Uniwersalna partycja do Windowsa i Linuxa


(Lena(R)) #1

Stawiam sobie Ubuntu 11.04 na jednej partycji oraz Windows 7 Pro na drugiej. Ale potrzebuje partycji na dane, nazwijmy je, uniwersalne, żeby były widoczne z poziomu i windy i linuxa (widoczne, mam na myśli w pełni dostępne, czyli i modyfikacja i kasowanie i tworzenie, full opcja), przy czym częściej będą one użytkowane z poziomu ubuntu.

W związku z tym, lepiej zrobić partycję na NTFS, czy EXT4? a może jeszcze jakąś inną? słyszałem że EXT4 nie jest specjalnie widziana przez Windows, ale już EXT3 tak. Więc może EXT3? Czy może lepiej nie kombinować? Zaczynam dopiero przygodę z linuxami (więc nie do końca się znam), ale Windows też będzie mi potrzebny, więc nie mogę z niego zupełnie zrezygnować.


#2

Nie wiem jak jest z obsługą ext3/4 przez Windowsa, ale Linux bez problemu radzi sobie z NTFS, wiec nie kombinuj i zastosuj ten typ partycji.


(Lena(R)) #3

Ok, takiej odpowiedzi się spodziewałem. Krótko, zwięźle i na temat.

Dzięki


(Jacob) #4

Czy tak bez problemu to nie byłbym pewien... Gdy miałem pendrive w formacie NTFS okazało się, że kopiowanie na niego trwało dużo dłużej niż w przypadku gdy kopiowałem plik z poziomu Windowsa.

Tak naprawdę jeśli chcesz być pewien, że wszystko będzie działać w porządku, nawet pod różnymi systemami zastosuj partycję sformatowwaną w systemie plików FAT32... Tylko, że musisz liczyć się z tym, że największy możliwy plik jaki możesz na niej utworzyć to 4GB, więc nie zbyt dużo, jeśli patrzyć na dzisiejsze dyski i rozmiary np. filmów w HD


(Pkubaj) #5

+1 dla FAT32. Ten system plików jest dostępny na każdym systemie. Co do Linuxa, to nie jestem pewien, ale kernel obsługuje chyba tylko odczyt dla NTFS (zapis jest eksperymentalny), a dla FAT32 odczyt i zapis. Oczywiście jest NTFS-3G, ale to już jest mieszanie z FUSE.


(reos) #6

Czarno to widzę.

Wkrótce sam się przekonasz, że nic z tego nie wyjdzie, w Twojej konfiguracji.

Windows wcale nie poradzi sobie z partycją ext3/4 Ubuntu i tę opcję od razu odrzuć.

Ubuntu lepiej poradzi sobie z partycją ntfs Windowsa, to znaczy, że wiele rzeczy będziesz mógł wykonać z pozycji

Ubuntu.

Jeśli już, chcesz posiadać i Winowsa i Linuksa w jakiejś tam symbiozie, to lepiej użyj Mandrivę zamiast Ubuntu.

Powodzenia.


(LeserGD) #7

Mógłbyś rozwinąć temat, dlaczego akurat Mandriva zrobi różnicę?

Mandrivy nigdy nie używałem, ale czy był to Debian, Arch, Ubuntu czy openSuSE, jakoś nie zauważyłem różnicy w obsłudze NTFS.


(reos) #8

ze strony:http://jakilinux.org/linux/mandriva/

Obecnie jest już wersja 2010.2

Jak najbardziej również Ubuntu, czy openSuse, jak również inne dystrybucje GNU/Linuks, są godne polecenia.