Upgrade - 1500 zł

Pięć minut to za mało, komputer osiągnie maksymalne temperatury około 5-10min.
Puść test na 20-30 minut i obserwuj temperatury.

5 minut było za pierwszymi testami. Później za namową gom1 wykonałem wszystkie testy ponownie po 30 minut każdy. Najwyższa temperaturę osiągnął procesor 82st. Samo GPU równiutko 73st. i ani stopnia więcej. Komputer ani razu się nie zrestartował, a program nie wykrył błędów.

Zasilacz powinien być dobry, to nie jest na tyle stary model by już zaczynał szwankować ze starości :slight_smile:

Jeżeli komputer nie służy do codziennego konwertowania plików wideo, gdzie każdy procent wydajności się liczy, to raczej można zostawić tak jak jest, tylko lekko zmodyfikować. Na co dzień i tak nie wykorzystuje się takiej wydajności.

Przede wszystkim, to RAM jest trochę zbyt mały jak na współczesne standardy, na poziomie komputerów biurowych. Niektóre gry miewają już problemy, bo muszą korzystać z pliku wymiany.
16GB aktualnie w zupełności wystarczyłoby do gier i przeglądania Internetu. Więcej jest potrzebne, jak ktoś obrabia duże pliki wideo, albo kompiluje jakieś programy, czy coś w tym stylu, więc 16GB wystarczy.
Niestety, z tego co widzę ta płyta ma tylko 2 złącza, co wymaga wymiany, nie można dołożyć.

Druga kwestia, to owa płyta jest z kultową już podstawką LGA 1150 :slight_smile:
Ludzie takie kupują do nowych komputerów, nawet Chińczycy robią nowiutkie płyty główne z tą podstawką.
O co chodzi, to można zajrzeć na stronę producenta płyty, gdzie podaje listę kompatybilnych procesorów (czasem wymagają aktualizacji BIOS):
https://pl.msi.com/Motherboard/support/H81M-P33#support-cpu
Otóż na tej liście widnieje pokaźna kolekcja Xeonów.
A używane Xeony są dosyć tanie, bo firmy pozbywają się ich z serwerów, a w domu mało kto używa.

Ale czasem trzeba poszukać też na aliexpress, bo polscy sprzedawcy na alledrogo liczą jak za zboże…
Przykładowo, Xeon E3-1246 v3 kosztuje 80 dolarów z przesyłką do Polski.

Mają już swoje lata i Ryzen 5 będzie nieco szybszy, no ale kosztuje ponad 600 złotych, do tego ze 250 nowa płyta główna, a takiego Xeona można sprowadzić poniżej 300 złotych.

Po wymianie RAMu i procka komputer jeszcze z 5 lat wystarczy i hamulcowym raczej będzie karta graficzna.

1 polubienie

Czyli problem z samą grą.
Hardware masz raczej ok.

1 polubienie

Jeżeli faktycznie budżet ma wyjsc mały, to w kategorii cxena jakosć 16 GB RAM (nawet 12 by od biedy starczyło) i Xenonowa i7 będą najlepszym wyboremmoze nie na 5 lat, ale do nowej podstawki AMD pograsz komfortowo we wszystko. :slight_smile:

Kolego, z twoim doświadczeniem i wiedzą taki babol?

Jak najbardziej przychylam się do pomysłu z Xeonem ale czy aby wszystkie płyty na tym sockecie akceptują Xeony?

Pozornie tak, chodziło o xenona ~= i7, czyli 4/8. Były też modele bez HT, tak cos pamiętam. :slight_smile:

A może o Xeona?
Xenon to lampy.
Chodzi o samą nazwę, oczywiście wiem że chodzi o Xeonowy odpowiednik i7.
Tańszy a czasami bardziej wydajny, tylko czy ruszy na płycie którą chcemy w niego uzbroić?

Przespałem się z tematem i wpadłem na pomysł. W odmętach szafy z częściami od PC znalazłem mojego starego Radeona R9 380, wyciągnę moją 1070 z obecnego zestawu wstawie 380 i zgodnie z sugestią gom1 spróbuję sprzedać. Jak pyknie to wtedy złożę nowego kompa bez GPU, a później tylko do niego dorzucę 1070.

Pamiętaj, jak to był box, odpiąć W10 i zaznaczyć, że cena nie dotyczy OS.
Jeżeli amsz 10 szkoda potem mieć problem, a jakz aznaczysz, to zawsze ejsteś czysty, że ten drugi “automatycznie na numer płyty” sobie aktywował, co było wyraźnie zabronione w umowie. :wink:

Mam boxa, ale i tak zamierzam sprzedać komputer bez dysków.

To nie ma znaczenia, W10 przypisuje się do numeru płyty głównej. Dlatego musisz wejsc w konto MS i odpiać go (i na wszelki wyapdek też bym dodał o tym systemie w opisie, że bez).

1 polubienie

No i strzeliłbym babola bo nie miałem o czymś takim pojęcia. Dziękuję za informację.

@daras28-82, @anon67650823, @anon7248146
Panowie wybaczcie, że Was znowu wołam, ale… udało mi się sprzedać tego PC! Mój budżet w tej chwili wynosi 2000zł +/- 100zł. W związku z tym, że została mi karta GTX 1070 myślałem żeby do niej dorzucić coś takiego:
https://www.x-kom.pl/lista/d6992r28a
Co myślicie? Czy boxowy wentylator tego Ryzena starcza, czy lepiej dodać jakieś chłodzenie pod procka? A może w ogóle byście coś zmienili?

Zestaw bardzo zgrabny. Ja jednak dałbym szybsze pamięci - 3600MHz. Ryzeny to bardzo lubią.

Boksowe chłodzenie wystarczy, jeśli nie będziesz kręcić procka. Jednak jest na tyle liche, że pomyślałbym w przyszłości nad zmianą. Na “już” możesz zostawić boksa.

1 polubienie

Na dobra sprawę wybrałes dobrze i nawetz akup nie będzie błędem. :wink:
Oczywiscie, dodanie pamięci 3600 da Ci jakieś minimalny zysk w FPS, natomiast chłodzenie bym zostawił. Boxowe powinno dać rade bez podkręcania, a na płycie i tak tylko troszkę podkręcisz, czyli może to poczekać na dodatkowe środki. :slight_smile: Zamaist tego dokup wiatraczki do obudowy, bo będzie trzeba poprawić wentylację.

1 polubienie

@anon67650823 @anon7248146
Nie mam zamiaru się bawić w podkręcanie, bo nigdy tego nie robiłem i nie chcę ryzykować. Bardzo Wam Panowie dziękuje za pomoc.
A macie może propozycję na jakąś inną obudowę z lepszą wentylacją? Jeżeli chodzi o obudowy jestem kompletnie zielony w tym temacie. Wygląd obudowy nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia.

Zobacz budy z serii SG1 od Silentium:

(dwa wentylatory na pokładzie)


(cztery wentylatory)

A Ryśka 3600 się nie podkręca. I tak jest za mocny dla 1070 :wink: Zamiast tego zrobisz undervolting CPU i zjedziesz z temperaturami bez szkody dla wydajności.

1 polubienie

Ok. Zmieniłem RAMy na te 3600MHz i obudowę na tą SG1V EVO, bo ma więcej wentylatorków.
Wiem, że się powtarzam ale pięknie Wam dziękuje za pomoc i pozdrawiam :slight_smile: .