Umowa z nowym dostawcą - co znaczą te pojęcia?


(Wesolowski Pawel17) #1

Witam. Niedługo chcę przedłużyć umowę z internetem albo kupić nowy od nowego dostawcy, w tej chwili mam internet 1.3 [nie wiem czego] i właśnie chcę się od Was dowiedzieć tych objaśnień, gb, kb, tzn jaki ja mam internet gb czy kb, wiem że to jest słaby internet bo dawno był kupywany.

  1. Jaka prędkość jest w miarę dobra? Może 10?

  2. Ktoś mi mówił, że z tą prędkością coś oszukuja, że to nie jest np. 10, tylko do 10, jestem zielony w tych sprawach. Proszę, może ktoś wyjaśnić? I nie oczekuję odpowiedzi typu; zajrzyj w google, albo wujek google pomoże.


(rgabrysiak) #2

Sprawdź w umowie.

Zależy czego oczekujesz. Dla jednych 2 Mb/s to za dużo dla innych 20 Mb/s to za mało, wszystko zależy od tego do czego wykorzystujesz sieć.

Od razu oszukują, po prostu nie zawsze dostawca jest w stanie zapewnić internet o takiej prędkości, jak jest w umowie, stąd słynne słówko do.


(CoolWeed) #3

Operatorów jest wielu , i każdy z nich ma jakieś braki . Musisz sobie po prostu wybrać jaka oferta cenowa Ci odpowiada , teraz prędkości są już bardzo duże w porównaniu do Twojego łącza ( starego ) . Z autopsji wiem że do bezstresowej pracy i zabawy wystarczy już łącze 10 Mbit . Przy takim łączu prędkość Twojego pobierania będzie wynosić około 1,1 megabajta na sekundę . To już wystarcza elegancko .


(Wesolowski Pawel17) #4

A teraz mam 1.3 MB/s, czy jak? Bo to jest dla mnie za wolne, w dodatku mam router i jak siostra słucha muzyki na YouTube to ja już zbytnio grać nie mogę, bo ping skacze do kilku tysięcy. To wina słabego internetu?

Z tego mogę odczytać jaką mam prędkość internetu? http://scr.hu/93j/oocmf

Sam tego nie ogarniam. ;/


(rgabrysiak) #5

Powtórzę, sprawdź w umowie. Skąd niby mamy wiedzieć jaki masz internet?


(Wesolowski Pawel17) #6

Wystarczy mi, żeby nie było lagów jak oglądam na YouTube i siostra ogląda. Czasem długo się ładuje i to jest masakra… Internet mam już kilka lat, ale jak staję się dorosły zaczyna mi przeszkadzać.

@rgabrysiak Opcja usługi: 1024 kb/s.


(rgabrysiak) #7

Rozejrzyj się kto w twojej okolicy oferuje internet z prędkością np. 10 Mb/s, porównaj oferty cenowe i wybierz najbardziej optymalną dla ciebie.


(Wesolowski Pawel17) #8

@rgabrysiak

No właśnie ja tego nie rozumiem, bo w ofercie nic nie ma w MB/s, tylko jest w GB

Np.

10 GB 49 zł


(rgabrysiak) #9

Mówisz o internecie stacjonarnym czy mobilnym? Podaj link do przykładowej oferty.


(Wesolowski Pawel17) #10

stacjonarnym, tzn w komputerze, bo mobilny to w komórce

http://scr.hu/93j/ihxg4


(rgabrysiak) #11

Nie koniecznie.

Co do oferty, zauważ że jest to szybki internet mobilny z pakietem danych do wykorzystania.

Jeżeli korzystasz z internetu tylko w domu dużo lepszym rozwiązaniem jest internet stacjonarny.


(Ertam494) #12

W tej ulotce jest wyraźnie napisane, że jest to internet mobilny…


(roobal) #13

Z tego co widzę pisałeś adresu IP, który w basie whois wpisany jest jako PL-IDEA-DSL, więc domyślam się, że korzystasz z usług Orange i łącza adsl, więc twoje łącze liczone jest w Mb/s bez limitu danych. W tym temacie :arrow: jak-sprawdzic-jaki-internet-maksymalnie-moim-laczu-t449472.html możesz zapytać ile możesz osiągnąć na twoim obecnym łączu, może wystarczy tylko zwiększyć przepustowość.

