UPC Compal CH7465LG - dziwne, nowe i dodatkowe otwarte SSID

Dziś z rana zobaczyłem na telefonie nową niezabezpieczoną sieć Wi-Fi o doskonałym zasięgu, po podłączeniu okazało się, że to dziwne SSID o nazwie “Celeno AP1” nadaje mój router dając dostęp do mojej prywatnej sieci, łącznie z adresacją zew, jak i wew, lecz w ustawieniach widnieją tylko opcje na te domyślne sieci 2,4GHz i 5GHz. Tej otwartej nie było widać oraz nie można było edytować, ani wyłączyć. Dopiero po wyłączeniu i włączeniu nadawania sygnału tamta obca sieć zniknęła. Zadzwoniłem więc do UPC i stwierdzili, że wszystko jest w porządku… że tak ma być.

Aktualnie żadnego problemu z działaniem urządzenia nie ma, ale chodzi o sam fakt, że podczas prac technicznych (a może nie tylko? Nikt przecież tego nie monitoruje non stop) ktoś tworzy dziury bezpieczeństwa w sieci udostępniając łącza abonentów, bo pojawienie się nowego, niezabezpieczonego i niemożliwego do modyfikowania SSID inaczej nazwać nie można, narażając tym do odpowiedzialności karnej klientów, którzy padną ofiarą jakiegokolwiek aktu cyberprzestępstwa.

Spotkał się ktoś z takim przypadkiem? Straciłem zaufanie do UPC. Co zrobić w takim przypadku? Kompetentni ludzie z obsługi polecili mi przywrócenie ustawień domyślnych i ich ponowną zmianę, a przecież to nie jest problemem tego co wykryłem.