Update komputera

Witam :slight_smile: Od 2015r posiadam taki zestaw:
Obudowa Corsair Carbide Series 200R Czarna
Płyta główna MSI Z97-G43 s1150 Z97
Chłodzenie cpu Be quiet! Cooler CPU Pure Rock
Procesor Intel CORE i5-4690K
Pamięć Crucial DDR3 Ballistix Sport 8GB
Napęd optyczny Samsung DVD-RW RECORDER
Karta graficzna ZOTAC GeForce CUDA GTX970 4GB podkręcona +175MHz na rdzeniu i 35MHz na pamięciach
Zasilacz Thermaltake Smart SE 530W Modular
Dysk SSD Plextor SSD 128GB 2,5’’
Dysk twardy Western Digital WD Blue WD10EZEX 1TB 3.5’’
Początkowo procesor był podkręcony na 4,4 ghz przez człowieka, który składał komputer, niestety przy upgrade z Windowsa 8.1 na 10 (darmowa), system zaktualizował bios od płyty głównej i oc poszło w krzaki. Sama się nie znam na podkręcaniu i wolę nie ruszać, żeby czegoś nie popsuć. Zastanawiam się nad upgradem, żeby móc pograć komfortowo w najnowsze gry. Assasin’s Creed, Tomb Raider, Cyberpank 2077. Wolałabym nie kupować nowego zestawu, a ulepszyć to, co już mam. Dziękuję za pomoc :slight_smile:

To wciąż bardzo dobry zestaw, można dołożyć jeszcze dodatkowy Ram, żeby było 16 GB, oraz jeśli Cię stać można też wymienić kartę graficzną na jakąś nowszą, w zależności od tego jakim dysponujesz funduszem. Chociaż GTX 970 to wciąż dobra i mocna karta graficzna. Ram masz w jednej kości 8GB czy 2x 4GB ? Poproś kogoś kto się zna, żeby ponowie podkręcił Ci procek do tych 4,4 GHZ

Komputer pod Cyberpunk 2077 jedynie wróżbita Maciej pomoże ci złożyć :laughing:

Kości mam 2x4gb. Czyli na razie jest jeszcze ok i lepiej poczekać z wymianą ?

Dobrze byłoby wymienić na 2x 8GB czyli na łącznie 16GB. Ponieważ niektóre nowsze gry pod 8GB Ram już się trochę duszą i tracą na płynności. No ale wszystko zależy od Twoich funduszy ile chce na tą modernizację przeznaczyć :slight_smile:

Chciałam przeznaczyć między 3 a 4 tyś. Możesz powiedzieć jaki ram kupić i jak się go wymienia tzn czy poza wsadzeniem nowej kości trzeba coś jeszcze w komputerze ustawić po wymianie ramu, żeby działał ?

Ram możesz kupić używany np. http://allegro.pl/ddr3-1600mhz-crucial-ballistix-sport-16gb-2x8gb-i7325821898.html. Wystarczy wyjąć stare kości i wsadzić nowe i wszystko powinno samo zadziałać. Jak masz aż tyle kasy do wydania, to możesz jeszcze zaszaleć i wymienić też kartę graficzną na jakąś mocną

Nie chcę kupować używanych części, podaj proszę całkiem nowy model kości, a karta jakiś 1080 ? tylko który ?

http://allegro.pl/pamiec-ram-ddr3-16-gb-hyperx-savage-1600-mhz-cl9-i7351402798.html lub https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjawsx-ddr3-2x8gb-1600mhz-cl9-f3-1600c9d-16gxm-478209/

Czy jest sens kupować nowe kości ddr3? Niedługo pewnie i tak cię czeka grubsza modernizacja komputera, a tak się składa że mam takie:


do sprzedania :wink:

Kto bogatemu zabroni…

Od kiedy to Windows aktualizuje BIOS?

2 polubienia

GTX 1080 to polecałbym ten: https://www.oleole.pl/karty-graficzne/palit-geforce-cuda-gtx-1080-super-jetstream-8gb-ddr5-256bit.bhtml?from=ceneo&p=2599.00&cr=0&t=20180612-1224

@anon741072 datego pytam czy zestaw jest jeszcze ok i poczekać, czy już teraz wymieniać. @hiropter sama się zdziwiłam, kiedy zobaczyłam, ze po aktualizacji taktowanie procesora wróciło mi do początkowych ustawień, nawet dzwoniłam do MS, ale nic nie potrafili powiedzieć :confused:

To zależy od ciebie. Jeśli gry w które grasz jeszcze działają przyzwoicie i ci to na razie wystarcza, to po co wymieniać dla samej idei? Ale pod przyszłe tytuły jak Cyberpunk ciężko coś doradzać, poza zakupem najmocniejszych podzespołów jakie występują na rynku konsumenckim. Podejrzewam, że ta gra nie wyjdzie wcześniej niż za dwa lata, a wtedy te dzisiaj najmocniejsze będą średniakami na których pewnie jeszcze cyberpunk ruszy :wink:

@anon741072 Dziękuję za odpowiedź. Czy według ciebie Shadow of the Tomb Raider i Assassins Creed Odysey będą chodzić jeszcze na tym sprzęcie dobrze ? Tzn wiadomo, że nie na max detalach ale żeby można było spokojne grać ?

Żebyśmy się dobrze zrozumieli… Microsoft nie rozprowadza aktualizacji BIOS/UEFI, gdyż sama procedura aktualizacji jest bardzo ryzykowna. Siada zasilanie i masz uwaloną płytę główną. A że wszystko jest teraz lutowane, to w serwisie zaproponują Ci kupno nowej płyty. Do tego producent może odmówić reklamacji takiej płyty i skasować Cię za naprawę (wymianę). Już prędzej aktualizowałeś jakiś soft do płyty głównej (MSI ma takie cudo) i tam włączyły się domyślne ustawienie. Ewentualnie komp nie mógł wstać na Twoich podkręconych ustawieniach i płyta przełączyła ustawienia na AUTO - MSI też ma taki bajer…

1 polubienie

Dołożyłbym te 16GB Ram, podkręcił z powrotem procek do 4,4 GHZ przy pomocy kogoś kto się na tym zna, kupił tego GTX-a 1080 i śmigasz dalej. A pod przyszłą modernizacje karta już Ci zostanie, i nie będziesz musiała kupować nowej. A Ram zawsze odsprzedasz na Allegro i procek też :slight_smile:

@hiropter komputer był podkręcany u osoby, która składała mi komputer, w momęcie, kiedy kończył się okres darmowej aktualizacji do 10 zdecydowałam się zaktualizować 8,1. Nic w biosie ani programach od płyty nie ruszałam, bo się na tym nie znam. Po aktualizacji do 10 wszystko poszło dobrze. Przez przypadek w informacjach o systemie w panelu sterowania zobaczyłam, że procesor wrócił do początkowego taktowania. Być może system jakiś program zaktualizował, tego nie wiem.

Gra kosztuje 200zł, najtańszy gtx1080 2000zł, więc ja bym sprawdził po prostu kupując grę :wink: