Underclocking CPU, GPU, RAM'u - jak?

Witam,

Zamierzam sie zabrać za undeclocking wyzej wymieniomnych elementów ze względu na pewną gre, która na nowszych sprzetach dziala “dziwnie”.

Zacznijmy od CPU:

Zeby zmniejszych taktowanie muszę spełnić jakieś warunki czy w kazdym przypadku działa to w ten sam sposób? Mój procesor to AMD Sempron (8x200MHz).

Jakie najniższe wartości są bezpieczne?

GPU:

ATI Radeon 9550. Będę używał programu AtiTools, o jaką wartość najlepiej obniżać Core i memory? Druga sprawa to taimingi gpu, czy ktoś posiada na ten temat wiedze i może mi cokolwiek doradzic?

RAM:

512 MB PC3200 DDR SDRAM (2.5-4-4-8 @ 200 MHz) Obecnie RAM działa na takich timingach, jesli przypisze im maksymalne wartości mogą się uszkodzić czy po prostu będą wolniej pracowały?

Przepraszam za ilość pytań, ale niestety posiadam jeden komputer i w przypadku uszkodzenia jestem bez sprzetu wiec wole zasiegnac porady od dowiadczonych.Gdyby nie to sam bym poeksperymentował.

Pozdrawiam.

Powiedz lepiej co to za gra, bo Twój sprzęt wcale nie jest taki “nowszy”.

Czy nie lepiej włączyć tą gierkę pod DOSBoxem, ewentualnie uruchomić w wirtualnej maszynie ?

procesor: 800 MHz

RAM: 128 MB

karta graficzna: 3D 32 MB

Oto wymagania tej gry, chce chciaż w jakimś stopniu zblizyć się do tych parametrów. Głównie mam na mysli procesor.

Proca masz Semprona 8x200 to musi być na rdzeniu Palermo (s745), te modele miały C’n’Q to można im zmniejszyć mnożnik (chyba że płyta tego nie ma) zobacz w biosie np na płycie Biostar TF6100 AM2 zakładka Advanced Bios Features > Cpu Feature > NPT Fid control i jest regulacja od x4-x9, u Ciebie w biosie może mieć nieco inne nazwy, ale pewnie będzie w zakładkach Advanced lub związanych z podkręcaniem.

Jaka to gra, i co jest z nią nie tak, za szybko chodzi czy co?

Mam dokładnie taki procesor jak napisałeś.

U mnie w BIOSie wygląda to tak: http://www.tweaks.pl/images/articles/S7 … a62d5a.gif

W polu “HT Frequency ratio” mam wartości od 1x do 5x. To chyba nie to? czy się mylę. Płyta główna to Gigabyte k8ns.

Mowa o grze Counter Strike wersja 1.6. Z tego co wiem gra działa za szybko ale wówczas kiedy uzywa się dwurdzeniowego proca. Problem jest bardziej złożony i dotyczy rozrzutu podczas strzelania. Od razu można wykluczyć internet, gdyż testy strzelania fullauto(bez przerwy) zostały wykonane na LANie.

To przykład dobrego recoila(rozrzutu): http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? … feb7241064

a to złego: http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? … 74e57919e1

Różnica jest ogromna, prawda?

Kiedyś tego problemu nie było jednak coraz więcej osób go dostrzega. Starsze wersje tej gry równiez działają niewłaściwe, więc wine ponosi chyba sprzęt? Na pomoc od Valve, producenta gry nie ma co liczyć, bo niby po co ma się interesować 10letnią grą? :slight_smile:

Jedyny sposób aby naprawić recoil to podmiana pliku client.dll na ten z CS:CZ Deleted Scenes. Jednak plik z CS:CZ Deleted Scenes został napisany pod inną wersje i np. odczyt dzwięków, modele postaci, hitboxy są inne dlatego też eliminuje to noramlmną grę. Więc na tym pliku nie da się grać, jedyne co potrafi zrobić to naprawić nieszczesny rozrzut.

Może ktoś potrafi porównać oba pliki, zedytować, znaleźć różnice i to naprawić? Mogę je udostępnić jeśli ktoś jest zainteresowany. To jest druga opcja, pierwsza to zmiana hardware poprzez underclocking, overclocking i zmiane timingów, bo co innego mozna jeszcze zrobić? Nie wiem.

Trochę odbiegłem od tematu ale mam nadzieje że ktoś to przeczyta i wykaże zainteresowanie.

To jest taktowanie szyny ht nie mnożnika, zobacz w zakładkach advanced lub m.i.t czy jest coś z nazwą np cpu multi, cpu clock ratio z reg x8-x5. W płytach gigabyte jak wejdziesz do biosu (główne okno) to wciśnij ctrl+f1 wtedy pokaże się więcej opcji.

I poprawka do poprzedniego postu jak masz Palermo 8x200 czyli 2600/2800+ to nie on cool n quiet, tą funkcje ma mod 3000+ w górę, ale mnożnik nie powinien być zablokowany.

Nie wiem co ty chcesz tu zmniejszać, prędkość procesora?:confused: Jest odpowiednia jak nie za niska do tej gry. W twoim przypadku to (chyba) procesor jest najwolniejszym elementem komputera. Recoil w tej grze jest różny na LAN i na internecie, to rzecz normalna. Musisz odpowiednio ustawić rate’sy(ważniejsze komendy takie jak cl_rate, rate, cl_updaterate, cl_cmdrate, cl_cmdbackup, ex_interp, fps_max) i będzie ciut lepiej. Wszystko zależy od łącza. I jak będziesz wolniej strzelał to też będziesz miał mniejszy recoil, bo za każdym razem z tą samą prędkością nie klikniesz. Mało fps, wolne łącze/wyższy ping i masz duży recoil. Możesz usunąć plik custom.hpk z katalogu cstrike. Czasami nieznacznie pomaga.

Za idiote mnie masz? Wszystko co napisales to po czesci prawda, ale niestety nie masz racji i niedokładnie przeczytałeś to co napisałem.

spójrz na to, oba testy zrobione na lanie, co obwinić? Internet odpada bo to lan, rate na obydwoch komuperach na full. Plik custom ma sie nijak do recoil, jego usunięcie może przyspieszyć dołączanie do serwera i tyle.

To przykład dobrego recoila(rozrzutu): http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? … feb7241064

a to złego: http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? … 74e57919e1

Tobi szukam i znaleźć nie mogę, wydaje mi sie ze przestarzała wersjka BIOSu nie pokazuje wszystkich opcji. Zainstaluje i dam znać.

danyll jesli chcesz się dołaczyć do dyskusji zapraszam na forum cs.pl, tutaj bezpośredni link do tematu ->http://board.counter-strike.pl/viewtopic.php?t=139698&postdays=0&postorder=asc&start=0 długi jak rzeka :wink:

A wiecie dlaczego Stunt GP, się zacina na dwurdzeniowcu? Na dwóch komputerach to samo

Spróbuj zainstalować AMD Dual-Core Optimizer, oczywiście jesli posiadasz procesor od AMD. Gdyby jednak to nie podziałało ustaw koligację na jeden rdzeń poprzez Menedżera zadań. Klikasz na odpowiedni proces i zmieniasz. Powodzenia.

Sory marcus123456789, nie doczytałem. Mi się tylko wydaje, że zależy on od procesora. Brat ma taki sam pc jak ja tylko procesor inny, a wszystko inne tak samo, identyczne to on ma duży recoil a ja mniejszy.