Umowa o pracę

Witam podpisałem umowę o pracę  1/1 etatu na 3 lata  .Jak to jest jak szef zwolni mnie z pracu to musi mi płacic jakieś wypowiedzenie czy coś? Czy może mnie tak poprostu zwolnić ? wytłumaczcie mi jak to jest

Usunąłem bezsensowną ankietę.

Podpowiem Ci gdzie szukać odpowiedzi - w umowie o pracę. Podpisałeś coś nie czytając tego? Brawo.

No rzeczywiście chyba umowa nie została przeczytana :). Masz podpisaną na 3 lata więc po 3 latach wygasa i wtedy nie musi cię zwalniać bo umowa przestaje istnieć. Jeżeli będzie powód aby cię zwolnić wcześniej to od tego jest Kodeks Pracy, który wyraźnie mówi z jakim wyprzedzeniem taką umowę można rozwiązać. Każda umowa jest do rozwiązania, wystarczy napisać wypowiedzenie. Jaki jest termin wypowiedzenia czyli czas oczekiwania od napisania wypowiedzenia do jego zadziałania to zależy od długości pracy czyli stażu. 

W umowie powinno być zapisane jaki jest okres wypowiedzenia i prawdopodobnie będzie podana podstawa prawna. Kodeks pracy przyjmuje 2 tygodniowy okres wypowiedzenia dla pracowników zatrudnionych krócej, niż 6 miesięcy, miesiąc dla pracowników zatrudnionych co najmniej 6 miesięcy i 3 miesiące dla pracowników, pracujących przynajmniej 3 lata. Poza tym o takich rzeczach powinieneś zostać pouczony i złożyć pod tym swój podpis.

Jeśli chcesz rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym, możesz to zrobić za porozumieniem stron, czyli pracodawca zgadza się rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia lub po określonym czasie, np. nie z dnia na dzień, lecz będziesz musiał pracować do końca tygodnia, bo pracodawca może potrzebować czasu na zorganizowanie zastępstwa.

Czy pracodawca może zwolnić tak z dnia na dzień? W praktyce, pracodawca zawsze znajdzie jakiś powód, aby Cię zwolnić.

Pisze na tej umowie że czas wypowiedzenia jest 2 tygodnie :slight_smile: ale chciałem wiedzieć jak to jest wszystko tutaj kolega napisał wszystko jasno i wyraznie :slight_smile: Dzieki wielkie