"Underclocking" HD 7770 - czy nie zaszkodzi?

witam.

Po zakupie karty HD 7770, która rzekomo powinna mieć rdzeń 1020 mhz, okazało się, że ma 1070 mhz. Zostałem zmuszony do obniżenia taktowania do 1020 (czyli tak jakby fabrycznych ustawień), ponieważ wszystkie gry wysiadały po 20-40 minutach. Minimalizowały się i nie chciały wrócić. Na zegarze 1020 mhz jest stabilnie, wszystko działa. Czy nie zaszkodzi jej to?

P.S. mam zamiar zgłosić reklamacje dot. niezgodności produktu z opisem, no i głównie rozchodzi się o to, że była niestabilna a przecież do mnie należy tylko instalacja sterownika i karta powinna śmigać…

Kupiłem ją w morele.net jeśli to ma jakieś znaczenie.

pozdrawiam

Obniżenie zegarów nie zaszkodzi karcie.

Jaki to dokładnie model karty?

Śmiało możesz zejść dużo niżej, mnie na HD4870 udało się zejść rdzeń/RAM 300/300 MHz z 800/950 Mhz. Jeśli nie przyjmą reklamacji zmodyfikuj BIOS na stałe, można sporo pozmieniać i zaoszczędzić energię, szczególnie w spoczynku. Niestety w moim modelu występowało migotanie ekranu podczas zmiany częstotliwości dla pamięci, w nowszych Radeonach podobno nie ma tego problemu.

Dokładnie jest to ASUS HD 7770 GHz edition.

pstrowsky

myślę, że nie ma potrzeby żebym jeszcze bardziej obniżał zegary :wink:

dzięki za odpowiedzi

Ja po prostu lubię sprawdzić granice możliwości. Czasem w przypadku np. awarii karty można ją trochę jeszcze eksploatować na drastycznie zmniejszonych zegarach do czasu zakupu nowej. U ciebie, wiadomo nie ma takiej potrzeby ale mówię po prostu, że można i nic się nie stanie. Prawdopodobnie jeśli wyślesz ją na serwis to też zmodyfikują tylko BIOS i odeślą. Może poinformuj tylko, że się resetuje, niech sami sobie szukają usterki.

To znaczy już jest ok, od razu po obniżeniu zegarów problem ustąpił także chyba serwis sobie odpuszcze, tym bardziej, że naczytałem się o tym, że z tym serwisem morele.net różnie bywa co tym bardziej mnie zniechęca.

btw. czy 50 mhz w dół to duża różnica w wydajności/stabilności?

W wydajności nie, w stabilności tak. Przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia.

Ok.

Jeszcze jedno: jaki STABILNY program mozesz polecic do utrzymania zegarow karty? Mowiac stabilny mam na mysli to, aby zawsze uruchamial się z systemem i aby byla mozliwosc zapisania ustawien oczywiscie :stuck_out_tongue: Teraz uzywam MSI Afterburner i dzisiaj mi się nie uruchomil z systemem, a powinien. Takie cos od razu mnie denerwuje :stuck_out_tongue: Chociaz to moze przez to, ze troche w nim namieszalem. Dzisiaj go przeinstaluje.

Zegar ustaw w Catalyst Control Center.

Najstabilniejsza jest podmiana BIOSu karty. Można zmodyfikować dokładnie każdy ze stanów karty w dogodny dla siebie sposób. Efekt to cisza, i mniejsze zużycie prądu w 2D, bo przeważnie można jeszcze trochę zegarów popuścić w tym trybie. Chociaż z drugiej strony Twoja karta jest energooszczędna. Jeśli nie chcesz modyfikować BIOSu to tak jak podał przedmówca CCC załatwia sprawę.

Tutaj link do programów na których możesz sobie podglądać BIOS i go modyfikować, a także zaprogramować na karcie.

GPU-Z robi kopię aktualnego BIOSu i dostarcza wszystkich niezbędnych informacji o karcie - http://www.dobreprogramy.pl/GPUZ,Progra … 16750.html

Radeon BIOS Editor (RBE) - modyfikacja BIOSu - http://www.dobreprogramy.pl/Radeon-BIOS … 18976.html

ATI Winflash - wiadomo do zmiany BIOSu na karcie - http://www.techpowerup.com/downloads/21 … .1.18.html i tu taka mała uwaga ode mnie, program nie do końca prawidłowo działa na windows7 x64 i można się nieźle nastraszyć, natomiast bez kłopotu radzi sobie w Windows XP.

Tu link do artykułu na temat modyfikacji BIOS w kartach ATI/AMD: http://www.dobreprogramy.pl/cabis/Radeo … 38631.html

Wgranie zmodyfikowanego biosu wiąże się z utratą gwarancji (przez 3 lata z kartą może się coś stać).

Zegary możesz obniżyć w CCC w zakładce AMD OverDrive.

W CCC obnizalem ale tak jakby sie nie zapisywaly. O modyfikacji BIOSu slyszalem ale nie chce tego robic ze wzgledu na gwarancje. Dobre ustawienie MSI Afterburner wydaje mi sie najrozsadniejsze.