UPC 120 Mb/s - niski transfer przez WIFI

(Tomtop11) #1

Dzień dobry,

Około dwóch tygodni temu zmieniłem umowę w UPC, przeszedłem z 60mb/s na 120mb/s. Od tamtego czasu zauważyłem jednak, że nie tylko nie ma poprawy w szybkości transferów, co wręcz są one sporo słabsze niż było to poprzednio. Wcześniej na speedtestach łącze (po wi-fi) osiągało ponad 40mb/s przy realnym downloadzie ok. 5,5MB/s (np. na Steamie), natomiast obecnie jest to max. 30mb/s i realne pobieranie ok. 1,5-2MB/s. 

Mam następującą konfigurację: 

Od UPC modemorouter Ubee evw3226, który działa jedynie jako Bridge, do niego po kablu podłączony jest mój router Asus RT-AC51U, który tworzy sieć wi-fi. Do niej podłączone są dwa laptopy i komputer stacjonarny.  W laptopie, z którego piszę znajduje się karta Realtek RTL8723BE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC, natomiast w komputerze stacjonarnym jest to karta: TP-Link AC1300. Wyniki speedtestów na laptopie i PC są niemal identyczne (ok. 30mb/s), niezależnie od tego czy laptop jest przy samym routerze czy też piętro wyżej. PC znajduje się na górnym piętrze mieszkania.

UPC stwierdziło, że wszystko jest w porządku, z ich strony wygląda, że usługa idzie 120mb/s. Rzeczywiście po podłączeniu laptopa kablem bezpośrednio do routera Ubee speedtest wykazał ok. 115mb/s. 

Z czego może wynikać tak duży spadek transferów po sieci wi-fi? Wydaje mi się, że coś jest źle skonfigurowane, albo na routerze Asusa, albo na urządzeniach, które odbierają sygnał (PC i laptopy). Szczególnie zastanawia mnie to, że transfery dość wyraźnie spadły po upgradzie zamiast się podnieść.

Proszę o pomoc w znalezieniu przyczyny tych spadków. Poniżej załączam logi z tych trzech poleceń z laptopa (mogę również je zrzucić z PCta). Moje sieci to Tomoesopo i Tomoesopo_5G (router Asusa tworzy sieć 2,4GHz i 5GHz).

Z góry dziękuję za pomoc!

netsh wlan show networks mode=bssid

netsh wlan show drivers

http://wklej.org/id/2381919/

http://wklej.org/id/2381920/

(roobal) #2

Router z jakiegoś powodu obniżył transfery do standardu g. Upewnij się, że router ma ustawiony tryb i jeśli tak, to ustaw na n only, jeśli w sieci wszystkie urządzenia działają w standardzie n. Upewnij się też, że jakieś urządzenie które wpina  się do sieci nie działa na standardzie g. W standardzie g nie wyciągniesz więcej jak właśnie 30Mb/s.

(Tomtop11) #3

Dzięki za odpowiedź. Tak mi się też właśnie wydaje, że router z jakichś niewytłumaczalnych względów puszcza wifi jedynie w standardzie g.

Daję screena obecnych ustawień, speedtesty bez zmian po ustawieniu na “n only”. Restartowałem jeszcze router żeby się upewnić, że wprowadził zmiany ustawienia w życie, ale nic się nie zmieniło. Wydaje mi się, że wszystkie urządzenia w domu obsługują “n”, także nie powinno być problemów z kompatybilnością.

screen.jpg

(roobal) #4

Z tego co wyczytałem w sieci, opcja zabezpieczenie b/g (b/g protection) w routerach Asusa daje możliwość podłączania się klientów pracujących w b/g i pracy na pełnej przepustowości klientom n (czyli zabezpiecza przed obniżeniem przepustowości). Myślę, że możesz to ustawić. Zapomniałem jeszcze napisać wcześniej, sprawdź ustawienia karty sieciowej (sterownika), czy nie przestawia się na niższy standard.

(Tomtop11) #5

Zabezpieczenie ustawiłem. 

Screen pokazuje ustawienia karty sieciowej na laptopie, musi być zostawiona na auto jeśli ma obsługiwać tryb n.

screen.jpg

(roobal) #6

Pozostaje Ci chyba sprawdzić każde urządzenie po kolei, tj. po kolei podpinać tylko jedno urządzenie do sieci.

(Tomtop11) #7

Hej, mam jeszcze jedno pytanie. Szukając przyczyny tego wolnego internetu odkryłem jedną niepokojącą mnie rzecz: okazało się, że mój router  Asus RT-AC51U posiada jedynie 100mb porty ethernet. Jako, że przerzuciłem się na UPC 120mb/s to czy w takim razie nie powinienem wymienić router aby w pełni wykorzystać to łącze? Przy podłączeniu kablem bezpośrednio do modemu od UPC prędkości rzeczywiście dochodzą do 115mb/s. 

Zastanawiam się nad takim routerem, czy to rzeczywiście powinno przyspieszyć sieć, czy nie ma sensu wydawać dodatkowych pieniędzy? 

http://www.x-kom.pl/p/281411-router-asus-rt-ac1200g-1200mb-s-a-b-g-n-ac-usb-3g-4g.html

(MatX_) #8

Połączenie kablowe router na pewno ogranicza do 100 Mbps więc wiecej nie jesteś w stanie osiągnąć, ten nowy router powinien załatwić sprawę, radiowo na pasmie 5Ghz również osiągniesz maksymalną prędkość, na 2.4 Ghz też powinno się poprawić.

(KAZDAN63) #9

120 Mb/s deklarowane przez dostawcę internetu to tak naprawdę 120/1,048576 = 114,44 Mb/s (1000 & 1024) . Jeżeli karta WI-FI jest na USB 2.0 i pisze , że ma przepustowość 867 Mb/s (de facto ~103 MB/s) to jest to oszustwo , ponieważ najlepsze kontrolery USB 2.0 nie są w stanie przekroczyć granicy 35 MB/s (280 Mb/s) . Realne wartości transferów podawane przez producentów urządzeń to max. 2/3 ich wartości (poziom zakłócen innych sieci) . Kupowanie karty WI-FI na USB 2.0 powyżej 450 Mb/s jest bezcelowe (oszustwo) i włożenie jej do portu USB 3.0 nie rozwiązuje sprawy .

http://www.tp-link.com.pl/products/details/Archer-T4U.html

Jeżeli liczysz na wysokie transfery bezprzewodowe przez stropy żelbetonowe i ściany tj. anteny nie będą się “widziały” bez przeszkód lub na bezprzewodowe wzmacnianie sygnału WI-FI , to srogo się zawiedziesz !

Mój znajomy który mieszka na górce i “odludziu” (w promieniu 0,5 km nikt nie mieszka) ma w domu sygnał WI-FI na poziomie -25 do -30 dBm natomiast ja mieszkając w centrum 200 tys. miasta wojewódzkiego mam tylko stabilne -45 dBm (gdy anteny się “widzą” bez przeszkód , odległość ~10m) .