Unifi AP AC LR, problemy z połączeniem się z wifi

Witam,
Próbuję już od jakiegoś czasu połączyć się z wi-fi w AP, znaleźć znajdzie lecz już nie uzyskuje od niego ip. Przy ręcznym ustawieniu ip to idzie ale już dostępu w świat nie mam a bezpośrednio z AP to idą pingi w świat. Szczerze już nie wiem gdzie mam jeszcze grzebać.

Masz DHCP serwer w sieci? Masz jakieś VLANy?

Dhcp serv powinien być, w robocie mamy parę ap ustawionych wię powinno wykryć, chyba że złe dane mi podali do konfiguracji. Ehh w poniedziałek dopytam ich o dokładne dane.

Unifi podpięty do kontrolera powinien sam sobie pobrać konfigurację. Jeśli coś nie działa, to albo coś masz nagrzebane na samym AP, albo masz coś w VLAN nie tak.

Kontroler AP wykrywa po L2, więc muszą być w tej samej sieci. Poza siecią trzeba wskazać mu kontroler.

Zresetuj go do ustawień fabrycznych. Jeśli kontroler go wykrywa, adoptuj go i to wszystko co powinieneś zrobić. W przypadku Unifi VLAN 1 nie może być tagowany. Reszta podsieci w innych VLAN musi być tagowana, jeśli je separujesz.

Zresetuj go do ustawień fabrycznych. Jeśli kontroler go wykrywa, adoptuj go i to wszystko co powinieneś zrobić.

To już z kilka razy robiłem i bez skutku tylko że musiałem najpierw bezpośrednio do kompa podłączyć i ustawić mu statyczne ip. Się okazało że nie mamy dhcp włączonego ale ogólnie mamy inne AP w budynku i normalnie działa, sęk w tym że nasze komputery są podpięte do sieci gdzie jest wyłączony dhcp i muszą mieć statyczne ip. Nawet jak łączę się przez WIFI i ustawiam statycznie ip to się podłączy tylko wyjścia na świat nie ma :frowning: . W domu jak podpiąłem to poszło raz dwa tylko że tam dhcp jest ustawione :slight_smile: .

Po kiego grzyba podpinasz Unifi do kompa skoro masz kontroler?

Podpinasz do kontrolera, adoptujesz AP. AP pobiera konfiguracje i zapominasz o temacie.

I tu jest ten problem, kontroler niestety uruchamiam na moim pc i muszę wpierw podpiąć go do kompa z kontrolerem by móc ustawić mu statycznie ip inaczej dziadostwo nie będzie chciało mi się adoptować. Potem mogę dopiero podpiąć ap w sieci gdzie tam bym chciał w pracy i go z dala konfigurować, lecz nie przydziela mi adresów ip dla tych co się łączą z tym ap.

Ok, czyli nie masz innego kontrolera w sieci? Zorganizuj sobie jakiś dhcp, żeby Ci było łatwiej.

Po podłączeniu do sieci, daj mu się podłączyć do kontrolera i zmień mu na DHCP.

Jeśli nie pobiera IP, to może ma wadliwy firmware lub jest uszkodzeny. Kontroler jest po IP? Możesz logować się po ssh?

Tak jest po ip.
Z dhcp będzie ciężko zorganizować nie wiem czy będą chcieli uruchomić go.
Do ssh mam dostęp.

Nic z tego nie rozumiem. Najpierw piszesz, że nie uzyskujesz IP, a potem że ktoś nie chce DHCP. W takim razie w jaki sposób chcesz uzyskać adres?

Skoro przypisujesz na hoście adres i nie masz wyjścia to może masz złą maskę lub bramę. Może masz gdzieś włączony filtr MAC adresów, jeśli nie na AP, to może na routerze?

Masz jakieś VLANy w tej sieci?

Co do vlan to nie wiem, ja tylko mam do dyspozycji AP i swój komputer osobisty w pracy. Resztę kazali mi się bawić z tym aż uzyskam pożądany efekt. Co do filtórw MAC to w samej sieci mamy włączone, dla tego AP jest przypisany i pod konkretny IP więc w ustawieniach AP muszę konkretny IP ustawić inaczej nic nie pójdzie. W sumie u mnie w robocie informatycy się męczyli z tym AP i sami nie wiedzieli co zrobić więc mi dali takie dodatkowe zajęcie bym robił coś ciekawego :slight_smile:

To są właśnie efekty jakiejś dziwnej polityki unikania dhcp. Ja rozumiem serwery na statykach, ale hosty to już przesada.

Postawcie tam normalnie dhcp serwer, od razu będziesz widział gdzie jest problem, albo problemy nagle znikną.

Skoro i tak filtrujecie MACi i przepuszczacie po IP to jaki problem zrobić rezerwację na DHCP? Kompletnie nie rozumiem polityki unikania DHCP i bawienie się w IP na sztywno.

Po prostu syf jest od lat i nie tylko od strony informatyki :slight_smile: ale z każdej strony(zarządzanie, kadry etc.)

Myślę, że pozostaje Ci na tę chwilę sprawdzić konfigurację IP i filtry.

Fajnych masz informatyków :slight_smile:

Musisz mieć DHCP - możliwe że pozostałe AP jakimś cudem pracują w trybie router i to one przydzielają IP klientom bo na pewno nie jest tak że laptopy i telefony mają statyczne IP poustawiane. Poszukaj dobrze tego DHCP

1 polubienie