UPC 120 Mb/s - niski transfer przez WIFI

Dzień dobry,

Około dwóch tygodni temu zmieniłem umowę w UPC, przeszedłem z 60mb/s na 120mb/s. Od tamtego czasu zauważyłem jednak, że nie tylko nie ma poprawy w szybkości transferów, co wręcz są one sporo słabsze niż było to poprzednio. Wcześniej na speedtestach łącze (po wi-fi) osiągało ponad 40mb/s przy realnym downloadzie ok. 5,5MB/s (np. na Steamie), natomiast obecnie jest to max. 30mb/s i realne pobieranie ok. 1,5-2MB/s. 

Mam następującą konfigurację: 

Od UPC modemorouter Ubee evw3226, który działa jedynie jako Bridge, do niego po kablu podłączony jest mój router Asus RT-AC51U, który tworzy sieć wi-fi. Do niej podłączone są dwa laptopy i komputer stacjonarny.  W laptopie, z którego piszę znajduje się karta Realtek RTL8723BE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC, natomiast w komputerze stacjonarnym jest to karta: TP-Link AC1300. Wyniki speedtestów na laptopie i PC są niemal identyczne (ok. 30mb/s), niezależnie od tego czy laptop jest przy samym routerze czy też piętro wyżej. PC znajduje się na górnym piętrze mieszkania.

UPC stwierdziło, że wszystko jest w porządku, z ich strony wygląda, że usługa idzie 120mb/s. Rzeczywiście po podłączeniu laptopa kablem bezpośrednio do routera Ubee speedtest wykazał ok. 115mb/s. 

Z czego może wynikać tak duży spadek transferów po sieci wi-fi? Wydaje mi się, że coś jest źle skonfigurowane, albo na routerze Asusa, albo na urządzeniach, które odbierają sygnał (PC i laptopy). Szczególnie zastanawia mnie to, że transfery dość wyraźnie spadły po upgradzie zamiast się podnieść.

Proszę o pomoc w znalezieniu przyczyny tych spadków. Poniżej załączam logi z tych trzech poleceń z laptopa (mogę również je zrzucić z PCta). Moje sieci to Tomoesopo i Tomoesopo_5G (router Asusa tworzy sieć 2,4GHz i 5GHz).

Z góry dziękuję za pomoc!

netsh wlan show networks mode=bssid



netsh wlan show drivers

http://wklej.org/id/2381919/

http://wklej.org/id/2381920/

Router z jakiegoś powodu obniżył transfery do standardu g. Upewnij się, że router ma ustawiony tryb i jeśli tak, to ustaw na n only, jeśli w sieci wszystkie urządzenia działają w standardzie n. Upewnij się też, że jakieś urządzenie które wpina  się do sieci nie działa na standardzie g. W standardzie g nie wyciągniesz więcej jak właśnie 30Mb/s.

Dzięki za odpowiedź. Tak mi się też właśnie wydaje, że router z jakichś niewytłumaczalnych względów puszcza wifi jedynie w standardzie g.

Daję screena obecnych ustawień, speedtesty bez zmian po ustawieniu na “n only”. Restartowałem jeszcze router żeby się upewnić, że wprowadził zmiany ustawienia w życie, ale nic się nie zmieniło. Wydaje mi się, że wszystkie urządzenia w domu obsługują “n”, także nie powinno być problemów z kompatybilnością.

screen.jpg

Z tego co wyczytałem w sieci, opcja zabezpieczenie b/g (b/g protection) w routerach Asusa daje możliwość podłączania się klientów pracujących w b/g i pracy na pełnej przepustowości klientom n (czyli zabezpiecza przed obniżeniem przepustowości). Myślę, że możesz to ustawić. Zapomniałem jeszcze napisać wcześniej, sprawdź ustawienia karty sieciowej (sterownika), czy nie przestawia się na niższy standard.

Zabezpieczenie ustawiłem. 

Screen pokazuje ustawienia karty sieciowej na laptopie, musi być zostawiona na auto jeśli ma obsługiwać tryb n.

screen.jpg

Pozostaje Ci chyba sprawdzić każde urządzenie po kolei, tj. po kolei podpinać tylko jedno urządzenie do sieci.

Hej, mam jeszcze jedno pytanie. Szukając przyczyny tego wolnego internetu odkryłem jedną niepokojącą mnie rzecz: okazało się, że mój router  Asus RT-AC51U posiada jedynie 100mb porty ethernet. Jako, że przerzuciłem się na UPC 120mb/s to czy w takim razie nie powinienem wymienić router aby w pełni wykorzystać to łącze? Przy podłączeniu kablem bezpośrednio do modemu od UPC prędkości rzeczywiście dochodzą do 115mb/s. 

Zastanawiam się nad takim routerem, czy to rzeczywiście powinno przyspieszyć sieć, czy nie ma sensu wydawać dodatkowych pieniędzy? 

http://www.x-kom.pl/p/281411-router-asus-rt-ac1200g-1200mb-s-a-b-g-n-ac-usb-3g-4g.html

Połączenie kablowe router na pewno ogranicza do 100 Mbps więc wiecej nie jesteś w stanie osiągnąć, ten nowy router powinien załatwić sprawę, radiowo na pasmie 5Ghz również osiągniesz maksymalną prędkość, na 2.4 Ghz też powinno się poprawić.

120 Mb/s deklarowane przez dostawcę internetu to tak naprawdę 120/1,048576 = 114,44 Mb/s (1000 & 1024) . Jeżeli karta WI-FI jest na USB 2.0 i pisze , że ma przepustowość 867 Mb/s (de facto ~103 MB/s) to jest to oszustwo , ponieważ najlepsze kontrolery USB 2.0 nie są w stanie przekroczyć granicy 35 MB/s (280 Mb/s) . Realne wartości transferów podawane przez producentów urządzeń to max. 2/3 ich wartości (poziom zakłócen innych sieci) . Kupowanie karty WI-FI na USB 2.0 powyżej 450 Mb/s jest bezcelowe (oszustwo) i włożenie jej do portu USB 3.0 nie rozwiązuje sprawy .

http://www.tp-link.com.pl/products/details/Archer-T4U.html

Jeżeli liczysz na wysokie transfery bezprzewodowe przez stropy żelbetonowe i ściany tj. anteny nie będą się “widziały” bez przeszkód lub na bezprzewodowe wzmacnianie sygnału WI-FI , to srogo się zawiedziesz !

Mój znajomy który mieszka na górce i “odludziu” (w promieniu 0,5 km nikt nie mieszka) ma w domu sygnał WI-FI na poziomie -25 do -30 dBm natomiast ja mieszkając w centrum 200 tys. miasta wojewódzkiego mam tylko stabilne -45 dBm (gdy anteny się “widzą” bez przeszkód , odległość ~10m) .