Update Win 7->10, powrót do Win 7 i ponowny update za parę lat?


(Indy) #1

Przygotowuję znajomym nowy komputer. Kupiłem do niego Win 7, żeby był wybór 7 czy 10.

Myślałem, żeby od razu zrobić update do Win 10 ale sporo się tam jeszcze dzieje, a nie chcę żeby znajomi byli beta-testerami (a przy okazji mi się obrywało).

 

Mój pomysł jest więc taki, żeby zainstalować Win 7, zrobić update do Win 10 żeby ID płyty zapisał się na serwerach MS, wrócić do Win 7 na max 5 lat (gdy będą jeszcze dawane aktualizacje bezpieczeństwa) i wtedy (i co istotne: za darmo) zainstalować świeże Win 10, które teoretycznie powinno się udać aktywować, tak jak obecnie.

 

Czy to powinno się udać?

Czy jak Win 10 wskazuje, że został już aktywowany, to można uznać, że w także w dalekiej przyszłości na tej samej płycie uda się go aktywować?


(JeyJey) #2

Tak, pod warunkiem, że ten komp przez te 5 lat faktycznie pozostanie w niezmiennej konfiguracji.

 

PS. Nie wiem na ile to jest prawda, a na ile plotka, ale ponoć wystarczy wymiana dysku i już system się nie aktywuje.


(Cedar) #3

To nie “ID płyty” zapisuje się na serwerach MS tylko identyfikator produktu - unikalny numer generowany na podstawie klucza systemu, podzespołów komputera i diabli wiedzą czego jeszcze.

 

Teoretycznie może to się udać, tylko czy w ciągu pięciu lat ten komputer nie stanie się mało wydajnym staruszkiem, który przez ten czas będzie wymagał wymiany niejednego podzespołu w celu podniesienia jego wydajności? Weź pod uwagę też ewentualne usterki podzespołów - nikt nie zagwarantuje Ci, że przez te 5 lat każdy podzespół będzie się sprawował prawidłowo i nie będzie wymagana jego wymiana.

 

 

Wymianę dysku przerabiałem na dwa sposoby - odzyskanie systemu kopii utworzonej przez TODO Backup (aktywacja ponowna zbyteczna) oraz ponowna instalacja na nowym dysku - zero problemów z aktywacją jednak nie upieram się, że u kogoś innego może być z tym problem.


(Indy) #4

Z tego co czytałem, to MS wiąże utratę licencji ze “znaczącą zmianą sprzętu” i wskazuje na wymianę płyty głównej

 

http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-win_upgrade/can-i-reinstall-windows-10-once-i-upgrade/c50ad32d-08a5-4273-a941-c353e43a5056?page=4&auth=1

http://www.howtogeek.com/226510/how-to-use-your-free-windows-10-license-after-changing-your-pc%E2%80%99s-hardware/

http://www.techrepublic.com/article/windows-10-will-microsoft-charge-you-if-you-need-to-reinstall/