Upgrade karty graficznej

Cześć, ostatnio kupiłem monitor (144hz) AOC C24G1 i nie sprawdziłem ile karta graficzna hz jest w stanie pociągnąć. Monitor działa na 59hz, rozumiem że z powodu ograniczenia GPU/karty graficznej.

45

Czy jest możliwość zupgradeowania mojego setu w taki sposób żeby wykorzystać w pełni możliwości tego monitora (gry też muszą chodzić na najniższych bo spada do 10fps)? Ostatnio zmuszony byłem do wymiany zasilacza(600W) i płyty głównej. Więc ich wymiana mija się z celem.

Setup:

  • Karta AMD Radeon HD 7700 series
  • Procesor AMD FX™-4100 Quad-Core Processor
  • 16 GB ram DDR 3
  • Płyta główna ASRock (model nieznany z jakiegoś powodu nawet w cmd się nie da sprawdzić, mogę rozmontować i sprawdzić z obudowy w razie czego)
    aka system manufacturer: To be filled by O.E.M. (?)

Najlepiej gdyby karta mieściła się w okolicach 500zł

Ustawiłeś 4K rozdzielczość, to nie ma prawa dobrze działać max FULL HD.

Ogólnie procesor jest słaby, ale nie tragiczny, wahałby się miedzy 1050/1050ti oraz czerwonymi 560/570 i 460/470. Ti i 70 mogą być lekko (mocno) ograniczane już przez procek. Wszystko zależy od gier, jak odpalisz BF V, AC Odyssey czy Kingdom Deliverance dziadek procesor padnie (braknie mu wątków, ma tylko 4, po padzie płyty lepiej było poszukać coś nowszego bo upgrade nie ma sensu wielkiego:P) :wink:

Czyli wychodzi na to że jeżeli upgrade, to całego komputera. Dzięki za pomoc, na razie zostawie go tak jak jest i zarobie na jakiś porządniejszy sprzęt. Bo ten z 2012 to masakra

Kontynuując wątek, w jakich granicach cenowych byłby nowy sprzęt pozwalający wykorzystać te 144hz?

Od 2000 do 20.000 złotych. Zależy czy mówimy o CSGO w granicach 100fps czy Metro exodus.

Natomiast, jeżeli w ciągu pół roku jest szansa na zebranie około 1500-2000 zł (zależy od licencji na Windowsa, czy masz, bo zasilasz masz porządny nowy wiec 150 zł zostaje), to obecnie możesz kupić i zamontować rx570 4 GB i przenieść już do nowego kompa. Nie jest to karta typu RTX 2080, ale spokojnie Full HD Wysoko/średnie i z ładną płynnością zapewnia. Pare groszy ze sprzedaży obecnego na części tez byś dostał.

PS. Dlatego właśnie często mówię, ze monitory i matryce 60-75 mhz spokojnie wystarczają, 144 to lekki szpan do b. drogich komputerów, które faktycznie mogą tyle wykorzystać :wink:

1 polubienie

ten RTX ciekawy, kupie i zamontuje. W gry typu BF V nie mam zamiary grać (jeszcze), gram raczej w gry o mniejszych wymaganiach jak cs, osu itp. najbardziej zależy mi na hz bo odświeżanie w tych grach robi wielką różnice. Więc procek pociągnie jeszcze trochę. Wyjdzie na to że karte i zasilacz będę już miał do nowego setu :stuck_out_tongue: Dzięki za porady

Skoro cena RTX 2080 Cię nie odstrasza, to znaczy, że masz budżet na naprawdę porządny sprzęt.

I nie, procek jeszcze nie pociągnie, bo on dusi nawet takie karty jak RX 570. Tu też jest wymagana wymiana. Coś z nowych i7/i9 lub Ryzenów 7/9. Na cały sprzęt myślę, że musiałbyś wyłożyć ok 6000 zł, może więcej - gdy bierzemy pod uwagę tego RTX 2080, bo jak nie to spokojnie wystarczy 3000-4000 za samą budę bez systemu operacyjnego.

Nie powiem, upgrade kompa zacząłeś od tyłka strony, bo najpierw wymienia się podzespoły, a dopiero potem peryferia.

Nie, po prostu nie byłem świadomy że karta graficzna aż tak upośledza monitor

Nie powinno dobierać się podzespołów czy peryferii “na czuja” co najwyraźniej uczyniłeś. Mimo wszystko trzeba trochę tematu liznąć lub zasięgnąć porady by nie wyrzucić pieniędzy w błoto. Już nie raz miałem przypadki kupowania procesora Intela, bo lepszy i płyty głównej AMD, bo tańsza - lub na odwrót.

1 polubienie

No to rozdziałke trzeba ciac, jeżeli masz np. 4k, jak pulpit, nie HD/Full HD, to karta padnie nawet na niskich. Z drugiej strony… gra w 4k 100 fps na ultra low? Wolałbym Full HD i srednie z 60fps :wink:

ED. procek tez, po aktualizacji jakieśtam csgo ubija nawet mocniejsze zestawy na cpu :wink:

Byłem świadomy że “się nie znam”, dlatego kupiłem monitor. W każdym razie monitor to nie podzespół. Będzie działał trochę gorzej, ale mam monitor na następne 4-8 lat. Nie ważne czego bym nie kupił pociągnie długi czas więc nie nazwę tego pieniędzmi w błoto, raczej niepotrzebnym zbytkiem (w tym momencie)

monitor działa w Full HD Nie ma opcji na 4k w tym monitorze.
Narazie planuje zostać przy tym secie, mogę pójść na upgrade procka/gpu ale z tego co mówisz nie ma sensu z tą płytą. Więc wole kupić nowy set jeżeli mi to nic nie da

Mea culpa, coś mi się ubzdurało.

Nie sensu, nie ma, procek 6 rdzeni, płyta + 16 GB Ram koło 1200 wyniesie. Przepaść do obecnego bezie ogromna, jak maluch i jakieś opel nowy.

1 polubienie

Jak całe sety to polecam zestawy z ppc:


Są dość konkretne, a jak nie bardzo to zawsze możesz coś pozmieniać lub mieć chociaż punkt odniesienia.

Wszystko zależy co chcesz osiągnąć i z jakim budżetem :wink:

@DorianX jakim kablem podłączasz monitor ?
zerknij czy tutaj nie możesz ustawić wyższej częstotliwości

No tak troszkę średnio, w tańszych setach nieproporcjonalnie drogi dysk na m2 jest wpychany i zasilacz za 200 zł (silentum jakieś do 150 przyzwoite wejdzie, a ssd zamiast m2 to kolejna stówka). 150 zł to niby niedużo, ale to mniej więcej różnica w cenie pomiędzy Ryzenem 1200 i 1400, a łączenie 1200 z rx570 nie planując modernizacji i planując nowsze gry, które często duszą się na 4 wątkach…:wink:

Gdzie tam widzisz 4k?

Podmień kolego tego radka na coś bardziej dziesiejszego i wystarczy.
Ważne też jest jakim kablem to podłączasz.

Nie wystarczy. Procesory FX, w dodatku 4xxx to cienizna i zaduszą niemal każdą kartę graficzną. Mam 8320 i RX 480 więc wiem jak się sprawy mają. Miewam nawet o połowę mniej klatek niż powinienem mieć.