Uniwersalna partycja do Windowsa i Linuxa

Stawiam sobie Ubuntu 11.04 na jednej partycji oraz Windows 7 Pro na drugiej. Ale potrzebuje partycji na dane, nazwijmy je, uniwersalne, żeby były widoczne z poziomu i windy i linuxa (widoczne, mam na myśli w pełni dostępne, czyli i modyfikacja i kasowanie i tworzenie, full opcja), przy czym częściej będą one użytkowane z poziomu ubuntu.

W związku z tym, lepiej zrobić partycję na NTFS, czy EXT4? a może jeszcze jakąś inną? słyszałem że EXT4 nie jest specjalnie widziana przez Windows, ale już EXT3 tak. Więc może EXT3? Czy może lepiej nie kombinować? Zaczynam dopiero przygodę z linuxami (więc nie do końca się znam), ale Windows też będzie mi potrzebny, więc nie mogę z niego zupełnie zrezygnować.

Nie wiem jak jest z obsługą ext3/4 przez Windowsa, ale Linux bez problemu radzi sobie z NTFS, wiec nie kombinuj i zastosuj ten typ partycji.

Ok, takiej odpowiedzi się spodziewałem. Krótko, zwięźle i na temat.

Dzięki

Czy tak bez problemu to nie byłbym pewien… Gdy miałem pendrive w formacie NTFS okazało się, że kopiowanie na niego trwało dużo dłużej niż w przypadku gdy kopiowałem plik z poziomu Windowsa.

Tak naprawdę jeśli chcesz być pewien, że wszystko będzie działać w porządku, nawet pod różnymi systemami zastosuj partycję sformatowwaną w systemie plików FAT32… Tylko, że musisz liczyć się z tym, że największy możliwy plik jaki możesz na niej utworzyć to 4GB, więc nie zbyt dużo, jeśli patrzyć na dzisiejsze dyski i rozmiary np. filmów w HD

+1 dla FAT32. Ten system plików jest dostępny na każdym systemie. Co do Linuxa, to nie jestem pewien, ale kernel obsługuje chyba tylko odczyt dla NTFS (zapis jest eksperymentalny), a dla FAT32 odczyt i zapis. Oczywiście jest NTFS-3G, ale to już jest mieszanie z FUSE.

Czarno to widzę.

Wkrótce sam się przekonasz, że nic z tego nie wyjdzie, w Twojej konfiguracji.

Windows wcale nie poradzi sobie z partycją ext3/4 Ubuntu i tę opcję od razu odrzuć.

Ubuntu lepiej poradzi sobie z partycją ntfs Windowsa, to znaczy, że wiele rzeczy będziesz mógł wykonać z pozycji

Ubuntu.

Jeśli już, chcesz posiadać i Winowsa i Linuksa w jakiejś tam symbiozie, to lepiej użyj Mandrivę zamiast Ubuntu.

Powodzenia.

Mógłbyś rozwinąć temat, dlaczego akurat Mandriva zrobi różnicę?

Mandrivy nigdy nie używałem, ale czy był to Debian, Arch, Ubuntu czy openSuSE, jakoś nie zauważyłem różnicy w obsłudze NTFS.

ze strony:http://jakilinux.org/linux/mandriva/

Obecnie jest już wersja 2010.2

Jak najbardziej również Ubuntu, czy openSuse, jak również inne dystrybucje GNU/Linuks, są godne polecenia.