Upgrade do 8.1 czy 10?

Mam pre-instalowany Windows 8 na laptopie Samsung.

  1. W związku z końcem wsparcia dla 8 zastanawiam się czy robić upgrade do 8.1 czy 10? Który lepszy?

  2. Czy jeśli poprzestanę na 8.1 będę mógł potem zrobić upgrade do 10 czy to jest ograniczone czasowo? Podobno do 10 można aktualizować tylko przez rok od wydania 10? Czy coś się zmieniło w tej kwestii?

  3. Czy sprawa szpiegowania 10 już jest wyjaśniona? Jak się pozbyć problemu?

  4. Nie mam nr. seryjnego tej 8.0 bo jest zakodowany w samym systemie. Czy to nie przeszkodzi w upgrade?

  5. Czy muszę mieć powiązanie 8.0 z kontem MS żeby zrobić upgrade?

  6. Domyślam się, że nie mogę pobrać ISO 10 i z niej zrobić upgrade lub nowej instalacji, bo wtedy musiałbym mieć klucz, zgadza się?

  1. który lepszy - nie wiem bo nigdy nie używałem Win 8/8.1

Dzięki za odpowiedzi. Jeszcze mam dodatkowe pytanie. Ten laptop ma osoba korzystająca z Aero2, więc automatyczne aktualizacje bez możliwości ich wyłączenia mogą być bardzo problematyczne. Czy coś się zmieniło w tej kwestii, tzn. da się tego uniknąć, zablokować, decydować samemu kiedy zrobić aktualizacje? Coś się poprawiło w tej kwestii?

  1. Nie musisz mieć powiązania żeby zrobić upgrade win 8 -> 8.1.

Z tego co wiem jeśli będziesz miał  win 10 Home to aktualizacje będą automatyczne, jedynie w innych wersjach tego systemu( np. win 10 Pro) proces aktualizacji można będzie przeciągnąć. 

Miałem wszystkie wersje Windows zaczynając od 98. Windows 10 jest o wiele lepszy niż 8.1.