Update biosu - komputer padł

Witam,

ostatnio próbowałem zrobić update biosu z poziomu samego biosu, i coś nie poszło - stał dobrą godzinę z czarnym ekranem.

 

dodam, że nie bez powodu robiłem update biosu - po zainstalowaniu Windows 10 nie mogłem połączyć się z internetem, system nie widział karty sieciowej. update sterowników nie pomógł, stwierdziłem, że może pomoże update bios.

 

Komputer w ogóle nie startuje. A dokładnie włączają się wiatraki, ale na monitorze zero reakcji, nawet nie słychać, aby z dysku coś odczytywał. Nie ma sygnału ani na karcie PCI-E, ani na zintegrowanej. 

wyjmowałem baterię, robiłem reset bios zworką - bez sukcesu.

Sciągnąłem bios do tej płyty ze strony producenta, wrzuciłem na pendriva bootowalnego (tego, z którego instalowałem windowsa, więc musi być bootowalny) i niestety i też po uruchomieniu płyta nie zrobiła “update” (a raczej downgrade, bo sciągnąłem bios, który był oryginalnie na płycie).

Czy teraz pozostaje mi tylko przeprogramowanie bios? I czy to pomoże?

 

Płyta ASRock B150M PRO4S

 

 

Nagraj bios na usb ( fat32!) i włóż do portu na płycie (tył). zresetuj bios, jeśli będziesz miał farta to Ci sflashuje. 

P.S. Bios najlepiej resetuj wyjmując baterie i BEZ baterii włącz koomputer

no właśnie chyba nie mam farta :frowning: spróbuję z tym Twoim sposobem na reset bios.

 

Zapomniałem dodać, że dzieje się coś dziwnego dla mnie, a mianowicie jak wkładam pendriva do usb, nie ważne czy przód, czy tył, świeci się tylko chwilę, może pół sekundy, ale jak podłączał kabelek, to telefon z tego portu mogę naładować. Czyli napięcie jest, więc nie wiem, czemu pendrive się nie świeci. I to nie jeden, bo próbowałem  z trzema i jest to samo.

Pendriva masz sformatowanego w fat32i z tablicą MBR? Usb ma być bez żadnych folderów tylko plik z biosem *.00

Tak, windows się z niego zainstalował.

To że windows 10 się zainstalował nie oznacza że masz mbr

uruchom cmd jako administrator

wpisz diskpart

list disk

zobacz czy przy pendivie jest  gwiazdka * w ostatniej kolumnie

Co to za płyta główna?

 

Co poszło nie tak? Jak przebiegała procedura prze Ciebie podjęta?

Serwis i programowanie lub nowa?

Nie wiem jak na płytach firmy Asus, ale w Gigabyte są dwa sposoby na reanimację- pierwsza to skopiowanie pliku biosu na główną partycję, a drugi wręcz banalny- wystarczyło włożyć płytę CD dołączoną do MOBO. Ten ostatni sposób właśnie kiedyś zreanimowałem PC, chociaż jest to dość śmiesznym rozwiązaniem, może warto spróbować? 

Na mój gust nic nie wykombinujesz, flashowanie trwa max 1 min. jak uwalił się na ekranie i teraz masz czarny to po ptokach. Na fotkach niezbyt wyraźnych widać jakby kostka eeprom z BIOSem siedziała w socketcie a nie była wlutowana. Wymontuj i szukaj gościa z odpowiednim programatorem żeby zapisał ją wybranym przez ciebie BIOSem. Powinno być sporo taniej niż wysłanie na serwis ale w razie czego zapytaj Asrocka ile ich serwisy biorą za zaprogramowanie kości lub wysłanie zaprogramowanej pod twoje MOBO.

W jakiej postaci skopiowałeś BIOS na pendrive? Jak dokładnie nazywa się plik, gdzie go skopiowałeś, czy na 100% masz tam FAT32?

niestety nie ma gwiazdki. Jak zrobić to MBR?

 

 

Płyta ASRock B150M PRO4S

w biosie wybrałem opcję update przez internet, nie pamiętam dokładnie jak to się nazywało, potem wszystko poszło automatycznie. Na chwilę wyszedłem, a jak wróciłem to był już czarny ekran i tak mu zostało

 

 

zgadza się, nie jest wlutowana, to jest plus tej płyty :slight_smile:

 

 

 

Sciągnąłem archiwum, rozpakowałem i wrzuciłem rozpakowany plik, nazywa się B15MP4S1.60 Na 100% jest FAT32

Wrzuciłeś sam plik? bez folderu? próbowałeś różnych USB bezpośrednio umieszczonych na MB, nie jakiś panel przedni obudowy? Co do dziwnych objawów - płyta główna może być do kosza, jak już miała dziwne objawy (brak LANu etc.) a aktualizacja BIOSu tylko to przyspieszyła.

Może trochę nie na temat, ale żeby zaktualizować BIOS pendrive musi mieć system plików FAT32?

Kiedyś robiłem update, ale nie zwróciłem uwagi jaki miał system plików. Nie pamiętam, którego pendriva użyłem.

Moje mają zarówno FAT oraz FAT32.

A co z NTFS albo EXFAT?

 

Jak nie ma to dobrze

 

 

 

Nie wiem dokładnie jak jest w tym modelu, ale u mnie w Asrock Z179 Gaming 4 przy aktualizacji z internetu musisz mieć podpięty pendrive, UEFI pobiera bios, przegrywa na usb i dopiero następuje restart i aktualizacja.

 

 

 

Płyta jest wyposażona w OMG (kontrola rodzicielska w dostępie do internetu z poziomu uefi)

Wrzuciłem sam plik bez folderu. A czy tem plik musi być jedynym plikiem na pendrive? Bo u mnie nie jest, mam tam jeszcze instalkę windowsa.

 

Robiłem wcześniej aktualizację Biosu na tej płycie i nie był potrzebny pendrive.

chyba pozostanie mi tylko przeprogramowanie, może to pomoże. Czy taką awarię można na gwarancji zgłosić?

Pusty pendrive. FAT32. Jeden plik. 
Co do gwarancji - tak, możesz zgłosić. Podajesz, że płyta nagle przestała się uruchamiać. Nie opowiadaj za bardzo o BIOSie.

nic nie działa. kaplica.

coś co jeszcze mnie martwi to fakt, że pendrive zapala się tylko na ułamek sekundy po włączeniu zasilania na zasilaczu, potem nic. Jak go włożę nie do końca, czyli tak (tak mi się wydaje), że stykają tylko styki zasilania, a styki danych nie, to się świeci cały czas. Zasilanie na płycie jest, bo mogę telefon naładować z włożonym do końca kabelkiem.

Może płyta całkowicie padła? :frowning:

Próbowałem z różnymi penami i to samo.

Dioda na Penie tak się zachowa (podobnie czytnik SD), nie kombinuj bo sobie pen`a uwalisz gmerajac nim po gnieździe USB…

Możesz kombinować jak kolega radzi, oddać na gwarę i udawać łosia “panie za którymś to odpałem płyta nie wstała i tak już zostało…” Możesz oddać sam eeprom do zaprogramowania.

Na przyszłość update rób spod systemu (wyłączając wpierw progsy z traya i ochronę antyvira) narzędziem dostarczanym przez producenta płyty. Wbrew pozorom równie bezpieczne jak spod UEFI czy DOS`a.