘zrobić’ nową? :wink: Bo ponoć rząd to tego się nie przyczepia i nie zdążają sprawdzać jak umowy są krótkie, dlatego tak zatrudniają :wink: Czyli od nowa będę mógł zrobić?

Ja tam jak roznosiłem ulotki mając 15 lat to bez żadnych umów i zgód rodziców :smiley:

Rozumiem. A mam jeszcze jedno pytanie, chodzi o podatek: Czy muszę odprowadzać podatek od swojej marnej wypłaty miesięcznej 500zł? To gościu mi z telepizzy powiedział, że na rękę mam 5zł za godzinę i to jest po odjęciu podatku czyli te brutto i netto całe, a w Rtv Euro Agd powiedziała jasno: 8zł na rękę, 12 zł netto. I jeszcze jedno: Czy po tym miesiącu pracy czy tam 3 tygodniach będę mógł przedłużyć umowę czy oni robią nową?

Mylisz pojęcia :wink:

Netto jest Twoją wypłatą, którą dostajesz do ręki (czyli po odliczeniu składek), a brutto jest wynagrodzeniem zawierającym składki, które pracodawca za Ciebie płaci (i potrąca od Twojej wypłaty ;)).

Czyli w przykładzie z REA:

a. 8zł netto = “na rękę”

b. 12zł brutto = wypłata “hipotetyczna”, gdzie tych 4zł nie zobaczysz na oczy, taki “haracz” na:

  • ZUS

  • NFZ

  • podatek dochodowy

Do poczytania o wynagrodzeniu

Powyższe powinno odpowiedzieć nt. odprowadzania podatku, ale napiszę na wszelki wypadek, że nie , to co dostaniesz do ręki jest Twoje… Chyba że coś za to kupisz :wink: (podatek wliczony w cenę zakupu).

A co do przedłużania umowy, ogólnie powinna być nowa umowa (często też używa się aneksów, które i tak są traktowane jak “nowa” umowa), tak czy siak Ty się o to nie martwisz (pracodawca sporządza papiery, nawet gdy będzie się z nim rozmawiało o przedłużeniu), ważne byś uważnie czytał co podpisujesz :).

W twoim wypadku raczej zastanowiłbym się na jaką to umowę zostaniesz zatrudniony, z czasu trwania mogę przypuszczać, że pracodawca przedstawić może Tobie umowę na okres próbny (umowa zawierana na nie dłużej niż 3 m-ce), nie jest ona obowiązkowa, ale często “wykorzystywana” i jest “jednorazowa” (dany pracodawca nie może takowej zawrzeć kolejny raz z tym samym pracownikiem, a po jej zakończeniu zmieniany jest “typ” umowy na inny -na czas określony/nieokreślony itp. itd.), a sam zatrudniony ma ograniczone prawa przy naruszeniu przez pracodawcę zasad wypowiedzenia.

O umowie na okres próbny.

Zapamiętaj też to, że w umowie przeważnie - albo i zawsze, bom nie spotkał wyjątków - podawane jest wynagrodzenie brutto, nawet gdy nie jest to “zaznaczone”. To tak przy okazji, byś się nie zdziwił ;).

Proponuję poczytać ten artykuł.

http://www.prawo.egospodarka.pl/35171,Z … ,34,3.html

Fragment związany z pracą, którą miałbyś wykonywać.

Fragment, dotyczący pracodawcy.

Tutaj też piszą ciekawe rzeczy.

http://praca.wieszjak.pl/pracownik/2062 … zieci.html

Dopóki się uczysz (obowiązuje maksymalnie do 26 roku życia), pracodawca nie będzie płacił za Ciebie ubezpieczenia, a jedynie odprowadzi podatek od uzyskanego dochodu.

Pozdrawiam!