To nie jest wina internetu, na skok opóźnienia (ping) ma wpływ to, że YouTube “zapycha” łącze, potrzebuje większej przepustowości oraz czasu i jako strumień wideo ma zapewne wyższy priorytet w sieci twojego dostawcy. Usługi w sieci mają swoje priorytety, np. strony www nie wymagają szybkiego łącza i są odporne na opóźnienia, tzn. że mogą ładować się kilka sekund dłużej, a treść i tak wyświetli się w całości, więc ma niższy priorytet, niż np. dźwięk czy wideo przesyłane przez sieć.

Prawdopodobnie sprawdzasz oferty operatorów mobilnego internetu, na który nałożone są dane. Za odpowiednią cenę dostajesz transfer do wykorzystania, przykładowe 10GB, gdy zużyjesz te 10GB (zużycie polega na pobieraniu i wysyłanie plików poprzez przeglądanie stron www, YouTube, ściąganie plików, granie w gry itp.) to albo szybkość transmisji danych jest najczęściej obniżana, np. do 8Kb/s (w zależności od operatora), czyli do szybkości umożliwiającej co najwyżej przeglądanie stron, albo pobierana jest dodatkowa opłata za wykorzystanie transmisji danych. Takie rzeczy opisane są w regulaminach operatorów, dlatego najlepiej się z nim zapoznać przed podpisaniem umowy, żeby nie było rozczarowań i oskarżania kogoś o oszustwa. Ogółem takie 10GB możesz zużyć zarówno w miesiąc, jak i w jeden dzień, jako internet do domu, kompletnie się nie opłaca (chyba, że nie masz możliwości skorzystania z innej możliwości dostępu do internetu), lepiej pozostać przy tym 1Mb/s. Internet mobilny sprawdzi się dla osób przebywających w terenie.


(Wesolowski Pawel17) #14

Dziękuję wszystkim za pomoc, a w szczególnośći roobal.

Mam jeszcze kilka pytań.

Internet stacjonarny jest wyrażany np. 1024 mb/s czyli to jest ~1 gb/s, bo tego w internecie stacjonarnym nie rozumiem.

PS. Może ktoś dać przykładową ofertę internetu stacjonarnego Orange FreeDom? Bo nie mogę zbytnio znaleźć.


(rgabrysiak) #15

Ofertę internetu stacjonarnego od Orange znajdziesz tutaj: http://www.orange.pl/internet_stacjonar … alny.phtml

Orange Freedom to internet mobilny :wink:


(Wesolowski Pawel17) #16

A możesz konkretnie powiedzieć co to jest ten internet mobilny? Bo nadal nie rozumiem. ;/


(rgabrysiak) #17

Najprościej mówiąc internet mobilny to taki który możesz wykorzystać zarówno w miejscu w którym aktualnie jesteś jak również możesz go ze sobą zabrać aby korzystać z niego np. w terenie. Największą jego wadą są limity danych które łatwo jest przekroczyć.

Jeżeli korzystasz z internetu tylko w domu korzystniej jest wybrać internet stacjonarny.


(Wesolowski Pawel17) #18

A czym to się różni?


(Srrs1988) #19

Nie wiem w jakim mieście mieszkasz, ale np. w moim mieście dostawca Multimedia oferuje 12mbps/s za 44zł.

Z orange radziłbym trzymać się z daleka, same kłopoty.

Netia też jest bardzo dobrym dostawcą.

Jak masz UPC to bierz bez myślenia.


Proszę nie wprowadzać w błąd innych użytkowników forum, jeśli nie jesteś obeznany z sieciami komputerowymi.

roobal


(rgabrysiak) #20

Internet mobilny i stacjonarny? Przecież to już zostało wyjaśnione :wink: Mogę jedynie powtórzyć że główna różnica to brak limitu danych w przy internecie stacjonarnym i że jest on “przypisany” do jednego miejsca. Z internetu stacjonarnego nie skorzystasz np. w kawiarni czy innym miejscu.