Upgrade BOX to to samo co BOX? - Dziwne stanowisko microsotu

Witajcie

 

Dla tych co post jest za długi tudzież jak inni mówią Tl;dr zapraszam od razu do akapitu rozpoczynającego się od słów Posiadając już licencję na Windows 8.1 pro…

 

Sądziłem, że na temat licencjonowania Windowsa wiem dość sporo a tu proszę, dziś mnie Panowie z obsługi zdziwili, dzwoniłem 2 razy, bo aż nie mogłem uwierzyć w to co usłyszałem i 2 krotnie uzyskałem identyczną informację, która jest tak niewiarygodna, że aż napiszę jeszcze tutaj bo ciekaw jestem Waszych doświadczeń ale od początku.

 

W okolicy 2007r złożyłem sobie PC z Windows XP pro w wersji OEM, na przestrzeni tego czasu dość mocno go rozbudowywałem, trochę z konieczności bo padła mi płyta główna, wymieniłem na inną, wraz z procesorem i pamięciami, w praktyce niemal nowy komputer. Po wymianie płyty zadzwoniłem do MS z informacją, że taka sytuacja miała miejsce i co mam zrobić? Odpowiedziano mi, że nie ma problemu, że proszę spróbować aktywować system na nowej konfiguracji a jak nie to zadzwonić i aktywować telefonicznie i tak komputer sobie działał pod kontrolą XP aż do premiery Windows 7, kiedy to chyba tydzień po jego premierze poszedłem do sklepu i kupiłem Windows 7 ultimate, także w wersji OEM (BOX był bardzo drogi a upgrade nigdzie nie było). Lata mijały a ja dalej rozbudowywałem PC z tym, że już bez wymiany płyty od po prostu więcej  pamięci, dysk SSD itd.

 

Z chwilą premiery Windows 8 microsoft przygotował promocję na uaktualnienie dowolnej wersji Windows od XP w górę do Windows 8 pro w cenie chyba 120 zł, był to zakup dokonany przez stronę microsoftu i przedmiotem zakupu był WIndows 8 professional Upgrade BOX, zainstalowałem Windows 8, potem była aktualizacja do 8.1 a nie dawno przekonałem się do Windowsa 10, teraz znów sprzęt zaczyna mocno niedomagać a nie chcę pakować w niego więcej gdy na horyzoncie jest SATA Express, DDR4 czy inne jeszcze lepsze zabawki, dlatego powoli zamierzam złożyć sobie istnego potworka, który wystarczy mi na kilka ładnych lat i… od tego momentu robi się naprawdę ciekawie

 

Posiadając już licencję na Windows 8.1 pro pomyślałem, że zadzwonię do wsparcia technicznego Microsoftu i zapytam jak mogłaby wyglądać procedura przeniesienia licencji na nowy komputer i jak wtedy będzie z prawem do Windows 10, w końcu skoro przenoszę wersję upgrade Box, która jest zaktualizowana do Windows 10 powinienem mieć możliwość zachowania prawa do upgrade no i tak na dobrą sprawę taniej mi dziś kupić np. vistę w wersji BOX by mieć podkładkę do uaktualnienia niż choćby nową licencję na Windows 8.1 czy Windows 10.

Po telefonie do MS zapytałem się czy mogę prosić o sprawdzenie posiadanego przeze mnie klucza i w jaki sposób mogę go przenieść na nowy komputer, konkretnie jakie wersje kwalifikują się jako podstawa do legalnego przeniesienia licencji upgrade BOX i tu uwaga… uzyskałem informację, że… posiadany przez Pana klucz to upgrade BOX więc, można kupić nowy komputer kompletnie bez systemu i na nim zainstalować Windows 8.1 na czysto. Trochę mnie zatkało i zapytałem czy zatem nie muszę kupować np. visty czy XP, żeby mieć podstawę do uaktualnienia na nowym komputerze - odpowiedź - nie… Pan już wcześniej nabył taką licencję, że podstawą do zakupu licencji Windows 8 Upgrade BOX była wersja OEM poprzedniego systemu nie ma znaczenia, ważne, że ma Pan prawo do korzystania z tej licencji a to licencja BOX więc można ją przenosić na inne komputery, jedyne z czym może być problem to aktywacja na nowej płycie głównej, wtedy proszę o kontakt i pomożemy w aktywacji. czyli wychodzi na to, że mam pełnoprawnego BOXa w cenie 120 zł? Zadzwoniłem drugi raz na infolinię, podałem klucz produktu i uzyskałem dokładnie tą samą informację, że nie ma konieczności kupowania podstawy do uaktualnienia jeśli kupując wersję Upgrade BOX miałem prawo do zakupu takiej wersji, czyli że co kupno licencji upgrade BOX przy spełnieniu warunku posiadania wersji poprzedniej przekształca ją w wersję BOX? Czy to nie jest zbyt piękne by mogło być prawdziwe?

 

Co więcej zapytałem co z prawem do aktualizacji do Windows 10 czy na nowym komputerze również będę mógł zainstalować Windows 10 przy pomocy klucza ze swojej licencji Windows 8.1? Odpowiedź również była pozytywna - “tak ponieważ skoro licencja podstawowa pozwala na przeniesienie licencji na nowy komputer to i aktualizacja do Windows 10 jest możliwa”.

 

Co Wy na to? Czy mogę już otwierać szampana?

Zostać na 8.1 i piwie.

W sumie to racja bo sam narzekałem ile wlezie na Windows 10, ale po anniversary update problemy u mnie ustąpiły, reklam w menu start nie oglądam, bo korzystam z niezastąpionego StartIsBack a telemetria… No jest ale dla mnie ważne, żeby osoby mi znane nie miały dostępu i jakoś dostęp agenta Smitha do moich kotów nie robi na mnie wrażenia a jednak Windows 10 i tak mnie nie ominie zwłaszcza na nowym komputerze, po za tym co by nie mówić XBOX One i strumieniowanie gier z niego na PC jest dodatkowo czymś co jednak motywuje do przesiadki na Windows 10. Gdyby tak jeszcze dało się wyłączyć ten wkurzający ekran blokady  bo niestety triki z harmonogramem zadań i Security Policy opisywane w internecie nie pomogły.