Umowa o dzieło i prawa autorskie- zdjęcia

Cześć wam,

Od jakiegoś czasu przymierzam się do oferowania usług fotograficznym. I mam mały problem z napisaniem umowy o dzieło…

W sieci można znaleźć sporo wzorów więc ok. nie ma problemu. Problem jest z sprecyzowaniem w prawniczy sposób kwestii praw autorskich… Na czym mi zależy w tym punkcie:

  1. Zdjęć nie będzie można dalej edytować.

  2. Klient dostanie 2 rozmiary zdjęć: jedno będą mieć duży rozmiar (na potrzeby klienta: ulotki, plakaty itp.) i drugi mniejszy rozmiar i rozdzielczość na potrzeby Internetu (facebook czy strona www)

3 . Zdjęcia będą podpisane… Tzn. nie będzie na zdjęciu loga, ale w właściwościach pliku będzie podany autor. I taka informacja będzie się pojawić po dodaniu zdjęć na na facebooka. I chciałbym aby nikt to już nie ingerował.

  1. Nie będzie można zdjęciami “handlować” czy sprzedawać między klientem A a klientem B

Myślę, że jeśli chodzi o prawa autorskie to są one najważniejsze… Jak mi przyjdzie do głowy coś jeszcze to dopisze.

===

Mam do was zapytanie też odnośnie rozliczeń…

Jak wygląda sprawa z rozliczeniem z PITem? Podobno klienci z którymi współpracowałem mają mi dostarczyć odpowiedni uzupełniony PIT… Na coś takiego trafiłem ale nie jestem pewien czy to prawda…

===

Prosiłbym o odpowiedź :slight_smile: Jestem świeży jeśli chodzi o umowy… Dziwne, że w liceum nie porusza się tego tematu… Na studiach tym bardziej…

co do PITu: tak, powinni dostarczyć w odpowiednim terminie. Jeśli nie dostarczą, to możesz ich nękać. Może sie okazać, że pracujesz na czarno (jakoś było - ktoś kogoś gdzieś nie zgłosił…).

Co do praw autorskich - to raczej forumprawne.org

(czy mogę tu polecić? Bo na tamtym forum od razu usuwają wszelkie nazwy for konkurencyjnych i nie tylko… I z byle powodu zamykają tematy. Tam nie mogłabym podać linku nawet do tego forum dobreprogramy.pl… Mają baaaardzo restrykcyjna politykę. Ale czasami potrafią pomóc. A czasami zaszkodzić. Mają dobrą wyszukiwarkę, nawet przez Google)

OT - kosz.