Upgrade kompa - kilka pytan

Witam!

Do konca roku chcialbym skonczyc upgrade mojego piecyka.

Kupilem juz karte graficzna i obudowe.

Ale przy reszcie komponentow mam dylemat, wiec zwracam sie do Was z kilkoma pytaniami:

  • Czy czterordzeniowy phoenom to dobry wybor?

  • Jaka plyte glowna pod niego (jakis gigabyte?) ?

  • 4 czy 8 GB ramu?

  • Czy procesor am3 poradzi sobie z pamiecia ram szybsza niz 1333 mhz (bo czytalem, ze moze byc problem)

  • Czy box’owe chlodzenie procesora wystarczy?

Prosze o pomoc.

PS Przepraszam za brak polskich znakow.

Na forum piszemy w języku polskim, edytuj posta i popraw pisownię.

Poprawie jak bede mial dostep do komputera, ale teraz jestem na wakacjach, wiec nie za bardzo…

Jak dobrze znalazłem to masz kartę Radeon HD7770? I jaką kupiłeś obudowę? Napisz też jaki masz zasilacz.

Najważniejsze to pytanie ‘ile masz funduszy’, bo bez tego trudno dobrać resztę podzespołów…

Do gier od AMD dobry będzie taki zestaw: Phenom II X4 965 + ASRock 970 Extreme3 R2.0, bardzo dobra płytka pod ten procek, pozwoli nawet na niezłe OC w przyszłości jeśli się na to zdecydujesz.

I tutaj rodzi się kolejna odpowiedź - jeśli nie będziesz teraz robić OC to BOXowe chłodzenie wystarczy, jednak dla niektórych może być ono zbyt głośne. Możesz je wymienić np. na SPC Fortis/Tr Macho 120 lub tańsze do normalnego użytku: SPC Spartan Pro/Tt Contac 16

Co do pamięci to do gier aktualnie wystarczające są 4GB RAM, jednak można się zabezpieczyć i wziąć jedną pamięć o takiej pojemności i w przyszłości dokupić drugą. Można wziąć pamięci 1333MHz i podkręcić je do 1600MHz, ten procesor je obsłuży (nie warto kupować szybszych, bo różnice w wydajności są niewielkie).

Tak, moja karta to HD 7770 i jestem z niej zadowolony.

Obudowa to SilentiumPC Brutus 410.

Zasilacz - Chieftec 500w.

Budzet to ok. 1000 zl, ale jakby co zaoszczedze jeszcze troche kasy, bo nie mam zamiaru chaly kupowac i miec spokoj na minimum rok.

OC raczej nie bede robil.

A ten asrock to dobry wybor, bo nie jestem przekonany do tej firmy?

Dodane 14.07.2013 (N) 18:59

PS Moj caly budzet to 1000, ale jak bede w domu to zamowie jescze dysk twardy 500 GB za ok. 200 zl.

Tak, ten ASRock jest dobrym wyborem. Kiedyś ta firma robiła słabe płyty, ale teraz robią bardzo dobre produkty w konkurencyjnej cenie. W tym przedziale możesz sobie jeszcze zafundować AMD X8 FX-8320, ale wg mnie lepszym wyborem będzie zestaw oparty o procesor Intel (patrz niżej).

Za ok. 1000zł możesz mieć wydajniejszy zestaw z prockiem Intela: i5-3350P + MSI B75A-G43 - wada: nie zrobisz OC (do i5-2500k musiałbyś sporo dopłacić).

Wystarczy spojrzeć na testy, wygrywa nawet z FX-8350: http://pclab.pl/art52137-3.html

Niestety, ale jak za tydzien przybede do domu

to zamowie ten dysk (dop. u gory) to zostanie ok.

800 zl, wiec nie starczy na podany przez Ciebie zestaw.

Nie chce takze czekac do konca wakacji (wtedy wraca kolega, ktory ma u mnie dlug…)

Zostaje jeszcze RAM (nastepna stowka).

Wiec ‘niestety’ jestem ‘skazany’ na procka od AMD.

Ale slyszalem duzo dobrego o tym tanim, wydajnym

produkcie.

Takze w CDA pisali, ze to najlepszy procesor do gier

(od AMD oczywiscie).

Od intela odpycha mnie ich ciagla zmiana socket’ow plyt glownych (ewidentny chwyt na kase).

Do AMD mam juz spore zaufanie - w moim kompie ich podzespoly siedza od 6 lat i nie bylo zadnej awarii.

Mialem tez procesor intela i wiecej byl w naprawie niz

u mnie na biurku.

W przyszlosci chcialbym przejsc na procesor 8-rdzeniowy i tylko oni moga mi to zagwarantowac bez wymiany plyty (glownej).

OK, podjalem juz decyzje o procesorze, ale czy moglbys podac mi ewentualnie inne plyty glowne

(wg. mnie Gigabyte jest najlpszy, jezeli sie myle wyprowadz mnie z bledu)

Zastanawiam sie tez nad marka RAM’u.

Dodane 14.07.2013 (N) 21:03

Niestety, ale jak za tydzien przybede do domu

to zamowie ten dysk (dop. u gory) to zostanie ok.

800 zl, wiec nie starczy na podany przez Ciebie zestaw.

Nie chce takze czekac do konca wakacji (wtedy wraca kolega, ktory ma u mnie dlug…)

Zostaje jeszcze RAM (nastepna stowka).

Wiec ‘niestety’ jestem ‘skazany’ na procka od AMD.

Ale slyszalem duzo dobrego o tym tanim, wydajnym

produkcie.

Takze w CDA pisali, ze to najlepszy procesor do gier

(od AMD oczywiscie).

Od intela odpycha mnie ich ciagla zmiana socket’ow plyt glownych (ewidentny chwyt na kase).

Do AMD mam juz spore zaufanie - w moim kompie ich podzespoly siedza od 6 lat i nie bylo zadnej awarii.

Mialem tez procesor intela i wiecej byl w naprawie niz

u mnie na biurku.

W przyszlosci chcialbym przejsc na procesor 8-rdzeniowy i tylko oni moga mi to zagwarantowac bez wymiany plyty (glownej).

OK, podjalem juz decyzje o procesorze, ale czy moglbys podac mi ewentualnie inne plyty glowne

(wg. mnie Gigabyte jest najlpszy, jezeli sie myle wyprowadz mnie z bledu)

Zastanawiam sie tez nad marka RAM’u.

Dodane 14.07.2013 (N) 21:07

PS Przepraszam za podwojne wyslanie posta

(durny telefon).

Inne płyty: Gigabyte GA-970A-UD3, Asus M5A97 R2.0, jednak z tego co wiem to ten ASRock będzie najlepszym wyborem w tej cenie, zrobisz na nim ładne OC.

Do lepszych płyt z innych firm musiałbyś trochę dopłacić, np. Asus M5A97 EVO 2.0

Co do pamięci RAM to wystarczą ci takie kości: GoodRam DDR3 4GB 1333MHz

Wiesz moze czym rozni sie ten ASrock ktorego podales od 970 Pro3 R2.0?

PS Wielkie dzieki dla Ciebie - bardzo mi pomogles.

970 Extreme3 R2.0 ma trochę lepszą sekcję zasilania pod OC (Digi Power), kondensatory DuraCap o dłuższej żywotności, port eSATA3, 2 sloty PCI-E x1 i pewnie kilka mniejszych różnic.

Digi Power: