Umowa o dzieło, a umowa zlecenie - różnice i, wzory obydwu

Czym się od siebie różnią umowa o dzieło oraz umowa zlecenie. Czy ma ktoś z Was może wzór takowych, bo nie znalazłem niczego konkretnego. Jakby ktoś pracował na takich umowach i mógłby udzielić odpowiedzi (np. na PW lub GG) na bardziej szczegółowe pytania to byłoby miło.

http://www.umowaoprace.pl/umowa-o-dzielo

http://www.umowaoprace.pl/umowa-zlecenie

Nic konkretnego? Sprawdziłem właśnie i google sypie wynikami na ten temat aż miło, na brak literatury nie możesz więc narzekać.

Najprościej jak można …w przypadku umowy o dzieło ważny jest efekt końcowy, czyli owe dzieło.

Dzieło jest tutaj przedmiotem umowy.

W przypadku umowy zlecenie, podejmujesz się wykonać określone prace, działania - bez nacisku na ich efekt.

Czyli w tym przypadku umowa obejmuje bardziej pewien proces niż jego efekt.

Są jeszcze takie detale jak np. kwestie składkowe …ale bez przesady, o tym już sobie możesz doczytać.

Co do wzorów, to ich też jest na pęczki np tutaj http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/um … entow.html

http://www.federacja-konsumentow.org.pl … ?story=341 itd.

Możesz sobie nawet kupić gotowce w byle sklepie z drukami akcydensowymi

Niczym. W obu przypadkach chodzi o umowy zawierane w oparciu o przepisy Kodeksu Cywilnego, to tylko dwie różne nazwy tego samego. Co do jednolitego wzoru to takowy nie istnieje bo nie może istnieć gdyż, zakres przedmiotowy takich umów jest bardzo szeroki - od umowy kupna/sprzedaży samochodu po np. intercyzę. Domyślam się jednak że tobie chodzi o umowę która ma zastąpić umowę o pracę w rozumieniu Kodeksu Pracy. Jeżeli mam rację to sugeruję ci darować sobie podpisywanie takich zobowiązań, na dłuższą metę to się rzadko opłaca. Żaden uczciwy pracodawca nie zaproponuje ci takiej umowy bo jest to naginanie prawa które ma na celu wyłącznie pozbawić cię twoich praw wynikających z Kodeksu Pracy - czyli zapominasz o urlopie, zwolnieniach lekarskich, wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych, okresie wypowiedzenia, prawie do przerwy, ochronie bezpieczeństwa pracy itp., itd.